Експертка у психології зниження ваги Олена Кален розповіла на своїй сторінці у соцмережах, які продукти ніяк не допоможуть вам насититись. На додаток, їх вважають мало не дієтичними, проте насправді вони можуть спровокувати переїдання, пише 24 канал.

Батончики мюслі

Багато хто вважає їх корисними, проте вони мало чим відрізняються від звичайних цукерок – так само піднімають рівень цукру в крові: “Після різкого стрибка цукор різко падає, і людина знову починає відчувати голод”, – пояснює психологиня.

Йогурти та смузі

Це одні із найпоширеніших перекусів. Йогурт легко кинути до сумки та вживати будь-де, коли захочеться їсти. Проте через рідку консистенцію такі перекуси швидко перетравлюються, і ви знову за короткий час відчуваєте пустоту у шлунку та голод. Те саме стосується і знежирених йогуртів, які ще багаті на цукор та харчові добавки.

Йогурти швидко викликають голод

Йогурти швидко викликають голод / Фото Freepik

Курага, фініки тощо

Загалом сухофрукти також містять багато цукру, вони калорійні та набагато менш корисні ніж звичайні фрукти: “Спочатку цукор різко підвищується, а потім під дією інсуліну різко падає, через що глюкози в крові стає недостатньо, і тому почуття голоду повертається“, – розповідає Олена Кален.

Сухофрукти дуже калорійні

Сухофрукти дуже калорійні / Фото Unsplash

Якщо ви вже так любите сухофрукти, краще з’їсти їх після основного прийому їжі, як десерт.

Штучні підсолоджувачі

Поширена думка, що вони корисніші за цукор, тому багато хто вважає за краще додавати замінники цукру у свої перекуси. Проте вони лише посилюють тягу до солодкого, вам хочеться ще і ще, тому без медичних показань їх краще не вживати.

Яєчний білок

Багато людей звикли снідати самим яйцями. Проте, попри поширену думку, яєчний білок засвоюється дуже швидко і після того сніданку без перекусів просто не обійтись:

“Оскільки вранці калорії йдуть не тільки на підтримку активності, але і на завантаження м’язів і печінки глікогеном, то після яєчного сніданку голод виникає дуже швидко”, – каже експертка.

Яєчний білок не надто ситний

Яєчний білок не надто ситний / Фото Unsplash