У вівторок, 9 серпня, у франківському департаменті інфраструктури, житлової та комунальної політики розкрили конверти з конкурсними пропозиціями з призначення управителів багатоквартирних будинків у громаді.
Галка поцікавилася у директора департаменту, скільки було подано пропозицій та чи слід франківцям очікувати на зростання квартплати.
Читайте також: Війна не завада: завтра у Франківську підвищуватимуть квартплату
Так Михайло Смушак не зміг сказати, скільки заявок отримали та чи комусь відмовили.
Ми поки що розкрили листи, а далі будемо вивчати і лише на наступний тиждень буде результат. Загалом учасників небагато. Фактично виходить, що по усіх лотах по одному учаснику. Конкуренції фактично не було, лише місцеві компанії. Не було компаній з інших регіонів, – прокоментував Смушак.
За його словами, протягом декількох днів будуть розглядати усі пропозиції та, якщо вони відповідають усім вимогам, визнають управителями або оголосять новий конкурс.
Смушак додав, що вочевидь мешканцям міста слід очікувати на зростання квартплати.
Думаю, що очевидно є ймовірність того, що квартплата зросте. Це через ріст цін на все. Тож, можливо очікувати на зростання оплати, – сказав він.
Також він пояснив, що цей конкурс оголосили, щоб привести обслуговування будинків до норм чинного законодавства. Тобто, мешканці багатоквартирних будинків повинні визначити управителя в установленому порядку. Якщо вони цього не зробили, то виконком зобов’язаний на конкурсі визначити управителя замість них.
Головна проблема у нас була, що було багато будинків, де не було оцього протоколу про визначення управителя. Тому ми були змушені оголошувати конкурс. І ще один момент – взагалі ніхто не обслуговував будинки. Тож через ці дві головні причини потрібно було визначити управителів, – пояснив Смушак.
Як раніше писала Галка, у такий спосіб планується завершити розпочатий ще до війни процес із підвищення квартплати, ініційований мерією Івано-Франківська.
Варто додати, що анонсів щодо участі підприємств, приватних управителів у майбутньому конкурсі мерія не розміщувала. Попри публічну активність та чималі витрати на інформування про власну роботу, жодної інформації про важливий для десятків тисяч франківців конкурс не надавав і Руслан Марцінків.
Згідно з рішенням виконкому утворено конкурсну комісію для вибору управителя та затверджено список зі 1111 будинків, які винесені на цей конкурс.
Ініціативу міської влади прокоментував напередодні розкриття конвертів депутат Івано-Франківської районної ради та юрист Вадим Войтик.
Законодавство тепер не передбачає у виконавчого комітету повноважень щодо встановлення тарифів на послугу з управління будинків. Розмір цієї плати мають затверджувати на своїх зборах мешканці, тобто співвласники будинку. Як це робиться в усіх ОСББ, і як це зроблено в окремих так званих “комунальних” будинках, – сказав Войтик.
Єдиний варіант, коли виконком міськради дотичний до цього питання, – це проведення конкурсу. За його підсумками договір з управителем-переможцем підписує вже виконавчий комітет.
Будинки в конкурсній документації згруповані за об’єктами. І вони створені таким чином, аби все залишилося як є, лише з новим, очевидно що вищим тарифом. Будинки “Комфортного дому” всі разом, 1053 будинки – один об’єкт, будинки ПП “Ролекта” (31 будинок) – інший. І так далі, – звертає увагу Войтик.
Ідею майбутнього росту квартплати міський голова Івано-Франківська підтвердив ще в січні 2021 року. Руслан Марцінків зізнався, що створив КП “Затишний дім” (тепер – “Комфортний дім”) замість “Теплого дому”, “Дирекції замовника” і “Балтії-Сервісу” в першу чергу саме для цього.