Депозитний договір. На що варто звернути увагу?

12 Жов, 2021 19:05

Поділитись публікацією
Депозитний договір. На що варто звернути увагу?

Депозити залишаються одним з найдоступніших варіантів зберегти гроші для більшості громадян. Як же безпечно обрати депозит і на що варто звернути увагу?

Вибираючи банк, якому збираєтеся довірити свої кошти, у першу чергу поцікавтеся не найвищою процентною ставкою, а фінансовим станом банку та його репутацією на ринку. Крім того, слід дізнатися про історію банку, ознайомитися з показниками його роботи, проаналізувати, чи банк виконував свої зобов’язання перед клієнтами в повному обсязі тощо.
Статтею 55 Закону України «Про банки і банківську діяльність» встановлено, що відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом та банком.
Перед підписанням депозитного договору варто уважно його прочитати. Отже, перш ніж відкривати депозит, перед підписанням договору переконайтеся, що:
-договір укладається між вами як вкладником і банком. Підписуючи договір у приміщенні банку, звертайте увагу на його назву та хто є сторонами за договором. Справа в тому, що банк має право укладати договір як від свого імені, так і бути повіреним іншої фінансової компанії, яка не є банком. Сторонами договору банківського вкладу повинні бути вказані «Вкладник» та «Банк»;
-розміщені на депозит кошти підпадають під відшкодування від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Фонд гарантування вкладів від імені держави гарантує повернення депозитів вкладникам у разі визнання банку неплатоспроможним. Максимальна сума відшкодування становить 200 000 грн одному вкладнику в одному банку разом з нарахованими відсотками. Варто наголосити, що віднедавна гарантування вкладів стосується також і фізичних осіб-підприємців;
– передбачена чи ні можливість дострокового розірвання договору, а також умови пролонгації депозитного договору. Кошти мають бути перераховані на ваш поточний рахунок або банк має право автоматично поновити (пролонгувати) вклад, якщо вчасно не звернутися до банку. Процентна ставка за депозитом також може бути змінена банком без вашого відома. Зазвичай пролонгація здійснюється на той же термін, що вказаний у договорі, та з процентною ставкою, що діє на момент пролонгації депозиту. Сьогодні такі договори є публічними, з ними можна ознайомитись заздалегідь як на офіційному сайті, так і у відділенні банку.
Аби уникнути неочікуваних ситуації, варто наполягти, щоб у договорі передбачалися чіткі умови повернення коштів, можливі комісії, умови автопролонгації тощо.
– ваш пасивний дохід у вигляді відсотків оподатковується. Ставка податку на доходи фізичних осіб у вигляді відсотків на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок встановлюється у розмірі 18 %. Такі доходи також є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5 %. Також з’ясуйте, чи існують інші витрати, наприклад, комісія за обслуговування рахунку.
У разі якщо договір банківського вкладу містить посилання на публічні правила, ви маєте право вимагати від банку витяг з цих правил в частині умов, що стосуються банківського вкладу, засвідчений уповноваженим працівником банку, незалежно від наявності на веб-сайті банку. Пам’ятайте, що протягом дії депозитного договору банк може змінювати «публічну оферту» та кожну нову версію умов розміщувати на своєму сайті.
З’ясуйте усі питання, що вас хвилюють, у співробітника банку, доки не переконаєтеся, що ви повністю зрозуміли умови договору. І тільки після цього можете ставити свій підпис під договором.
Якщо у подальших відносинах з банком, на вашу думку, все ж виникли порушення умов договору, напишіть звернення на ім’я керівництва банку. Якщо банк знехтує скаргою, слід звертатися до Національного банку України.