Як допомогти людині при тепловому ударі? Пояснює франківська лікарка
12 Сер, 2022 08:00
Літо, сонце та спека. Хтось рахує дні до початку сезону, а хтось із жахом згадує, як важко для нього переноситься літо. Сонячні опіки, стрибки артеріального тиску, головні болі, тепловий удар – це далеко не повний список загроз, які підстерігають наших пацієнтів влітку.
Луговська Ольга Василівна – сімейна лікарка, заступниця головного лікаря медичного центру «Оксфорд Медікал» зосереджує увагу на такій проблемі як тепловий удар. Як виявити цей стан та як своєчасно надати допомогу потерпілому? Як вберегтись від цього?
Про це читайте на Галці.
ПРИЧИНИ ТА ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ТЕПЛОВОГО УДАРУ
Тепловий удар – це стан, викликаний перегрівом тіла, що виникає внаслідок поєднання кількох факторів, в тому числі і фізичних навантажень, і підвищення температури навколишнього середовища, і зневоднення.
Часто пацієнти не вирізняють тепловий удар від сонячного. Мушу зауважити, що сонячний удар – це підвид теплового удару, в основі якого лежить перегрів голови під сонцем. Під час сонячного удару в більшості страждає центральна нервова система.
Тепловий удар виникає внаслідок перегріву усього організму. Тепловий удар не залежить від пори року і може виникати навіть взимку, якщо людина потрапляє у задушливе приміщення без нормального кондиціонування та вентиляції. При тепловому ударі страждає увесь організм, особливо серцево-судинна та нервова системи.
Причинами теплового удару є:
- порушення адаптації до дії високих температур;
- перевтома;
- відсутність свіжого повітря;
- надмірна фізична активність в задушливих умовах;
- надто теплий одяг у спекотну пору;
- перебування у сауні/лазні;
- надмірне укутування немовлят (що є вкрай небезпечним та неприпустимим)
- тривале перебування у транспорті з зачиненими вікнами і тд.
Ключовою патогенетичною ланкою теплового удару є посилена теплопродукція в організмі при зниженій тепловіддачі.
ПРОЯВИ ТЕПЛОВОГО УДАРУ
Щоб вчасно запідозрити тепловий удар у себе чи навіть у перехожого, варто знати основні його ознаки:
- почервоніння шкіри;
- липкий холодний піт;
- ниткоподібний пульс (прискорений і водночас слабкого наповнення);
- скарги на розмите бачення, потемніння в очах, запаморочення;
- різка слабкість;
- задишка;
- носові кровотечі (у тяжких випадках);
- нудота та блювання;
- мерзлякуватість;
- можливі судоми.
Тепловий удар поділяють за формами:
- асфіктична – наростає задишка та дихальна недостатність, знижується рівень оксигенації крові;
- нейро-паралітична – потерпілий марить, він дезорієнтований, скаржиться на запаморочення, не контролює рухи, у нього знижена чутливість, розвивають судоми;
- диспепсична – нудота, блювання, діарея, затримка сечі;
- гіпертермічна – температура тіла підвищується до 39-40°С.
Варто зазначити, що у потерпілих відзначається тахікардія, яка переходить у брадикардію, різке зниження артеріального тиску (колапс), підвищення температури тіла до 38°С, інтоксикація та дегідратація. Необхідно негайно надати допомогу потерпілому, доки проблема не перейшла у некомпенсовану форму. При декомпенсації наростають ознаки ниркової недостатності, тому пацієнту необхідне лікування у відділенні інтенсивної терапії (реанімації).
ДОПОМОГА ПОТЕРПІЛОМУ ПРИ ТЕПЛОВОМУ УДАРІ
В першу чергу, необхідно викликати швидку і вказати всі виявлені вами ознаки, оцінити стан пацієнта, вказати ваше ім’я та адресу. Зверніть увагу, чи у пацієнта нема запаху ацетона з рота, адже стан подібний до кето ацидозу (при цукровому діабеті), тому запитайте пацієнта, чи не приймає він інсулін.
Проведіть або перенесіть потерпілого у тінь, кондиціоноване приміщення, і не допускайте скупчення людей!
Не обливайте потерпілого водою! Різкий холод призведе до спазму судин, через що тепловіддача в рази зменшиться і пацієнт буквально буде варитися всередині.
Якщо потерпілий у свідомості, дайте йому випити води, солодкого чаю, дайте м’ятну жуйку.
Якщо людина без свідомості, перевірте наявність пульсу на сонній артерії, наявність дихання, серцебиття. Якщо ці показники збережені, поверніть голову набік, щоб запалий язик не перекрив дихальні шляхи і людина не захлинулась блювотними масами.
Якщо дихання і пульс відсутні, варто розпочати СЛР – зовнішній масаж серця, потрійний прийом Сафара та штучну вентиляцію легень (дихання рот в рот).
Не давайте потерпілому жодних медикаментів! Потребу у цьому визначать медики!
ЯК ЗАПОБІГТИ РОЗВИТКУ ТЕПЛОВОГО УДАРУ?
Правила, із якими я вас ознайомлю, можливо, зовсім вам не нові. Проте, раджу запам’ятати та дотримуватися їх:
- не плануйте прогулянок у період найбільшої активності сонця (з 11 до 15 години);
- пийте якомога більше води, але не літру за один присіст, а малі порції по 100-200мл кожну годину;
- у спекотну пору не вживайте алкоголь, адже він погіршує ваш стан і в поєднанні із тими ж антипіретиками смертельно небезпечний;
- одягайтесь по погоді: вільний легкий одяг із натуральних тканин, беріть захист у вигляді легкої панами або літнього капелюха;
- придбайте віяло, адже у приміщеннях без вентиляції воно допоможе бодай трохи розігнати повітря;
- уникайте людних місць і надавайте перевагу пішому маршруту через вулиці з тінню, аніж душному громадському транспорту;
- при погіршенні вашого стану, одразу зв’яжіться із лікарем і порадьтесь, чи потрібно приймати якісь ліки (якщо у вас хронічні серцево-судинні чи неврологічні захворювання);
- старайтесь поступово адаптовуватися до умов роботи, якщо ви відчуваєте дискомфорт, попросіть вентилятор або кондиціонер.
Сподіваюся, ці поради будуть для вас корисними і допоможуть вберегтись від перегріву. Будьте здорові!