Платити за паркування не обов’язково? Парковки мають бути комунальними? – Фактчек від Галки
14 Лют, 2022 13:27
Після резонансу у соцмережах щодо непрацюючих паркоматів та відповідно непрозорого звітування щодо обліку готівки на парковках, мер вирішив наступні нові парковки робити комунальними. Зі створенням КП у мерії погрожують поступово забрати й існуючі паркувальні майданчики, що наразі перебувають в обслуговуванні приватників.
Читайте також: Мерія програла апеляцію щодо паркування біля Ратуші: не той позивач
“Галка” розбиралася що тут не так.
1. Як парковки Івано-Франківська опинилися в користуванні підприємців?
З 1996 року паркуванням в Івано-Франківську опікувалося КП “Сервіс-Авто”. У той час вартість години паркування складала дві, потім три гривні. Касових чи паркувальних автоматів не було, тож частина готівки, ймовірно, на рахунок КП не потрапляла. Збором коштів займалися штатні паркувальники, яким комунальне підприємство виплачувало офіційну заробітну плату.
Щорічне перевищення витрат над доходами зростало: у 2011 році “мінус” складав 130 тис. грн, а у 2013 вже понад 250 тис. грн. Таким чином КП “Сервіс-Авто” фактично стало банкрутом та у 2017 році було остаточно ліквідовано.
Умови конкурсу з відбору операторів паркування в місті Івано-Франківську, вимоги щодо обладнання та утримання майданчиків для паркування та паркувальних зон затвердили в 2016 році. Тоді ж визначили перших приватних операторів паркування, більшість з яких працює і досі.
Слід зауважити, що кілька паркувальних майданчиків перебували у приватному користуванні ще раніше, зокрема – біля центрального ринку та пасажу. Ще кілька майданчиків перебуває або на приватних ділянках або взагалі поза правовим регулюванням.
2. Що вигідніше для міста: приватні чи комунальні оператори паркування?
Логіка підказує, що комунальні. Однак це не так, точніше не зовсім так.
На відміну від попередніх років, коли оподатковувались використані паркомісця, що давало чимало підстав для мінімізації податків, наразі об’єктом оподаткування є площа ділянки, відведеної для паркування, за кожен день провадження діяльності. Таким чином, суб’єкти господарювання, як приватні, так і комунальні, повинні платити збір за паркування незалежно від того, скільки фактично автомобілів було запарковано.
За розміром сплаченого збору в рейтингу міст Україні у 2019 році Івано-Франківськ був на восьмому місці – 1,1 млн. грн. При тому, що тоді ж у Луцьку зібрали лише 300 тис. за рік, у Хмельницькому – 100 тис, а у Вінниці взагалі нуль. І сплатили ці кошти саме приватні оператори. Крім того, ці ж підприємці сплатили до місцевого бюджету й інші податки, зокрема – на доходи з фізичних осіб за створені ними робочі місця.
При цьому міський бюджет не витрачав ні копійки коштів на облаштування майданчиків, встановлення паркоматів (там де вони є), утримання майданчиків та заробітну плату залучених в цьому осіб. Таким чином, всі останні роки бюджет Івано-Франківська отримував за паркування виключно доходи, без відповідних витрат.
Втім, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків оголосив про створення в Івано-Франківську нового комунального підприємства, яке займатиметься парковками. За його словами, комунальний оператор отримає усі нові парковки та ті, де приватні оператори не виконують умов договорів.
Статутний капітал новоствореного КП «Сервіс паркування» поки що становитиме 3 млн грн. Фактично це будуть нові витрати з бюджету, які повністю “з’їдять” попередні доходи від паркування: за 2021 рік, за інформацією фінуправління, до міського бюджету надійшло 2,184 млн грн збору за місця для паркування.
З огляду на сказане, надалі вже саме на бюджет цього підприємства будуть покладені витрати на облаштування і подальше утримання паркувальних майданчиків, придбання паркоматів, витрати на оплату праці. При цьому у випадку недостатності у бюджеті підприємства коштів на таку діяльність, відповідні витрати будуть дофінансовуватись вже з міського бюджету, як це відбувається з КП “Електроавтотранс”, “Теплокомуненерго”, “Комфортний дім” і так далі.
3. Паркувальники поза законом?
Паркувальники з’явилися в штаті КП “Сервіс-Авто” як очевидна необхідність. Як ми вже зазначили, паркоматів фактично не було, та й безготівкова оплата коштів, поширена в наші дні через термінали, вважалася екзотикою. В різні роки в Івано-Франківську працювало до півсотні паркувальників, які і приймали готівку від користувачів стоянок.
