Кукурудза є однією з основних зернових культур, що вирощуються в Україні.
Кукурудза на експорт становить найбільшу частку в обсягах агропродукції, яка відправляється на продаж за кордон. Теплолюбна культура швидко проростає, витримує незначні весняні заморозки, стійка до посухи і дає багаті врожаї, особливо якщо ретельно дотримуватись технології її вирощування та ретельно підбирати посівний матеріал.
Як виростити кукурудзу?
Базові елементи технології вирощування кукурудзи зводяться до наступного:
- Дотримання правил сівозміни. Найкращими попередниками для культури вважаються озима пшениця, ярові зернові культури, картопля, зайняті пари, цукровий буряк та силосна кукурудза. При ретельному доборі системи добрив і обробки грунту кукурудзу можна сіяти як монокультуру без сівозміни. Оптимальна кислотність землі повинна зберігатись на нейтральному чи близькому до нього рівні у межах рН 5,5-7,0.
- Методи і терміни обробки грунту. Навесні землю, призначену під посів культури, необхідно зорати на достатню глибину (до 30 см). При сильному засміченні поля багаторічними бур’янами проводять обприскування гербіцидами за два тижні до початку земляних робіт. Для затримання вологи у грунті зорані ділянки боронують. Безпосередньо перед посівом проводять підготовку грунту та вносять під культивацію комплексні добрива, а за необхідності ще й грунтові гербіцидні препарати.
- Внесення добрив. Для отримання максимальної врожайності сезонну норму добрив вносять у три прийоми: під основну обробку поля (до 70%), під час передпосівної культивації (20-30%) і 10% у якості підкормки під час міжрядкової обробки. Допускається також і двоетапне внесення препаратів.
- Вибір сорту. Найкращі результати приносить вирощування гібридних сортів кукурудзи, які підбирають відповідно до кліматичних умов регіону. Такі гібриди різняться за групами дозрівання. Виробники насіння пропонують широкий асортимент високоврожайних гібридів для всіх кліматичних зон України.
- Посів. Оптимальні терміни висіву кукурудзи настають, коли досягається стійка температура грунту у 8-12 °С(вимірюється на глибині 10 см). У першу чергу висівають ранньостиглі гібриди, стійкі до холоду. Насіння розміщують у вологій землі на глибині до 8 см широкорядним способом. Рекомендована відстань між рядками становить 70 см. Густота стояння перед збором врожаю складах 55-95 тис. рослин на 1 га ділянки.
- Догляд за посадками. Догляд за насадженнями кукурудзи включає проведення агрохімічних заходів боротьби з бур’янами, шкідниками та фіто хворобами, а також підкормку комплексними препаратами добрив. Для цього використовують якісні гербіциди, фунгіциди та інсектициди, безпечні для плодів та людини. Видалення небажаних рослин за допомогою гербіцидів можливе навіть після появи сходів. У цьому випадку застосовують спеціальні препарати призначені для використання на посадках саме цієї культури. Боротьбу зі шкідниками проводять методом обприскування насаджень препаратами системної дії, а для профілактики хвороб застосовують протруювання насіння спеціальними речовинами.
- Збір врожаю. Для збирання кукурудзи на зерно використовують жатки. Починають збір на етапі, коли вологість зерна досягає рівня 32-35%. Зібране зерно очищають і висушують до базисної вологості в 14% після чого відправляють на зберігання або реалізацію.