Соціальні мережі пропонують нам світ можливостей: серію мереж, які дозволяють спілкуватися з людьми на іншому кінці світу та створювати нові професійні чи соціальні зв‘язки.
Але, як і з усім хорошим в житті: що занадто, то не здраво. За статистикою, 210 млн осіб у всьому світі страждають від залежності від таких веб-сайтів, як Facebook та Instagram.
Це складна тема, і ми все ще її вивчаємо.
Але чому це стається настільки часто?
Вагомою причиною є середовище, в якому ми виросли.
У західному суспільстві на всіх чиниться тиск, щоб вони не відставали від стандартів зовнішнього вигляду. Це дає нам можливість представити світу покращену версію нашого життя і почуватися внаслідок цього краще. У глибині душі ми всі знаємо, чому це робимо: є навіть веселий хештег #humblebrag, присвячений крайнім версіям самовдоволених вихвалянь.
Окрім того, нам просто подобається знати, чим займаються інші люди. Якщо раніше про дивного хлопця з кінця вулиці могли пліткувати лише двоє сусідів, то тепер, у цифровій версії, ми переглядаємо його фотографії, читаємо його коментарі та формуємо на їх основі власну думку про нього. Плітки ніколи не виходили і, ймовірно, ніколи не вийдуть з моди.
Це все добре, але як же тоді виникають проблеми?
Хитра пастка
Залежність від соціальних мереж слід розглядати так само, як залежність від будь-чого іншого. Дослідження, такі як книга «Навмисна залежність» (Addicted by Design), показують, що веб-сайти на кшталт Twitter використовують ті ж методи, що й гральні компанії для затягування людей до своєї петлі.
Вважається, що при отриманні сповіщення, коли, наприклад, комусь сподобався ваш пост, у людини зростає рівень дофаміну, аналогічний радості від невеликого виграшу в онлайн-слотах. Такі попадання створюють психологічні залежності, коли ми підсвідомо шукаємо наступний тригер, прокручуючи сторінку вниз або знову граючи.
Очевидно, що якщо ми не досягаємо наступного кайфу, ми відчуваємо негативні емоції або, можливо, відчуття спустошеності, яке можна порівняти з пригніченням у наркомана, тільки менш інтенсивним.
Такі емоції породжують психологічні проблеми, що включає тривогу й депресію, які можуть серйозно вплинути на якість життя людини.
Відсутність почуття власної гідності
Як уже згадувалося, соціальні мережі — це прекрасна можливість продемонструвати світу версію нашого життя, про яку ми мріємо.
Просто подивіться на такі сайти, як Instagram, які засновані на цьому рожевому погляді на життя. «Подивися, як я релаксую на цьому білому піщаному пляжі — хіба це не успіх?»
Це підтверджується «уподобаннями», переглядами й коментарями. Але що станеться, якщо ми їх не отримаємо? Ймовірно, почуття дефляції, щось, що може навіть знизити самооцінку.
Це просто відображення реального світу. Дівчат засипають рекламними кампаніями, в яких їх вчать бути схожими на Кейт Мосс: схудніть до стандартів, інакше ви не отримаєте вподобань. Хлопчикам кажуть, що вони не повинні плакати; що їм потрібно «бути мужиками» і прориватися крізь будь-яку перешкоду на їхньому шляху.
Але у цього є наслідки: люди часто не можуть виправдати ці очікування. Для всіх нас просто неможливо мати зовнішність супермоделі або мільйони доларів у банку.
Однак оскільки соціальні мережі створюють ілюзію того, що всі інші живуть цим ідеальним життям, дуже легко розвинути почуття меншовартості, коли ми відчуваємо, що не відповідаємо цим високим стандартам.
Короткочасна увага
Ми – найбільш інформована група людей в історії: це також означає, що нам не потрібно занадто довго концентруватися ні на чому.
Усі відповіді є на відстані дотику до екрану телефону, інформація доставляється у вигляді коротких відеороликів. У Twitter кількість повідомлень обмежена 280 символами; в користувачів Tik-Tok є максимум хвилина на те, щоб передати своє повідомлення. Розваги завжди доступні, а якщо вони вам не подобаються, то можна просто миттєво перейти до чого-небудь іншого.
Отже, природно, що страждає наша концентрація уваги. Навіщо нам витрачати час на роздуми про речі, коли вони представлені нам на тарілочці? Проблема в тому, що брак уваги може призвести до проблем зі спілкуванням, які також посилюють почуття ізоляції та тривоги.
Отже, як ми можемо з цим впоратися?
Про все по черзі. Подумайте, скільки часу ви витрачаєте на прокрутку своїх стрічок. Вимірюйте час використання соціальних мереж щодня протягом тижня і робіть замітки. Якщо вам здається, що ви витрачаєте на них надто багато часу, і що отримане число перевищує рекомендовану для здоров’я кількість, вжийте заходів.
Хороша новина полягає в тому, що зробити це може кожен приклавши трохи зусиль:
- Установіть щоденні обмеження за часом використання соціальних мереж. Є навіть ряд застосунків, які вам з цим допоможуть.
- Виділяйте собі вільні від мультимедійних матеріалів тимчасові проміжки протягом дня. Вимкнення соцмереж за годину до сну дає вашому мозку можливість сповільнитися і підготувати вас до якісного сну. Якщо все пройде добре, подумайте про розширення його до цифрової детоксикації на кілька днів або більше.
- Знайдіть нове хобі: зацікавленість чимось іншим, окрім непотрібних повідомлень, може означати, що у вас не буде необхідності перевіряти свій телефон кожні 10 хвилин.
- Якщо все вищеперелічене виявиться занадто складним, тоді можете звернутися до таких платформ, як Samaritans, на яких є перевірені фахівці, здатні дати гарні поради.
Проте про відмову від звички набагато легше сказати, ніж втілити в життя. Це вимагає часу й наполегливості, але в разі соцмереж ці зусилля можуть того вартувати.
Дослідження показали значні позитивні ефекти від обмеження користуванням Facebook протягом місяця, включаючи підвищення добробуту й більш продуктивне соціальне життя.
Суть полягає в тому, щоб зрозуміти, що соціальні мережі — це вибір, а не необхідність. Тільки так можна вирішити загадку соціальних мереж, і в результаті покращити своє життя.