Вони ж “стимулювали” оплату як таку, адже законодавство України буквально до останніх років вкрай обмежувало можливості оштрафувати водія неналежно припаркованого автомобіля. Тим більше неможливим була евакуація приватного автомобіля. Тож і приватні оператори паркування були вимушені звернутися до послуг тих самих працівників “у жовтих жилетах”.
З появою обов’язкових паркоматів паркувальники фактично мали забезпечувати сам факт сплати та контроль. Водночас передача вартості користування майданчиком готівкою в руки паркувальнику могла розглядатися не більше як договір доручення, за яким водій довіряє виконати фактичні дії з внесення готівки до платіжного терміналу іншій особі.
Тож сам факт наявності певних працівників на паркувальних майданчиках не є незаконним за умови того, що ці працівники сумлінно вносять всі отримані ними кошти у платіжний термінал – паркомат.
4. Платити за паркування можна тільки через паркомат?
Згідно з Правилами паркування транспортних засобів, оплата вартості послуг з користування майданчиками для платного паркування, на яких не запроваджено автоматизовану систему, здійснюється у безготівковій формі за такими способами:
- придбання паркувального талона з визначеною тривалістю паркування;
- за допомогою засобів мобільного зв’язку;
- через паркувальний автомат або платіжний пристрій з введенням реєстраційного номера транспортного засобу;
- через автоматичний в’їзний та виїзний термінали.
Факт оплати вартості послуг з користування майданчиками для платного паркування підтверджується відповідним документом із зазначенням в ньому реєстраційного номера транспортного засобу, що розміщується під лобовим склом транспортного засобу, за винятком випадків оплати вартості послуг за допомогою засобів мобільного зв’язку, коли факт такої оплати підтверджується захищеною комп’ютеризованою системою, або випадків паркування на майданчиках, обладнаних автоматичними в’їзними та виїзними терміналами, на яких оплата (перевірка оплати) здійснюється під час виїзду з такого майданчика.
Паркувальні автомати, платіжні пристрої, за допомогою яких здійснюється оплата вартості послуг з користування майданчиками для платного паркування, на яких запроваджено автоматизовану систему, повинні бути інтегровані в автоматизовану систему та передбачати наявність технічної можливості введення реєстраційного номера транспортного засобу.
Сплата вартості послуг з користування майданчиками для платного паркування не здійснюється у разі незабезпечення оператором належного функціонування засобів сплати вартості зазначених послуг відповідно до вимог Правил щодо обладнання таких майданчиків.
В Івано-Франківську жоден паркомат не передбачає уведення реєстраційного номера автомобіля. Таким чином повністю законною для стягнення плати є лише центральна паркувальна зона і, як не дивно, відведена під парковку ділянка вулиці Шевченка.
5. А всі встановлені термінали є паркоматами?
Насправді ні. Паркувальний автомат це технічний пристрій, призначений для сплати вартості послуг з користування майданчиками для платного паркування з використанням платіжних карток та готівкою. З цією метою всі такі автомати повинні бути обладнані реєстраторами розрахункових операцій (РРО).
Державний реєстр РРО затверджує Державна податкова служба України. Наразі в ньому лише два реєстратори, що сертифіковані для використання у паркоматах. Тож більшість встановлених на майданчиках Івано-Франківська апаратів у розумінні законодавства України паркоматами не є.
6. Що обіцяє влада міста?
За словами заступника міського голови Михайла Смушака, новостворене КП в майбутньому буде замовником облаштування багаторівневих паркінгів, зв’язаних у єдину систему. Також планують забрати в обслуговування підприємства автостоянки біля багатоквартирних будинків.
Зі створення комунального підприємства обіцяють упорядкування процесу паркування в Івано-Франківську. Наступний етап – передбачення нових паркувальних місць всюди, де змінюються схеми руху. Всі ці місця будуть у підпорядкуванні комунального підприємства.
Чи зміниться розмір плати за паркування – невідомо. Наразі вона складає від 30 до 10 грн. за годину.
7. А як в інших містах?
Львів має п’ять зон паркування. Майданчики обслуговують одне комунальне і два приватних підприємства. Вартість послуги складає від 40 до 5 грн.
У Тернополі паркувальні майданчики обслуговують приватне підприємство і фізична особа-підприємець. Вартість стоянки за годину складає 12 грн.
У Луцьку година паркування вартує 10 грн. Майданчики обслуговують комунальне і кілька приватних підприємств.
Запаркуватися у Чернівцях вартує 10-20 грн. Операторами паркування є приватна фірма, підприємець та міське підприємство утримання доріг (аналог нашого МДК).