“Ти відчуваєш себе більш захищеним, коли здобуваєш військові навички”, – командир бригади територіальної оборони області Юрій Копадзе (ФОТО)
22 Лют, 2022 16:14
Як відомо, з 1 січня вступили в дію положення Закону України “Про основи національного спротиву”. Відповідно в областях, зокрема і на Франківщині, формують бригаду та батальйони територіальної оборони (ТрО).
Читайте також: "Процедура спростилася: щоб підписати контракт на службу в резерві, треба лише 1-2 дні", - командир бригади ТрО області Юрій Копадзе
В інтерв’ю “Галці” командир бригади територіальної оборони, підполковник Юрій Копадзе розповів, для яких завдань створена тероборона, наскільки прикарпатські батальйони вже укомплектовані та чи готові місця їхньої дислокації. А також поділився порадами, як пересічним людям почуватися більш захищеними в сучасних реаліях.
– Як Ви оціните поточний стан справ у створенні сил територіальної оборони на Прикарпатті?
– Ми повинні, передусім, орієнтуватися, що з 1 січня 2022 року набрав чинності Закон України “Про основи національного спротиву”. Відповідно розпочалися заходи щодо переформування та формування як бригад, так і батальйонів територіальної оборони. Станом на сьогодні виконуються ті завдання, які ставилися командуванням сил ТрО.
Зараз проводимо відповідні роботи щодо комплектування військових частин територіальної оборони особовим складом. Йдеться про військовослужбовців, які будуть проходити службу в підрозілах ТрО. Також проводимо заходи з агітаційної роботи, щоб залучити наших військовозобов’язаних громадян, зокрема й осіб жіночої статі, до підписання служби за контрактом у резерві.
– Чи сформований уже кістяк тероборони?
– Кістяк уже сформований, ми зараз розгорнуті до штату мирного часу. Маємо розуміти, що штат мирного часу – це організаційне ядро, яке повинне у визначений термін розгорнути наші підрозділи ТрО до штату воєнного часу. Інакше кажучи, докомплектувати як особовим складом, так і матеріально-технічними запасами, озброєнням.
– Наскільки батальйони вже укомплектовані? Якою має бути чисельність?
– Відповідно до розпорядження командувача Сил територіальної оборони, ми проводимо заходи з комплектування військових частин ТрО. Наразі з поданими документами особового складу нараховується близько 70%.
Цифри не буду казати, бо це буде неправильно. Не маю права.
– Хто загалом входить до складу сил ТрО? Чи існують проблеми з комплектуванням?
– Ми маємо чітко розрізняти, що є комплектування підрозділів ТрО діючими військовослужбовцями. Це питання ми вирішуємо, і проблем з цим комплектуванням немає.
На що ми звертаємо увагу: зокрема, я ставлю це завдання перед командирами батальйонів – це проведення агітаційної роботи щодо підписання служби в резерві. Це окрема тематика. Вона потребує більш широкого розголосу, бо це буде основа наших підрозділів ТрО у подальших діях.
Але проблем я з цим теж не бачу. Єдине, що завдяки ЗМІ ми б хотіли, донести до всіх громадян, що зараз якраз така робота проводиться – ми набираємо на службу в резерві як і солдатський, сержантський, старшинський, так і офіцерський склад.
Що стосується підписання контракту в резерві солдатським, сержантським і старшинським складом, то тут є деякі вікові обмеження. Розкажу детальніше.
Будь-який громадянин віком від 18 до 57 років має право заключити службу в резерві. Зрозуміло, що людина має з’явитися у військовий комісаріат, де отримає на руки завірений документ з її обліковими даними. Це потрібно для якісного підписання контракту служби в резерві, враховуючи її цивільну та військову освіти. Тоді вже та людина буде призначена у визначений підрозділ ТрО. Бо у будь-якій військовій частині, так як і в цивільному житті, є відповідні групи, служби, відділи, відділення. Тому враховуються облікові дані особи.
Що стосується служби в резерві громадян жіночої статі. Передусім, відповідна категорія жінок має стати на військовий облік. І також буде заключатися контракт на службу в резерві. Але наголошу, що жінки, згідно з визначеними та затвердженими професіями, повинні стати на військовий облік протягом цього року.
До слова, у нас уже проходять військову службу жінки, які місяць-півтора назад стали на військовий облік і призвалися до лав Збройних сил України, зокрема і до сил ТрО.
– Керівництво територіальною обороною поділене на три види – військове, цивільне та військово-цивільне. Поясніть, хто є їхніми керівниками?
– Так, територіальна оборона складається з військової, цивільної та військово-цивільної складових. До військової складової входять органи військового управління військових частин і сил тероборони ЗСУ та інші сили та засоби безпеки й сили оборони.
Цивільна складова включає в себе державні органи, органи місцевого самоврядування, які залучаються до територіальної оборони.
Військово-цивільна складова включає штаби зон і районів ТрО та добровольчі формування територіальних громад, які долучені до тероборони.
