По той бік лінії знають, що держава про них піклується: як працює безоплатна правова допомога на Донеччині (ФОТО)
14 Вер, 2020 13:30
Після активних бойових дій у 2014-17 роках звільнені від російських окупантів міста Донеччини повільно, але невпинно відновлюються.
Читайте також: Після звільнення з посади головний комунальник Коломиї отримав від міськради підрядів на 23 млн грн
А на державу поставлене завдання не просто повернути тут звичне життя, а й показати, що міфічні «націоналісти та фашисти» з Києва змогли зробити населені пункти кращими, ніж до початку війни. І йдеться не лише про фасадні ремонти центральних площ і доріг, що помітно у Краматорську, Слов’янську, Бахмуті, де вдалося побувати журналісту «Галки» наприкінці серпня. В першу чергу чиновники мають показати, що державі не байдуже на своїх громадян.
Одна з форм підтримки і захисту з боку держави – первинна і вторинна безоплатна правова допомога українцям. У Донецькій і Луганській областях ці послуги особливо актуальні. Адже багато людей втратили житло, роботу, рідних, та й просто мають обмежений доступ до послуг через близькість до місць збройного конфлікту. Десятки тисяч громадян України вимушено залишилися на тимчасово окупованих територіях, але не втрачають зв’язки з Україною.
Для підтримки в тому числі і таких людей, у 2015 році на Донеччині почали працювати центри та бюро правової допомоги – наразі їхня кількість сягнула 23 установ. Безплатну правову допомогу у них отримує кожен охочий – може дізнатися про свої права, порядок їх реалізації та відновлення у разі порушення. А вторинна правова допомога передбачає безпосередній захист, здійснення представництва інтересів осіб у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами та складення документів процесуального характеру.
Як відомо, право на безоплатну первинну правову допомогу мають усі особи, які перебувають під юрисдикцією України. На вторинну – люди з низьким доходом, люди з інвалідністю, діти, внутрішньо-переміщені особи (ВПО), затримані за адміністративні чи кримінальні правопорушення, ветерани війни, жертви домашнього насильства та інші особи, визначені законами.
Краматорський місцевий центр з надання безплатної вторинної правової допомоги курує роботу 11 офісів, і з 2015 року опрацював понад 50 тисяч звернень громадян. У 44% випадків за допомогою зверталися саме внутрішньо-переміщені особи, понад 20% – малозабезпечені українці, також є чимало звернень від осіб з інвалідністю, ветеранів війни та дітей.
За роки роботи юристи з’ясували найбільш актуальні для клієнтів питання. У ТОП-5 звернень внутрішньо-переміщених осіб – стягнення недоотриманих пенсій, спадкові питання, встановлення фактів смерті чи народження на окупованих територіях, призначення соцвиплат, субсидій та відновлення втрачених судових проваджень.
На межі з тимчасово окупованими територіями на КПВВ «Майорськ» з 2017 року працює мобільний консультаційний пункт.
«Перше, що є на території України після тимчасово окупованих території – наш мобільний пункт. Він фактично стоїть у сірій зоні на контрольному пункті в’їзду-виїзду «Майорськ». Інформуємо одразу людей, які заїжджають звідти, що є система безоплатної правової допомоги, вони можуть отримати допомогу, і вже направляємо потребуючих у бюро, куди їм ближче вирішити свої питання», – каже директорка Краматорського місцевого центру з надання безплатної вторинної правової допомоги Вікторія Харенко.
Фахівці центру опрацювали понад 5 тисяч випадків безоплатної вторинної допомоги, зокрема представництво у судах. А ще – виробили свої механізми звернення до «проблемних» держустанов.
До прикладу в органах Пенсійного фонду дуже часто усно відмовляють ВПО у вирішенні їх питань. Найчастіше це виплата пенсій. У Краматорському центрі БВПД вирішили цю проблему – порадили звертатися до Пенсійного фонду дистанційно, через електронний підпис.
«Люди масово зверталися щодо стягнення невиплачених пенсій, і ми писали багато разів у Пенсійний фонд, але це було безрезультатно. Ми вирішили допомагати людям іншим шляхом. Тепер ми отримуємо офіційні документи про відмову від ПФ після звернення на їх електронний портал. А далі вже люди звертаються з ними у суди і виграють справи», – каже Харенко.
Сам підпис допомагають оформити через податківців (за готовою шаблонною заявою) або у банківському мобільному додатку. До слова, суди також, як правило, працюють дистанційно, приймають рішення на користь заявників без участі сторін, що теж стало можливо у співпраці з органами БВПД.
До слова, про суди. Через їхні рішення також встановлюється факт смерті чи народження українців на тимчасово окупованих територіях. Юристи з Краматорського центру також налагодили таких механізм роботи, аби люди могли вирішити це питання впродовж мінімального часу.
«Людина отримує консультацію у нашому модулі на лінії розмежування, і ми вже звідти інформуємо РАЦС, що до них прямує така от людина з таким от питанням. У РАЦСі, як і каже законодавство, заявник отримує відмову, ми швидко складаємо позовний документ у суд, і суди вже знають – якщо це ми складаємо ці заяви, то там вже є всі належні документи для швидкого і позитивного рішення» – розповідає Вікторія Харенко.
«Завдяки якісній допомозі і увазі до людей вони знають, що ми про них піклуємося і країна робить все можливе, аби вони отримали підтримку і допомогу», – вважає Харенко.
Павло Наливайко, директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної допомоги у Донецькій і Запорізькій областях каже, що робота центру помітна не лише для клієнтів, але й “конкурентів” з надання правової допомоги. І додає – на систему вже й майбутньому році очікують нові виклики.
«Відкрию вам секрет: багато адвокатів у Донецькій області змінили свої офіси подалі від наших центрів. Чому? Бо, до прикладу, написання позовної заяви по аліментах коштує у них від 2-3 тисяч гривень. У нашому центрі це робиться безкоштовно. А 51% наших клієнтів – внутрішньо переміщені особи, які й так мають брак грошей і потребують захисту держави…Загалом, кожне недолуге рішення органу, який має на це право (починаючи від органів місцевого самоврядування і завершуючи парламентом) – це відображається у наших центрах. Це наприклад нарахування субсидій. Наприклад зараз виходить, що комусь давали завелику субсидію, бо не перевіряли відповідні органи майновий стан. Тепер соціально вразливим категоріям прийшли повідомлення з вимогою повернути зайво нараховані субсидії. І ми з цим допомагаємо розбиратися…
Наступного року починається продаж землі. Я і ви собі не уявляємо, скільки колізій буде у соціально-незахищених людей в питанні права власності на землю. Бо забезпечені люди дадуть собі раду, а люди з малим достатком не знають своїх прав, прийдеться їм допомагати», – каже Наливайко.
До слова, згідно опитувань, лише 25% українців знають про систему безоплатної правової допомоги, ще 25% знають, що така існує, але не знають особливостей її роботи.
ДОВІДКОВО: Отримати безоплатну первинну правову допомогу (юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань) можна:
– за безкоштовним телефоном системи БПД 0 800-213-103
– у месенджері Фейсбук-сторінки системи БПД https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/
– скориставшись мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога», завантаживши його через Google Play чи App Store за посиланням https://bit.ly/3hwwgqR
Прочитати правові консультації можна:
– у правничій вікіпедії WikiLegalAid https://bit.ly/3lBOkT9
– скориставшись мобільним застосунком «Твоє право», перейшовши за посиланням https://bit.ly/3iorbkE