Вчені зі США з’ясували, що людський мозок різко збільшився в розмірах 2,1 та 1,5 мільйона років тому, а потім три тисячі років тому знову зменшився.
На думку експертів, це відбулося з розширенням колективного розуму в людських спільнотах, пише SciTechDaily з посиланням на статтю в Frontiers in Ecology and Evolution, передає “Кореспондент.нет”.
Аналіз 985 копалин і сучасних черепів людини підтвердив, що людський мозок збільшувався в розмірах протягом плейстоцену, а потім, в голоцені, несподівано зменшився.
“Дивовижний факт полягає в тому, що наш мозок менший в порівнянні з мозком наших плейстоценових предків. Чому наш мозок зменшився в розмірах, було великою загадкою для антропологів”, – заявив один з авторів статті доктор Джеремі Де Сільва з Дартмутського коледжу.
Пояснення цьому факту знайшли в процесі вивчення розмірів і структури колоній різних видів мурашок. Вчені виявили, що мозок мурах у високоорганізованих колоніях менший до розмірів тіла, ніж у низькоорганізованих групах.
На їхню думку, в соціальних групах мурах, де існує чіткий поділ обов’язків, а прийняття рішень передано на рівень колективного розуму, мозок комах зменшився в розмірах, щоб стати більш енергоефективним.
Незважаючи на те, що спільноти мурах і людей багато в чому відрізняються, у них існують спільні соціальні риси, такі як групове прийняття рішень, розподіл праці і спільне виробництво продуктів харчування.
Ці особливості з’явилися в групах людей не відразу, а приблизно на рубежі плейстоцену і голоцену, коли наші предки перейшли до племінного соціального устрою.
“Ми припускаємо, що зменшення мозку у сучасної людини відбулося через зростання залежності від колективного розуму, оскільки група людей завжди розумніша від найрозумнішої людини в групі”, – наголосив ще один автор статті доктор Джеймс Траніелло з Бостонського університету.