Ми полюбляємо коньяк не тільки за витончений аромат та надзвичайний смак. Історія цього напою так тісно сплелась в одне ціле з красивими легендами, що навіть історикам буває важко відокремити факти від вигадок.
Це сплетіння лишень долає міцності й вишуканості золотистій суміші витриманих спиртів. Але є посеред цих легенд одна, що не тільки вражає уяву, але й розчулює серце. Саме про неї ми вам й розповімо.
Висока ціна з’явилась не просто так
Гарний коньяк коштує значно дорожче від інших міцних напоїв. Особливо це стосується класичних марок, виготовлених з дотриманням усіх вимог старовинної технології. Щоб отримати яскравий золотистий колір та славнозвісний аромат, спирти роками витримують у дубових бочках.
За це доводиться платити. Кожен рік, проведений спиртом у діжці з лімузенського дубу, коштує виноробам приблизно 4% вмісту. Спирт випаровується, як й будь-яка інша летюча речовина. В діжках витримується не готовий коньяк, з міцністю у 40-42%, а спирт-сирець з міцністю у 70%. А чим вищий вміст спирту, тим швидше відбувається процес випаровування.
Не важко порахувати, що за якихось п’ять років втрачається майже п’ята частина спирту. А щоб зробити легендарний XO, виноробам доводиться втратити майже половину від первинного вмісту!
Красива легенда
Проте французькі винороби не сумують. Вони вигадали красиву легенду, щоб пояснити такі шалені втрати. Буцімто це ангели сходять із небес, щоб поласувати благородним напоєм. Ніби ангели щороку мають взяти свою частку. Ту частину коньяку, яка належить саме їм.
Хоча, звичайно, винокури розуміли все з найпершого дня. Ще в далекому XVII сторіччі, коли тільки-тільки почав з’являтись попит на витримані коньячні спирти, було ясно, куди саме зникає коньяк. Виноградний спирт не зникав просто так. Він залишав по собі слід. Стелі, а потім й дахи будинків починали жовтіти. Не важливо, яким саме матеріалом вкривався дах. З часом ставало зрозуміло, чим займався його господар. Дахівка набувала красивого жовтого кольору.
Несподіване продовження
Жовті дахи на будинках в долині річки Шаранти дали народження ще одній легенді. Цього разу − в недалекому XX сторіччі. Кажуть, що коли почалась Друга Світова війна, командувач німецьких ВПС видав особливий наказ. Нібито сам Герман Герінг дав розпорядження уникати бомбардування тих районів французьких міст, в яких трапляються дахи жовтого кольору.
Зараз важко сказати, чи відповідає ця легенда дійсності. Так, Герінг справді був не тільки військовим злочинцем, але ще й відомим поціновувачем коньяку. Французам справді вдалось зберегти ледь не всі запаси витриманих спиртів під час війни. Але хоч би що там було, з’явилась нова легенда. Не менш красива й зворушлива, ніж попередні.
Коли ви наступний раз будете насолоджуватись терпким та п’янким смаком вишуканого коньяку, згадайте ці легенди. Немає жодних сумнівів − вони тільки додадуть аромату та смаку тій чарівній золотій рідині, що буде бриніти у вашій склянці. Тільки не забувайте, що надмірне вживання алкоголю може зашкодити вашому здоров’ю.
Джерело – https://spirt-opt.site/uk/category/cognac-uk/
*партнерська публікація