Прикарпатцям радять, як уникнути сонячного удару та яку допомогу надати
30 Чер, 2021 08:04
Влітку існує ймовірність отримати сонячний удар. Які його симптоми та яким чином надавати допомогу, якщо він трапився, розповіла сімейна лікарка КНП “Надвірнянська центральна районна лікарня” Оксана Зінько.
За її словами, сонячний удар — це такий стан, що виникає внаслідок сильного перегріву голови прямими сонячними променями. Найчастіше його можна отримати у безвітряну погоду, при високій вологості повітря, пише Суспільне.
Здебільшого з діагнозом “сонячний удар” люди звертаються в лікарню влітку, цьому сприяє підвищена температура повітря. Загальні рекомендації полягають у тому, щоб утримуватись від засмагання з 11:00 до 16:00 — це найнебезпечніші години.
“Розрізняють три стани сонячного удару: легкого ступеня, середнього та важкого. Легка — це головний біль, нудота, прискорене серцебиття, дихання. Вже при середній важкості виникає блювота, ризик знепритомніти. А ось вже важкий ступінь є дуже небезпечним, оскільки людина може періодично втрачати свідомість, може навіть впасти в кому, можуть бути судоми, а також галюцинації. У важкій формі цього стану, зустрічаються летальні випадки, які складають 30 %”, — пояснює Зінько.
Якщо виникли такі симптоми, лікарка радить перевести потерпілого у затінок або прохолодне приміщення, покласти на спину, розстібнути ґудзики й пасок, щоб легше дихалось.
“Якщо у людини спостерігається блювота, тоді обов’язково перевернути її на бік і прикладати холодні компреси, змочені холодною водою. Деякі фахівці рекомендують ставити їх потерпілому від сонячного удару на голову та шию”, — додає лікарка.
Також необхідно давати людині багато пити. Це має бути прохолодна вода, бажано — негазована. Можна також використовувати трохи підсолену. Крім того, потрібно викликати швидку.
Профілактика сонячного удару, розповідає Оксана Зінько, полягає в тому, щоб уникати тривалого перебування на сонці, носити легкий світлий одяг з натуральних матеріалів, носити головні убори, дотримуватись питного режиму (не менше двох літрів води на день).
Потрібно відмовитись від вживання алкоголю, нанесення косметики на обличчя, адже вона може закупорювати пори шкіри обличчя, не перебувати на сонці на порожній або повний шлунок, відмовитись від надмірної фізичної праці, тобто від занять спортом, приймати прохолодний душ.