Як запровадження системи Prozorro вплинуло на держзакупівлі

Автор: Зелінська Тетяна

03 Сер, 2020 19:20

Поділитись публікацією
Як запровадження системи Prozorro вплинуло на держзакупівлі

Чи вдалося заощадити?

Вже 4 роки існує система Прозоро і електронні закупівлі за державні кошти відбуваються через авторизовані майданчики. Завдяки цьому, вдалося заощадити кошти платників податків у розмірі приблизно 100 млрд. грн. Економія розраховується як різниця між планованою ціною, передбаченою замовником у запланованому бюджеті та фактичною, досягнутою в процесі конкурентної боротьби між постачальниками. Поки не з’явилася система «Прозорро», ніхто навіть не міг подумати про можливість такої економії, тим паче системної. 

Оскільки найбільші державні підприємства знаходяться у великих містах, тут відбувається і найбільша кількість державних закупівель. Масштаби економії обчислюються у мільярдах гривень  і складають:

– Для Київської області – 45,5 млрд. грн,

– Для Львівської – 5,7 млрд. грн,

– Для Дніпропетровської – 5,1 млрд. грн,

– Для Харківської – 4,5 млрд. грн,

– Для Одеської – 3,8 млрд. грн.

Якщо ж взяти у відсотках різницю запланованої суми та фактичної, більше всього вдалося зекономити у Тернопільській області (10,60%), у Чернівецькій (6,59%,) в Івано-Франківській (6,52%), у Житомирській (6,15%) та у Львівській (6,05%). З моменту створення системи Прозоро і порталів держзакупівель було проведено більше 4-х мільйонів тендерів, а кожного місяця в системі реєструється 3-5 тис. нових учасників торгів.

Кожен громадянин України має доступ до сотен терабайтів даних про державні торги, які вже відбулися. Уся інформація відкрита та доступна в загальному доступі.

Що планують ще зробити?

В найближчі 4 роки заплановано:

– підвищення рівня кваліфікації усіх, хто працює з системою;

– ще більша автоматизація процесу закупівель;

– поєднання всіх електронних реєстрів держави в одній базі системи;

– посилення контролю прозорості системи;

– підвищення стандартів до рівня європейських.

На чому акцентують увагу

  1. Запровадження та поширення рамкових угод, які сприяють оптимізації налагодженого процесу держзакупівель, в яких приймають участь мінімум три сторони. Подібні рамкові угоди потрібні, щоб спростити пошук та для збору документів від постачальників, коли за 4-ри дні до закупівлі оголошується аукціон серед узгодженого складу учасників. Подібний формат дає можливість купити необхідне обладнання, товари чи послуги швидко і за вигідними цінами, при цьому, уникаючи бюрократичної складової щоразу знов і знов: оголошення тендеру, збір усіх потрібних документів, час на оскарження, тощо. Кожен учасник угоди матиме налагоджений зв’язок з іншими під час дії угоди – кілька років.
  2. Prozorro Market (Прозорро Маркет), який був створений подібно до інтернет-магазину, набув офіційного статусу. Ту представлена продукція перевірених постачальників, і замовник може, зробивши кілька рухів, провести закупівлю. Це значно спрощує процес. На даний момент на прозорому маркеті представлено більше 50 категорій товарів, і асортимент постійно збільшується. Планується, що закупівля через даний сервіс може замінити до 80% допорогових держзакупівель.
  3. Справедливість державних закупівель та чесна конкурентна боротьба гарантуються завдяки:

– автоматизованому механізмові подання скарг до Антимонопольного комітету України;

– отримання часу (24 години) учасником для виправлення помилок під час специфікації пропозиції чи подання кошторису.