У Великій Британії під час ремонту дороги знайшли зображення фалоса, датоване часами Римської імперії (ФОТОФАКТ)
21 Лют, 2021 21:20
Під час ремонту дороги A14 в англійському графстві Кембриджшир археологи знайшли жорна з вигравіюваним зображенням пеніса. Фахівці пояснюють, що знахідка має важливе значення, бо дозволяє зрозуміти побут на британських землях у давні часи.
Розбиті жорна знайшли ще під час ремонтних робіт у 2017-2018 роках, але лише зараз дослідники змогли їх зібрати й роздивитися зображення фалоса. Вік жорен становить понад 2000 років — тобто їх створили тоді, коли британські землі перебували під владою Римської імперії.
Державна компанія Highways England, відповідальна за підтримання в робочому стані всіх доріг в Англії, не вперше знаходить артефакти під час ремонту. Тому в її складі працюють археологи; крім того, вона часто залучає фахівців британських університетів під час розкопок.
За словами керівника археологічної служби Highways England Стіва Шерлока, знайдені жорна є вкрай рідкісними: із понад 20 тисяч оздоблених жорен, які використовувалися в часи Римської імперії, наразі вдалося знайти лише чотири з фалічним символом.
Шерлок пояснює, що фалічні зображення «розглядалися як важливий символ сили й плодючості серед римлян, а легіонери часто носили амулет у формі фалоса, який мав би принести їм удачу перед битвою».
Своєю чергою, представниця Оксфордського археологічного товариства Рут Шефрі, залучена до розкопок, називає жорна з фалосом «вкрай важливою знахідкою». Про чотири таких жорна Шефрі написала дослідження, яке має вийти найближчим часом у науковому виданні Britannia.
«Вона [знахідка] надає розуміння важливості млина для місцевої спільноти й захисних властивостей, якими наділяли жорна та їхній продукт — борошно — шляхом зображення фалічного символу. У Римській імперії вони були всюди й пов’язувалися з удачею», — стверджує дослідниця.
Під час ремонту дороги А14 археологи вже знайшли й купу інших цікавих речей, зокрема, ймовірно, найстарішу пивоварню у Великій Британії, бивні мамонта й черепи носорогів, а також другу золоту монету із зображенням римського імператора Леліана (правив два місяці у 269 році до нашої ери, поки його не вбили).