Дати людям чесні платіжки: уряд Гройсмана встановив граничні тарифи на тепло та гарячу воду
03 Лип, 2019 12:27
Зараз у країні спостерігається парадоксальна ситуація: ціна на газ для всіх регіонів однакова, а вартість тепла коливається від 1300 до 2300 грн/Гкал.
«Для нас з вами як споживачів важливою є сума, яка стоїть у платіжці. Громадяни України не повинні переплачувати за повітря і за неефективність місцевих постачальників послуг», – зауважив прем’єр-міністр та лідер партії «Українська стратегія Гройсмана» Володимир Гройсман.
У лютому цього року Уряд Гройсмана розпочав боротьбу з Облгазами, які нараховували платіжки за газ із застосуванням коефіцієнту приведення до стандартних умов. Наступним кроком у боротьбі з компаніями-монополістами стало рішення уряду, яким він змінив формулу розрахунку ціни природного газу. Так уряд змусив НАК «Нафтогаз України» знизити ціну на газ для населення. Якщо вартість блакитного палива зараз майже однакова для всіх регіонів, то ціна на тепло – різна.
Івано-Франківськ належить до числа областей з найнижчою вартістю тепла: Івано-Франківськкомуненерго встановив ціну опалення 1312,11 грн/Гкал. Тоді як сусідньому Львову пощастило менше – там вартість опалення 1468,11 грн/Гкал. А от мешканцям Чернігова, до прикладу, з настанням опалювального сезону буде зовсім важко – там компанія «НіжинТеплоМережі» вимагає від громадян 2036 грн за Гігакалорію тепла. Вартість гарячої води по Україні коливається від 82,83 грн за 1 куб. м і сягає подекуди 120 гривень.
Така суттєва різниця спостерігається через різне оновлення комунальних мереж господарства, а також непрозорість формування тарифів на опалення та безвідповідальність чиновників на місцях.
Хоча, в результаті реформи децентралізації місцеві бюджети зросли в 4 рази. Тож гроші на модернізацію у місцевих радах є, але про зменшення суми у платіжках українців думають не всі.
«Сьогодні є колосальні фінансові ресурси місцевого самоврядування. Але чомусь пішов тренд на піар – плиточку покласти, фонтан встановити. Я це підтримую. Але кому потрібен фонтан, якщо води немає! – сказав Володимир Гройсман. – А ТКЕ тим часом написало 1800 грн за Гкал або 2000 грн, отримує надприбутки, а люди вимушені платити! Причому платити не Уряду, а місцевим структурам!»
Ситуація ускладнюється ще й тим, що теплогенеруючі компанії є фактичним монополістом і споживачу нема кому жалітися за необґрунтовані нарахування.
Вплинути на постачальників тепла
За словами Міністра юстиції Павла Петренка, існувала величезна схема маніпуляцій, коли «місцеві князьки» кивали на уряд, а самі накручували споживачам надумані ціни за тепло і гарячу воду, які люди змушені були платити.
Водночас Павло Петренко наголосив, що Кабінет Міністрів має повне право вводити економічно обґрунтовану ціну, оскільки постачальники послуг опалення є місцевими монополіями.
«Ми оприлюднимо таку фактично «дошку ганьби» місцевих комунальних баронів з конкретними власниками, щоб і українці, і правоохоронні органи почали здійснювати фактично контроль і розслідування по цим конкретним оборудкам, – наголосив очільник Мін’юсту. – Українці мають перестати платити з власних кишень за втрати тепла під час доставки та фактично за обігрів повітря. Забезпечити модернізацію тепломереж – це обов’язок місцевої влади. Кошти на це у них є завдяки децентралізації, яку успішно провів уряд».
Як зауважував прем’єр-міністр та лідер партії «Українська стратегія Гройсмана» Володимир Гройсман, «не можна ворочати мільярдами і не думати про те, яку якість послуг отримує людина».
Тому Кабінет міністрів України під керівництвом Гройсмана ухвалив програму Мін’юсту «Чесна платіжка», яка має допомогти врегулювати ціни на тепло та гарячу воду.
Тож з початку опалювального сезону діятимуть такі тарифи:
• на постачання теплової енергії: 1400 гривень за 1 Гкал (з урахуванням ПДВ) у разі оснащення приладами обліку та 35,21 гривні за 1 кв. метр (з урахуванням ПДВ) у разі відсутності приладів обліку;
• на постачання гарячої води: 83,66 гривні за 1 куб. метр (з урахуванням ПДВ) за умови підключення рушникосушильників до систем постачання гарячої води, а у разі їх відсутності – 75,74 гривні за 1 куб.м. (з урахуванням ПДВ).
Гройсман заявив, що така програма спонукатиме місцеву владу відповідально вкладати кошти місцевих бюджетів у модернізацію ЖКГ. Адже чесні платіжки – це відповідальність конкретного міського голови і ТКЕ. Також керівник уряду доручив Міністерству регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ та Державній аудиторській службі провести аудит кожного теплокомуненерго на предмет об’єктивності існуючої вартості тепла і води.
«Проведіть аудит, і потім кожен чиновник хай виходить на трибуну і говорить, що у нього все обґрунтовано, що немає втрат і ніхто не виводить гроші в офшори, – наголошує Володимир Гройсман. – Аудит і контроль, будемо обговорювати. Але залишати ситуацію такою, що люди у безвиході і платять, не можна. Треба дбати про людей – в першу чергу!».