Тут чітко треба розуміти, що таке військово-цивільна складова тероборони. Івано-Франківська область – це є зона територіальної оборони, а згідно адмінустрою, у нас в області є шість районів, то й відповідно маємо шість районів територіальної оборони. У кожному районі є батальйон ТрО, також батальйон знаходиться і в Івано-Франківську, так як місто є обласним центром. Тобто загалом в області у нас – сім батальйонів плюс управління бригади територіальної оборони, яке дислокується в Івано-Франківську.
Очолює зону тероборони голова облдержадміністрації, а райони тероборони очолюють голови РДА. Про штаби: у зоні ТрО – командир бригади, а командири батальйонів відповідно є начальниками штабів районів ТрО.
– Чи готові місця дислокації батальйонів, бригади?
– Батальйони сформовані та розміщуються в районах територіальної оборони, згідно адміністративного устрою області. Але місця для дислокації ще не готові. Наразі сформовані всі батальйони управління бригади, але єдине проблематичне питання – розміщення управління бригади і управління Івано-Франківського міського батальйону.
– У яких районах найкраща ситуація з формуванням батальйонів?
– Не думаю, що так можна розрізняти. В принципі органи місцевого самоврядування провели відповідну роботу ще в 2021 році, надали свої приміщення батальйонам для ефективного функціонування підрозділів територіальної оборони. Саме зараз проводяться поточні ремонти, облаштування кімнат зберігання зброї, чергової кімнати, ведення таємного діловодства.
До цього залучені органи місцевого самоврядування, на балансі яких знаходяться ці приміщення. Є розуміння відповідних територіальних громад, їхнів голів, керівників РДА щодо облаштування та ефективного функціонування підрозділів ТрО на території визначених районів.
Найголовніше – ми повинні розуміти, що від ефективного функціонування підрозділів територіальної оборони залежить якраз наша життєдіяльність. І взагалі територіальні громади Прикарпаття, як і виконавча влада, зацікавлені, щоб створити такі умови, де б якісно та ефективно функціонували підрозділи.
– Чи відомо коли будуть якісь навчальні збори для пересічних людей, що записалися до лав ТрО?
– Всі ці плани складені. Ми вже розпочинаємо програми підготовки наших громадян. Маю на увазі проведення єдиних стрілецьких днів. Наприклад, у минулу суботу, 19 лютого, такий захід уже був проведений у Калуському районі.
Але також ми маємо розуміти, що Франківщина знаходиться у “червоній” карантинній зоні, і ми масштабно проводити такі заходи поки що не можемо у зв’язку з карантинними обмеженнями.
– Ким будуть громадяни, які вступили до тероборони і пройшли навчання? Які функції виконуватимуть?
– От це якраз повертає нас до того, що я говорив про резервістів. Кожен має повне право, і я б навіть сказав – зобов’язання, заключити контракт на службу в резерві. Для того ви маєте з’явитися у військовий комісаріат, уточнити свої облікові дані, на підставі яких командир військової частини припише вас до підрозділу ТрО, виходячи з рівня вашої освіти, вашої військової спеціальності.
Як я вже казав військова частина складається з різних видів служб, відділень і груп. Це і фінансово-економічна служба, і відділення підготовки, планування, ведення діловодства і т.д. Тобто весь комплекс для ефективного функціонування військової частини. Тому нам потрібні облікові дані громадян, щоб якісно їх приписати до підрозділів.
– Часто поширюються російські фейки, що ТрО – це «піхота для бідних». Чи вистачає батальйонам зброї, боєприпасів і матеріально-технічних засобів?
– Фейки поширюють люди, які досить необізнані і не цікавляться життям країни взагалі. Метою створення ТрО було зробити такі підрозділи, які могли би забезпечити діяльність наших громадян, виходячи із поставлених завдань в особливий період, чи період надзвичайної ситуації, або при воєнному стані. Необізнана людина, яка не розуміє, для чого створена тероборона, може хіба “поговорити”.
Всього, згідно Закону, є 12 завдань територіальної оборони. Назву деякі з них:
- своєчасне реагування та вжиття відповідних заходів щодо оборони території та захисту населення на визначеній місцевості;
- участь у посиленні охорони та захисті державного кордону;
- участь у захисті населення, території навколишнього середовища та майна від надзвичайних ситуацій;
- участь у підготовці громадян до національного спротиву;
- боротьба з диверсійно-розвідувальними силами противника та незаконно утвореними формуваннями;
- забезпечення заходів громадської безпеки та порядку в населених пунктах;
- участь у заходах, спрямованих на підвищення рівня обороноздатності держави.
Але якщо сказати однією фразою, то це – забезпечення життєдіяльності нашого населення, пунктів управління, державної влади.
– Чи налагоджені механізми, щоб у випадку потреби, оперативно забезпечити військових усім необхідним?
– Ми якраз проводимо заходи щодо якісного виконання своїх функціональних обов’язків, зокрема і накопичуємо матеріально-технічні запаси, стрілецьку зброю. Відповідно всі матеріальні запаси, озброєння є в наявності, зберігаються на визначених складах.
