Про теперішнє життя муніципального готелю “Бандерштадт” і перебування там біженців — в ексклюзивному репортажі від www.galka.if.ua.
На другому поверсі готелю «Бандерштадт» приємно пахне чимось смаженим. Аромати йдуть з невеликої кімнати в кінці коридору. На електричній плитці чорнява жінка готує млинці. Поруч столу сидить маленька дівчинка і бавиться пляшкою олії.
Пані Ельвіна каже, що в готелі вони мають все необхідне: є де помитися, випрати речі, зварити їсти. Вчора вони готували вареники.
«Мені здається, що у вашому місті живуть найдобріші в Україні люди. Всі дуже привітні,всі нам допомагають», — говорить жінка.
З чоловіком і дворічною донечкою вони приїхали з півострова, щойно там з’явилися російські військові. Кримські татари, як каже пані Ельвіна, вже мали в своїй історії подібний досвід. Вона не хоче наражатися на небезпеку і повернеться до Криму, коли закінчиться окупація.
«Івано-Франківськ — дуже зелене місто. Мені подобається, що тут на кожному клаптику землі щось росте. В мене вдома теж багато рослин», — усміхається жінка.
Неподалік кухні розташована ванна кімната. Всередині голі цегляні стіни без кахлів чи тиньку. На цьому тлі — новесенька пральна машинка. Її біженцям подарували благодійники.
Прикарпатці дуже активно опікуються кримцями. Часто вони приходять зразу до «Бандерштадту», не контактуючи з Координаційним центром з допомоги біженцям. Одного разу бабуся з Опришівців сама привезла в готель мішок картоплі.
У будівлі наразі не закінчено ремонт. Повністю оновлено четвертий поверх, на якому поселили частину біженців. Обладнано фойє, конференц-зал і декілька кімнат на інших рівнях.
До «Бандерштадту» приїжджають і звичні гості, не лише втікачі від біди. Проте, таких зараз поменшало, як розповідає Юрій Шуляр — керуючий готельним господарством.
Над коміром керівника готелю повзе маленький павук. Пан Юрій його не бачить, але зганяє, витираючи шию білим носовичком. «Зараз ми лише фіксуємо збитки. Одне місце для біженців надаємо за 25 гривень на день, проте поки що цих коштів нам не виплачують. Була грошова допомога від спонсорів, але її отримали самі кримці», — говорить Юрій Шуляр.
Муніципальний готель «Бандерштадт» почав приймати біженців з Криму 13 березня. У період найбільшої завантаженості тут проживали 52 людини, з них — 29 дітей.
Зараз в готелі не так багато мешканців, як було спочатку. Нещодавно вони отримали спонсорські кошти на оренду житла. Більшість кримців переїхала до окремих помешкань. Тепер, через небезпечну ситуацію на Сході, в готель прибувають люди з Донецької, Одеської, Запорізької областей.
На четвертому поверсі діти граються біля бежевого дивану. В багатьох місцях на ньому злущилася штучна шкіра.
«Бачите, ось так він виглядав ще недавно, поки діти його не знищили», — білява Катя показує фото дивану у рекламному буклеті готелю. Дівчинка з мамою вчора приїхала з Харцизька. Перед тим вони були у Києві. Катя в Івано-Франківську вперше. Вчора вона вже встигла погуляти в центрі міста, каже, що їй дуже сподобалося.
«Ми не говорили нікому, що ми сюди їдемо. Нічого не казали бабусі й дідусеві. Знає тільки мамин брат і тато. Вони залишилися вдома», — повідомляє Катя.
Внизу у холі «Бандерштадту» зовсім порожньо і тихо. Тільки на стінах — намальовані вояки УПА, Бандера, Шухевич. Нещодавній дизайн інтер’єру підтримує концепцію готелю: малиново-чорний стіл рецепції, поруч диван у таких самих кольорах, над ним зображені старі мапи.
Юрій Шуляр розповідає, що раніше готель носив назву «Прикарпаття», він розпочав роботу у 70-тих роках. У 2012 році його передали на баланс комунального підприємства «Єдиний розрахунковий центр». Згодом готель почав працювати під новим ім’ям.
«Бандерштадт» зручно розташований коло аеропорту. У його номерах зупиняються гості міста, екіпажі літаків. Щоправда, останніми роками таких небагато. До аеропорту щоденно прилітає тільки літак з Києва. До готелю ще прилітають ластівки, щоб сісти у свої, прикріплені до балконів, гнізда.
Фото Юрій Гриньків