На Прикарпатті вшанували полеглих бійців із сотні «Чайка» УПА
02 Лют, 2015 17:02
На захід прийшли жителі Верхнього Майдану та навколишніх сіл, керівництво району, вояки Надвірнянського районного проводу ОУН – УПА ім. генерала Романа Шухевича.
Представники духовенства , за участю отеця-декана УГКЦ Івана Качанюка біля могили повстанцям відправили панахиду, та спільно з громадськістю району хвилиною скорботи вшанували пам’ять всіх загиблих за волю України.
«Історія часто повторюється. Ми згадуємо сотню «Чайки», бо вони є для нас героями і людьми, на яких ми повинні рівнятися. Їхня жертва була недаремою. Товариство пам’ятаймо їх і, найголовніше, будьмо гідними тих людей, які загинули тут. Слава Україні!», – сказав перший заступник голови районної державної адміністрації Андрій Крицький,
На заході прозвучали патріотичні пісні у виконанні гурту “Соколи” відділу освіти РДА, гурту “Заграва”, «Скарбниця» с. Гвізд, колядки ансамблю «Горицвіт» та церковного хору села В. Майдан. Також авторський вірш – посвяту Героям Небесної Сотні, – прочитав Ярослав Гайдаш.
Довідково:
Зі спогадів очевидців: «7 січня 1945 року, на Різдво, сотня «Чайки» перейшла в Верхній Майдан, де ще застали курінь «Іскри». Він знявся з постою і пішов у бік Парища, а його сотня залишилася у селі. Десь о третій годині дня більшовики напали на село. Почався бій, сили чекістів переважали. Намагаючись прорвати кільце оточення і не ризикувати життям жителів села, повстанці почали прориватися до лісу, де натрапили на засідку. Майже усі загинули в нерівному бою, 70-80 людей, ніхто не міг точно їх порахувати. У цьому бою поліг сотенний «Чайка», чотовий «Місько». Ті повстанці, які відступали до села, дивом уціліли.
Тіла загиблих повстанців місцеві мешканці поховали у спільній могилі.
Курінний «Іскра» поклявся відомстити за смерть друга «Чайки». Через два тижні він заманив більшовиків у засідку. Повстанці вбили їхнього командира, спалили танкетку, знищили близько 50 совітів».