– Ви вже вище розповідали, як пересічна людина може долучитися до служби в теробороні. Що ще можете до сказаного додати?
– Зараз, до речі, спрощена процедура щодо підписання служби в резерві. Стало набагато легше. Раніше вимагалося дуже багато документів і часу для формування та проходження військово-лікарської комісії, офомлення особової справи.
Якщо військовозобов’язаний громадянин хоче вступити до лав територіальної оборони на службу в резерві, то, виходячи з його облікових даних і за наявності до 5 років військово-лікарської комісії, ця процедура тепер спрощується до максимум 1-2 днів. Вже не треба такого великого пакету документів для оформлення його особової справи. А раніше це займало 3-4 дні вільного часу.
Крім того, можна підписувати контракт на службу в резерві і для громадян, які мають групу інвалідності.
– Яку резервісти отримуватимуть заробітну плату?
– Розуміємо, що є військовослужбовці діючі та резервісти військових частин. Відповідно при проходженні зборових заходів вони користуються такими ж правами, як і діючі військовослужбовці. У залежності від терміну цих зборів вони отримуватимуть грошове забезпечення як резервісти військової частини ТрО, так і середню заробітну плату за місцем роботи. Крім того, за результатами їхньої діяльності, якщо вони будуть повністю виконувати програму резервіста за рік, то також отримуватимуть грошову допомогу в кінці року.
– Як реагує територіальна оборона на можливе вторгнення Росії?
– Ми військовослужбовці, які проходять службу у підрозділах територіальної оборони. У нас основне завдання – захист нашої незалежності, нашої держави. Тому, якщо буде відповідна команда, ми будемо її виконувати. Є ж напрацьований план.
Розумієте, “реагувати” – дещо неправильне слово. Ми виконуємо свій конституційний обов’язок. Ми носимо форму, склали присягу на вірність народу України, тому треба виконувати те завдання, яке буде визначати керівництво.
– Що мають знати і як треба діяти простим людям у випадку відкритої війни?
– Передусім, всі повинні орієнтуватися в ситуації, у якій знаходиться держава. Інформаційне поле дуже широке, але ми повинні якісно його вивчати. Не лише дізнаватися про щось зі ЗМІ, а й розмовляти зі своїми товаришами, ділитися думками. І дуже важливо, аби люди були свідомими.
А щоб відчувати свій захист, то треба вступити в підрозділ ТрО, заключити службу в резерві. І, будучи резервістом, забезпечувати спокій і життєдіяльність мешканців на теренах Прикарпаття.
Просто ж можна записатися у підрозділи, постійно проходити військовий вишкіл і вже бачити результати своєї праці в підрозділі ТрО. Наприклад, при єдиних стрілецьких днях ми пройдемо всю тематику військової підготовки. Це топографія, медична допомога, тактична допомога, вогнева підготовка, володіння зброєю, ведення бою. І громадяни можуть це все відпрацьовувати на полігонах Міністерства оборони на постійній основі. І коли ти здобуваєш якісь навички, бачиш, що ти ростеш, вмієш володіти зброєю, надавати першу меддопомогу, то відчуваєш уже, що ти більш захищений.
Плюс ти можеш передати свої навички друзям, родичам. Це позитивно впливає на молодих людей, повірте мені. Головне лише – бажання.
– Ви вже розповідали про головні завдання територіальної оборони і там, серед іншого, йшлося про охорону населення, території та майна. А чи складений уже список ключових об’єктів на Франківщині, які першочергово охоронятимуть у випадку війни?
– Це питання не в моїй компетенції. Але список точно уже давно відпрацьований. Визначені сили та засоби, які будуть, відповідно до планів, охороняти та обороняти ці об’єкти.
– Нещодавно Верховна Рада у першому читанні проголосувала за те, щоб сили ТрО могли нести службу не лише на місцях у районах, а й в зоні ООС. Як це вплинуло на формування батальйонів, на настрої?
– У рішенні йдеться, що це може бути тільки з рішення Головнокомандувача ЗСУ.
Настрої ніяк не змінилися. Ми маємо розуміти, що основні повноваження батальйонів, бригади ТрО – це забезпечення життєдіяльності саме тієї області, де вони сформовані.
– Все йде до того, що вже за кілька годин Путін заявить про визнання суверенними так званих “ЛНР” і “ДНР”? (не минуло і двох годин після нашої розмови, як це сталося, – ред.) На вашу думку, це значить, що повномасштабна війна ось-ось почнеться? Яким може бути наступний його крок?
– Це політика, а я не політична особа. Не нам розбиратися, як нам реагувати. Щоб щось говорити, треба володіти дуже великим аспектом інформації. Але чітко розуміємо, що це наші території, на яких живуть наші громадяни.
Крим і повністю Луганська та Донецька області – це Україна. І ми маємо прагнути до мирного врегулювання всіх питань, зокрема і повернення визначених областей і АР Крим до України.
Розмовляв: Олександр Костинюк
Фото: Юрій Валько