Житло для студентів: як безпечно орендувати квартиру в Івано-Франківську
24 Жов, 2019 10:41
Питання житла – одне з найбільш фундаментальних для людини. Кожен хоче мати кілька своїх власних квадратних метрів і розпоряджатися ними, як душа забажає. Проте, згідно з даними різних соцопитувань, п’ята частина мешканців міст змушена винаймати квартири. Переважна більшість з них – студенти.
Пік зацікавленості студентів квартирами припадає на осінь, адже тоді розпочинається навчальний рік. Рідні домівки тих, хто збирається “гризти граніт науки” часто знаходяться далеко від обраних ними закладів вищої освіти. Але ж жити на період навчання десь потрібно… Бо кожного ранку та ввечері “кататися” на пари з села в місто і навпаки – точно не варіант.
В гуртожитках при вишах, зазвичай, оселяються не всі немісцеві студенти – просто може не вистачити місць. Перш за все заселяються пільгові категорії: діти-сироти, переселенці, інваліди та постраждалі внаслідок АТО чи аварії на ЧАЕС. Хтось навпаки хоче знайти більш комфортні умови, а не жити з кількома людьми в одній кімнаті. Все це і породжує ажіотаж навколо оренди житла.
Оренда квартири в Івано-Франківську, як і в Україні загалом – явище, яке не змінюється з року в рік. Основні його тенденції: всі шукають якнайдешевший варіант з комфортними умовами проживання та хорошим розташуванням, щоб легко добратися до свого вишу. Далі вже думають про інші бонуси, тобто наявність поблизу цікавих атракцій, парків, розважальних закладів, супермаркетів і т.д.
Наразі найпоширенішими варіантами для студентів з усього Прикарпаття залишаються наступні види орендованого житла:
- однокімнатні квартири з досить скромними площею та плануванням. Їх часто винаймають зі своїми знайомими, або ж просто з “рандомними” сусідами;
- кімнати у квартирах з господарями (такі варіанти зазвичай пропонують самотні пенсіонери);
- великі квартири з кількома кімнатами, які ділять між собою одразу кілька орендарів або навіть цілих сімей;
- приватні гуртожитки, умови в яких набагато кращі, ніж у державних аналогах.
Шукати майбутнє житло найкраще заздалегідь, проте це не завжди можливо: багато студентів ще майже до кінця вступної кампанії можуть не знати, в якому ЗВО будуть навчатися. Подальше швидке “перелистування” спокусливих оголошень в інтернеті не все закінчується радісно – можна й “на вулиці” опинитися.
Всі ж чули про квартирних шахраїв і недобросовісних рієлторів, які наживаються на наївних прикарпатцях? “Кинути” на гроші, відмовити в останній момент в оренді з незрозумілих причин, намагатися видати стару і майже розвалену хату за житло еліт-класу, – це вони вміють і практикують. Тому, щоб не стати черговою жертвою шахрайських схем, слід знати кілька простих правил.
Якщо коротко – то перевірте документи на квартиру, впевніться, що житло вам здає саме господар, укладіть письмовий договір оренди, обговоріть усі деталі. Уважно читайте оголошення: часто там можуть бути вказані якісь особливі вимоги, дозволи або ж заборони.
Щоб не опинитися “на вулиці”, експерти радять шукати квартиру лише через перевірених знайомих або професійних агентів. З рієлторами можна теж укласти договір, згідно з яким вони мають подбати про безпеку ваших фінансів. У ньому також можна передбачити додаткову опцію – безкоштовний пошук іншого варіанту житла, якби з першим щось сталося.
Потрібно обов’язково перевірити паспорт господаря та документи на житло; якщо і віддавати гроші, то тільки під розписку. А загалом не варто платити наперед, адже передплата за нібито бронювання квартири – це якоюсь мірою лотерея, де вам може не поталанити.
В укладеному акті з власником житла мають бути вказані:
- його та ваші паспортні дані;
- характеристики орендованої квартири (адреса, площа, стан її та меблів);
- вартість місячної орендної плати та час, протягом якого власник не може її збільшувати;
- права орендаря (можливість проводити ремонт і т.д.);
- права орендодавця (кількість відвідувань квартири власником; час і дні, в які він буде приходити; термін, в якій він може заявити про виселення жильців).
Також варто заздалегідь обговорити, хто ремонтувати сантехніку у випадку її несправності, хто і як оплачуватиме комунальні послуги.
Винаймати квартиру в сучасному світі насправді легко і з різних причин потрібно: будь-то обставини, які змушують до цього, чи просто потреба в окремому просторі. Але ніколи не забувайте, як правильно та безпечно орендувати житло, щоб не стати ще одним “героєм” сумних новин!