Франківцям розповіли, чому в області треба закрити всі інтернати
15 Гру, 2014 15:31
В Івано-Франківську 15 грудня відбулася презентація кампанії “Відкриваємо двері дітям”. Журналістам розповіли про шкідливість зростання дітей в інтернатах та потребу реформувати систему захисту дітей.
Громадянська кампанія впроваджується на рівні ЄС у 12-ти країнах, включно з Україною. У рамках ініціативи планується до 2035 року закрити всі інтернати у світі. В нашій державі до 2020 року планують лише запустити цю реформу.
Про це на презентації розказала Катерина Чельцова, представниця Міжнародної благодійної організації “Надія і житло для дітей”. За її словами, в основі цих реформ думка, що в центрі системи соціального захисту повинна бути дитина, з індивідуальними потребами і властивостями.
Дитина в інтернаті втрачає свою індивідуальність, не отримує достатньо любові та перебуває в ізоляції від світу. Крім того, у неї формується споживацьке ставлення до життя та не розвивається самостійність. Сім’я, рідна чи прийомна, є кращим середовищем для виховання. Якщо в дитини є родичі, то позбавляти її зв’язку з ними можна лише у випадку, коли інші заходи вирішення проблем у неблагополучній сім’ї вже не діють.
“Закрити інтернати можна лише тоді, коли будуть створенні передумови для гідного існування сім’ї”, – пояснила Катерина Чельцова.
Альтернативою інтернатам є центри соціальної підтримки. В Київській області працюють два такі заклади. Їхня робота спрямована на повернення дітей у сім’ю. Наприклад, матір з алкогольною залежністю може пожити разом з дитиною у такому центрі, вилікуватися, перш ніж повернеться до громади.
“Необхідна, насамперед, підтримка сім’ї, а не боротьба з кризою, яка вже склалася”, – наголосила Катерина Чельцова.
Як вона повідомила, центри соціальної підтримки діють на кошти місцевих бюджетів і благодійників. На них витрачають втричі менше фінансів, ніж на інтернати.
Кампанія “Відкриваємо двері дітям” спрямована на те, аби на державному, законодавчому рівні запрацював механізм переформатування системи соціального захисту дітей.
За словами начальника служби у справах дітей облдержадміністрації Івана Ковалика, інтернати справді гірше впливають на дітей, ніж виховання у колі родичів чи опікунів. Тому зусилля соціальних працівників спрямовані на те, щоб зберегти дитину в її біологічній сім’ї або знайти для сироти нову.
“Жоден інтернат не замінить сім’ю. Ця форма з роками відмирає. Так чи інакше ми прийдемо до того, що інтернатів не буде”, – зауважив Іван Ковалик.