Рогатинщина другий рік поспіль незабезпечена препаратом для виявлення туберкульозу – експерт
15 Лис, 2019 07:11
Декілька районів області незабезпечені туберкуліном – препаратом, що допомагає виявляти туберкульоз.
13 листопада за участю заступника голови облдержадміністрації Віталія Федоріва та заступника директора департаменту охорони здоров’я Володимира Чемного відбулося засідання координаційної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу.
На порядку денному присутні – голови районних та міських координаційних комітетів, головні лікарі центральних районних та міських лікарень, протитуберкульозних диспансерів і профільні фахівці розглянули питання, які стосувалися стану проведення туберкулінодіагностики в області, забезпечення заходів елімінації випадків профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини, а також напрацювання механізму соціального замовлення в умовах переходу на фінансування з державного бюджету Благодійного фонду «Захід шанс», інформує “Галка” з посиланням на ОДА.
«Питання проведення туберкулінодіагностики потребує максимальної уваги обласної виконавчої влади, оскільки знаходиться на неналежному рівні, – говорить Віталій Федорів. – Учасники засідання мають прийняти відповідне рішення щодо покращення її стану, бо на даний час в силу різних причин, через відсутність відповідних реагентів, засобів обладнання ця робота потребує значнішого посилення».
Як зазначив посадовець, первинна ланка є вже сформована, однак Уряд поставив завдання щодо визначення оптимальної мережі. Робота по моделюванню закладів охорони здоров’я триває. Це стосується і лікарень вторинного та третинного рівня.
За словами експерта департаменту охорони здоров’я з дитячої фтизіатрії Марти Локатир, в Івано-Франківській області протягом двох останніх років зменшились обсяги туберкулінодіагностики серед контингентів дітей, які підлягають охопленню. За 9 місяців цього року профоглядом охоплено всього лиш 14% від потреби, за аналогічний період 2018 року – 33%.
«Особливе занепокоєння викликає відсутність туберкуліну два роки поспіль в Рогатинському районі. Також туберкулінодіагностика не проводилась у 2019 році у Галицькому, Долинському районах та місті Болехові. Тривогу викликає недостатнє забезпечення туберкуліном в обласному центрі – місті Івано-Франківську. Це, в свою чергу, є причиною несвоєчасного виявлення дітей з локальними формами туберкульозу», – зазначила експерт.
Крім недостатнього фінансування туберкулінодіагностики, Марта Локатир акцентує на загрозі, яку несе самоусунення закладів первинної медико-санітарної допомоги від організації та проведення профілактичних протитуберкульозних оглядів, серед яких – відсутність планування підлягаючих до туберкулінодіагностики дітей, не сформованість груп ризику щодо туберкульозу, не проведення спостереження за дітьми з латентною туберкульозною інфекцією, не скеровування на обстеження дітей з вогнищ ТБ-інфекції.
Під час засідання директор БФ «Захід шанс» Олександр Гринь звернувся до членів координаційної ради з проханням рекомендувати бюджетному комітету обласної ради виділити фінансування для надання соціального супроводу та соціальної допомоги групам підвищеного ризику, а саме пацієнтам замісної терапії, людям, що звільняються з місць позбавлення волі, наркозалежним та їх близькому оточенню, оскільки фонд переживає перехідний період фінансування програм профілактики від донорського до державного.
«На сьогоднішній день завдяки програмам профілактики вдалося стабілізувати ситуацію із захворюваності на ВІЛ. Тому залишається продовжити таку роботу та утримати ситуацію такою і надалі, – додав керівник благодійного фонду.
Про шлях припинення передачі від матері до дитини ВІЛ-інфекції та сифілісу розповіла лікар-інфекціоніст ОКІЛ Надія Перегіняк. За її словами, зараз перед Україною, зокрема і Прикарпаттям постає така мета. Лікар пояснює, що подвійна елімінація підвищує доцільність та користь такого інтегрованого підходу для досягнень Цілей Сталого Розвитку, які спрямовані на забезпечення здоров’я, доступу до послуг та розширення прав жінок, дівчат та дітей. З метою зменшення випадків передачі ВІЛ від матері до дитини в Україні розроблено дорожню карту, яку схвалено рішенням Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу.
Слід зазначити, що у 2018 році в області обстежено 13 335 жінок під час вагітності. За цей період виявлено 9 ВІЛ-позитивних осіб, що складає 0,07% від загальної кількості.