70% людей перебувають у стресовому стані після повернення на роботу.
Всі ми радіємо, коли настає день відпустки, і зовсім по-іншому відчуваємо себе тоді, коли прийшов час повернутися до робочого режиму. Літо – сезон відпусток у багатьох, але наприкінці серпня в офісах поступово стає багатолюдно. За спостереженнями психологів, близько 70% людей відчувають справжній стрес, коли згадують, що завтра-післязавтра треба виходити на роботу після відпустки. Трудоголікам, які нарешті вибралися у відпустку, “зібрати” себе після неї важче всіх. Невблаганна й інша статистика – 85% заяв про звільнення написані саме після відпочинку. Дійсно, з новими силами можна зайнятися пошуками нової роботи, якщо стара не задовольняє ані в професійному, ані в матеріальному плані, пише narodna-pravda
“Народна правда” розповість, як адаптуватися на робочому місці після тривалого відпочинку, повноцінно приступити до своїх обов’язків, і…не наламати дрова.
Скільки повина тривати ідеальна відпустка
Якихось тридцять років тому відпустка була “залізних” 28 днів, а от дробити її було не прийнято. Про такий факт, як “поствідпускний синдром” не чув ніхто. Сьогодні відпустку ділять на дві-три частини, і кожен раз повертаючись на роботу багатьох долає хандра і апатія. Нерідко спостерігається ситуація, коли відпускаючи співробітника на тиждень, роботодавець вичавлює з нього всі соки, примушуючи працювати в прискореному режимі. Після повернення з відпочинку такий співробітник буде змушений “розгрібати” роботу, що накопичилася за час його відсутності. У підсумку, спогади про відпустку випаровуються за декілька днів.
То яка вона, ідеальна довжина відпустки? У кожного своя: комусь потрібно відпочивати тижнями, іншим достатньо декількох днів. Своя – в залежності від статі, віку, захопленості роботою, наявності дітей, завантаженості. Якщо планується лікування, то за стандартом – це 3 тижні. Популярна на сьогодні схема: 2 тижні влітку і ще по 7 днів у різний період року, за необхідності.
“Поствідпускний синдром”: як уникнути
Щоби легше було повертатися на роботу, психологи радять дотримуватися простих правил.
- Перед тим, як відправитися у відпустку, завершіть усі справи. Не варто залишати “хвости”, в надії, що “підчистите” їх після. Повертаючись після відпочинку, людина швидко втомлюється, у неї спостерігаються головні болі, порушене сприйняття. Нескладні завдання здаватимуться нездійсненними, що дуже бентежить.
- Не змінюйте у відпустці свій розклад дня кардинально: “відриватися” до півночі, а потім відсипатися до півдня – не кращий варіант проведення часу. У вигляді виключення дати собі волю, природно, але такий “відпускний” спосіб життя не має увійти у звичку. Невдовзі ви можете “втомитися” і від такого відпочинку, тоді і відпустка буде вже не в радість.
- Мозок повинен відпочивати, але не переставати працювати. Зводити бухгалтерський баланс і прораховувати курс акцій не варто, а от почитати книгу зайвим не буде. Також психологи радять зайнятися на відпочинку плануванням свого подальшого життя. Вважається нормальним у відпустці готуватися до робочих буднів. В останні дні відпустки подумайте над тим, із чого почнеться ваш новий трудовий рік. Не зайвим буде поставити перед собою мету або мрію. Елементарно: щоби повернутися на фешенебельний курорт знову або купити нове авто, необхідно добре попрацювати і заробити. Чим не стимул повернутися на роботу? Мета не повинна бути без термінів, треба відчувати часові рамки: три місяці, півроку, рік тощо. Окрилені мрією, ви будете працювати з подвійною силою.
- Не варто повністю відгороджуватися від колег і роботи. Щоби уникнути труднощів після повернення з відпустки, з колегами можна зрідка листуватися, дізнаватися про стан справ на роботі в загальних рисах. Згодом увійти в робочий процес буде набагато легше.
- Якщо ви відпочиваєте в іншому місті чи за кордоном, то краще розпланувати відпочинок таким чином, щоби можна було повернутися додому за 2-3 дні до виходу на роботу. Адаптація до рідних пенатів відбудеться швидше, подумки ви будете готові прийти на робоче місце. По поверненню додому, не варто 24 години валятися в ліжку, навпаки – проведіть час активно, з користю. Ідеальний варіант – прибирання будинку. Генеральною мийкою кришталю займатися не доцільно, а от вимити підлогу та вікна, витерти пил, зробити прибирання в шафах (заразом провести ревізію гардероба до осені) – дуже корисно. Стомитеся ви не сильно, а підбадьоритеся – точно. Щоби не впасти у зневіру жінкам, психологи радять ретельно підібрати гардероб для першого робочого дня, аби вбрання гарно підкреслювало засмагу і блиск в очах. Чоловіки будуть у захопленні, жінки – заздритимуть, і нудьгу як рукою зніме.
- У перший робочий день після відпочинку не варто братися відразу за всі справи одночасно. Потрібно розпитати колег про те, що відбувалося на роботі, доки вас не було, розповісти про свою відпустку. Обов’язково покажіть де ви були, цікаві фото на гаджетах. На це піде певний час, але не цілий день. Адже розкисати також не потрібно, згадуючи як добре було у відпустці.
- У перший робочий день після відпустки можна прибрати робоче місце: розібрати папери на столі, ознайомитися з кореспонденцією. Далі фахівці рекомендують зайнятися плануванням. Найближчий тиждень потрібно розкласти по поличках особливо ретельно. Зручно це робити блоками, наприклад, сьогодні – відповісти на листи і написати потрібні самому, завтра – зробити необхідні телефонні дзвінки і вирішити нагальні питання. Домагаючись конкретних цілей, людина потроху буде забувати, що збиралася нудьгувати і сумувати за відпускною бездіяльністю.