“Наразі попит невеликий, туристів мало. Проте літо бронюють активно”, – начальник відділу туризму ОДА Віталій Передерко

Автор: Костинюк Олександр

29 Тра, 2020 13:12

Поділитись публікацією
“Наразі попит невеликий, туристів мало. Проте літо бронюють активно”, – начальник відділу туризму ОДА Віталій Передерко

Віталій Передерко – начальник відділу туризму Управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій Івано-Франківської ОДА. В інтерв’ю “Галці” він розповів, наскільки постраждала сфера туризму на Прикарпатті через карантин, які напрямки туризму мають зараз найбільший попит, та які локації варто відвідати подорожувальникам.

Читайте також: «Про бойків дуже мало інформації, на відміну від інших етногруп»: представили результати проєкту «Бойківські Карпати» (ФОТО)

– Наскільки вплинув карантин на туристичну галузь Прикарпаття?

– Ситуація складна, адже туризм – це та сфера, яка постраждала від коронавірусу найперша. Зважаючи, що на Прикарпатті більшість фірм на туристичному ринку працює на виїзд, багато підприємців зіткнулися з масовими скасуваннями турів, запитами від туристів на повернення коштів. Багато підприємців готельної індустрії були змушені фактично призупинити або взагалі закрити діяльність, звільнити або відправити у відпустку за власний рахунок найманих працівників, тому що не мали фінансової “подушки”.

В Івано-Франківській області зареєстровано близько 200 суб’єктів туристичної діяльності, з них 37 – мають туроператорську ліцензію, також близько 500 закладів розміщення і понад 800 садиб сільського туризму. Але це докризові цифри.

– Чи є якісь дані, на скільки стала меншою кількість туристів, які відвідали область весною цього року, у порівнянні з минулими? Скільки це завдало збитків?

– Фінансові втрати сфери туризму від введення карантинних обмежень в області поки що не підраховані. Втім, що стосується 2020 року, то за нашими прогнозами, однозначно відбудеться скорочення потоків, будуть втрати: це податкові надходження, обсяги послуг суб’єктів туристичної діяльності, зменшення кількості суб’єктів господарювання внаслідок закриття і потенційних банкрутств, і відповідно ріст сумарної кількості безробітних в області.

– Чи є фірми, які через карантин уже припинили діяльність, збанкрутували?

– Відомо, що 5% суб’єктів офіційного туристичного ринку вже припинили діяльність.

– Як можна допомогти туристичному бізнесу в умовах карантину?

Для турбізнесу зараз розробляється пакет законів, щоб допомогти їм втриматись. Крім того, для малого та середнього бізнесу надано певні податкові канікули і преференції на період карантину

Зараз ми комунікуємо з представниками бізнесу, які входять до Туристичної ради Івано-Франківської області. Всі їхні ініціативи, пов’язані із “реанімаційним пакетом” нормативних змін ретранслюються в центральні органи влади.

– Які напрямки туризму, на вашу думку, невдовзі матимуть найбільший попит?

– Поновлення подорожей після кризи розпочнеться не з організованого туризму, а самостійно спланованого. Навіть зараз, попри обмеження, ми маємо туристів в області – це групи, які ходять у гори, велоекстремали, а також мешканці великих міст, які “пересиджують” у Карпатах карантин та ін.

– Наскільки прикарпатці, які надають турпослуги, вже готові працювати і забезпечувати дозвілля туристів?

– Наші готельєри готові до прийому туристів і очікують завершення карантинних обмежень. Натомість туристичні фірми, які працюють на внутрішньому ринку (а таких в області до кризи було тільки офіційно майже 30), перебувають в очікуванні скасування обмежень на автобусні і залізничні пасажирські перевезення. У них є турпродукти, які вони готові запропонувати туристові, а ми готові їм допомогти “знайти” цих туристів.

Але треба розуміти, що масовий потік подорожувальників відновиться тільки тоді, коли відбудеться пом’якшення карантину в країні в цілому, і стартують пасажирські перевезення. До цього моменту ми матимемо невелику кількість відвідувачів.

Проте наголошу ще раз, що відновлення подорожей розпочнеться із самостійно спланованого туризму. А це означає, що фірмам доведеться запастися терпінням, щоб знайти свого споживача.

– З 22 травня в Україні вже дозволили працювати готелям.. Чи даєте якісь рекомендації готельєрам і чи перевіряєте, як вони виконуються?

– Є постанова Головного державного санітарного лікаря України “Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів в готелях на період карантину у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)”, їх і треба виконувати. А контроль за діяльністю готелів і дотриманням протиепідемічних вимог – не наша компетенція, не маємо повноважень.

– А що кажуть власники садиб і готелів – чи реально взагалі виконати карантинні вимоги?

– Не питав наших готельєрів, але загалом, експерти кажуть, що їх важко виконати на 100%. А додаткові витрати на засоби захисту, утилізацію, посуд, скринінг можуть вплинути на вартість проживання.

– Що потрібно зробити, аби привабити туристів після карантину?

– Зараз у тренді цифровий маркетинг. Цим варто і займатися, щоб привабити туристів.

Довідково. Цифровий маркетинг – це комплексний підхід до просування компанії, її продуктів у цифровому середовищі, також він охоплює офлайн-споживачів. Цифровий маркетинг дає змогу інтегрувати велику кількість технологій (соціальні, мобільні, веб, CRM-системи тощо) з продажами та клієнтським сервісом, забезпечує постійний якісний зв’язок між рекламодавцем та споживачем.

– Що буде з фестивалями, які заплановані на літо? Наприклад, Underhill. Він відбудеться? Чи, може, його знову перенесуть або скасують?

– Думаю, що літні та осінні фестивалі відбудуться. Хіба що розпочнеться друга хвиля COVID-19… Стосовно фестивалю Underhill, то його перенесли на серпень.

– Чи бронюють туристи відпочинок на літо, чи вже почали їхати у минулі вихідні?

– Наразі попит невеликий, туристів поки що мало. Проте літо бронюють активно.

– Якось прийнято, що в нас треба їхати відпочивати в Яремче і Буковель. Також часто чуємо, що там вже всі були і все бачили. Які ваші рекомендації, що би ще варто було відвідати на Прикарпатті? І місцевим, і приїжджим туристам?

– Окрім Яремче, рекомендую подорожувати Верховинським і Косівським районами, а також відвідати Бойківщину.

Розмовляв: Костинюк Олександр

Фото: Юрій Валько, Юрій Гриньків, фб-сторінка Віталія Передерка