Новий підвид “Омікрона” BA.2.75 Centaurus (“Кентавр”) виявили в Індії в травні цього року. У порівнянні з попередніми мутаціями COVID-19 він є заразнішим. Наразі “кентавр” виявлено вже у багатьох країнах Європи.
ВООЗ досі не віднесла ВА.2.75. до категорії variant of concern (VOC) – “варіант, що викликає занепокоєння”.
Назва “кентавр” неофіційна – її надали суто випадково: 1 липня користувач Twitter Хаб’єр Остале написав: “Я щойно назвав варіант BA.2.75 на честь галактики”. Цей пост став вірусним, а назву “підхопили” журналісти. Деякі експерти вважають, що “яскрава назва” нагадає людям, що пандемія ще не закінчилася.
У BA.2.75 набагато більше мутацій, ніж в “оригіналу”. Причому важливо не те, які саме це мутації, а скільки їх і як вони поєднуються між собою, вважають в Імперському коледжі Лондона (ці вірусологи першими говорили про небезпеку Омікрона). Вчені говорять, що, як і в попередніх варіантів, зміни у “кентавра” відбулися в S-білку, за допомогою якого вірус потрапляє в клітину.
Це означає, що в теорії він майже напевно повинен бути більш стійкий до вже вироблених організмом антитіл проти COVID-19. Простішими словами – більш заразним.
Поки не зрозуміло, чи з’являються якісь особливі симптоми у тих, хто заражається “кентавром”. Лікарі вважають, що перебіг хвороби у пацієнтів з BA.2.75 такий самий, як у тих, хто заразився “оригіналом”.
Зараз у Європі домінує штам Омікрон, який вирізняється високою контагіозністю – тобто вірус передається легко і швидко. Інкубаційний період – три-п’ять днів. Але при цьому він не викликає важкого перебігу захворювання. Тільки деяка частина населення – близько 2-3% – може потребувати більш інтенсивного лікування.
І все-таки ВООЗ очікує на новий спалах через появу підвиду “кентавр”, вважають фахівці.