Нове прочитання славетної роботи Барнича: франківців кличуть на прем‘єру мюзиклу «Шаріка, або Кохання січового стрільця» (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

23 Чер, 2022 11:11

Поділитись публікацією
Нове прочитання славетної роботи Барнича: франківців кличуть на прем‘єру мюзиклу «Шаріка, або Кохання січового стрільця» (ФОТО)

У Франківському драмтеатрі розповіли про чергову прем’єру мюзиклу «Шаріка, або Кохання січового стрільця», показ якого відбудеться 26 червня та 10 липня на головній сцені театру.

Лібрето і музика Ярослава Барнича, слова до пісень Юрія Шкрумеляка, режисура – Ростислава Держипільського, пише «Галка».

«Шаріка» – це романтична, сповнена гумору і безкомпромісного патріотизму історія кохання січового стрільця Степана Балинського до мадярської дівчини, яка не одразу розуміє, чому вона так любить українське слово.

Оперету «Шаріка…» Ярослав Барнич, перший диригент Станіславівського театру, написав 88 років тому, спираючись і на спогади з власного життя (1914 року він добровольцем вступив до легіону Українських Січових стрільців), і на власні життєві принципи.

У часи Другої світової війни у міському театрі Станіславова відбулася прем’єра «Шаріки», написаної 1934, через п’ять років, як Барнич переїхав до Станіславова. У 1943 році гестапівці арештували 27 патріотів-оунівців, які були на прем’єрі, а через три дні їх розстріляли на вулиці Страчених.

2014-го, коли розпочалася новітня російсько-українська війна, режисер Ростислав Держипільський поставив «Шаріку».

17 листопада 2018 року актори Франківського драмтеатру у приміщенні філармонії, де 1943 року діяв міський театр, в якому відбулася «розстріляна» або «кривава» «Шаріка», провели історичну реконструкцію до 75-ої річниці розстрілу патріотів: вшанували героїв біля пам’ятника за участі громадськості міста, а відтак повернулися до зали і зіграли виставу до фіналу.

Зараз, через 8 років війни, театр повертає глядачам патріотичну історію про січового стрільця, про втрачену українську ідентичність і шанс її віднайти.

Ця сценічна версія 2022 року – цілком нова робота, де є знакові і суголосі часові режисерські акценти та сценографічні знахідки, нові сенси, а також – нові костюми однієї з найцікавіших театральних художниць Юлії Зауличної, новий – зірковий – акторський ансамбль, аранжування класичної музики Барнича, яке здійснив нині головний диригент театру Богдан Ткачук, сучасна емоційно-енергетична хореографія Дмитра Леки.

Незмінною є лише фабула.

Директор Франківського драмтеатру і режисер Ростислав Держипільський зазначив, що це – нове прочитання славетної роботи Ярослава Барнича.

«З кожного слова, з кожної ноти Барнича відчутна його надзвичайно сильна любов до України. У виставі задіяний зірковий склад театру. Для мене величезна насолода поруч себе мати таких талановитих особистостей. Нова «Шаріка» виникла через теперішні події в державі. Вона наводить певну справедливість у геополітичних розкладах, а також є дуже життєствердною», – каже Держипільський.

«Я зрозуміла, наскільки я люблю Україну, і в цій виставі я гратиму саме про це», – зауважила виконавиця ролі Шаріки Інна Бевза.

«Велика відповідальність грати таку роль. Жанр вимагав більш романтичної натури персонажа, але ми його трохи змінили, щоб показати, наскільки українські воїни сильні», – зазначив виконавець головної ролі Олег Панас.

Заслужений артист України Олексій Гнатковський анонсує, що у виставі буде дуже багато крутих пісень: «Це буде дуже музично, видовищно в плані акторському. Це буде точно не менший феєрверк, ніж «Гуцулка Ксеня»».

«У Ростислава давно була ідея поновити «Шаріку». Коли створюєш продукт, який сприяє патріотизму, і доброму настрою, – це дуже добре. Ця вистава може бути навіть реабілітацією для глядачів. Думаю, це буде дуже цікаво», – розповіла заслужена артистка України Ірма Вітовська.

Хореограф-постановник Дмитро Лека, каже – дуже хочеться, щоб кожен номер максимально доносив до глядача ідею, сюжет: «Буде хороший продукт, якщо ми будемо чути і творити разом. Цей мюзикл дасть багато нового».

«Я дуже тішуся з команди, яка зібралася, від співпраці з диригентом, хореографом. Я дуже люблю мюзикли, подобається їхня легкість», – ділиться актор Іван Бліндар.

«Дуже приємно працювати з такими людьми. Чекаємо на вас у неділю», – запрошує заслужений артист України Роман Луцький.

Диригент-постановник Богдан Ткачук зауважив, що робота була нелегкою, треба було вкладати в мюзикл все, що можеш: «Але, дякувати Богу, все добре. Оркестр крутий, буде цікаво!».