Війна змінила хобі на бізнес: як харків’яни у Франківську вирощують мікрозелень та їстівні квіти
29 Сер, 2022 19:02
Володимир Мироненко з Харкова через війну, як і тисячі його земляків, був змушений покинути рідну домівку та переселився в Івано-Франківськ. Шукаючи як реалізувати себе в новому домі, саме тут переселенець вирішив перетворити своє хобі на бізнес. Так у місті з’явилася ферма «Micro Green Прикарпаття», де Володимир та його дівчина Вероніка вирощують сучасний суперфуд – мікрозелень та їстівні квіти.
Минуло вже три місяці як Франківськ став новою домівкою для молодих харків’ян. В один момент Володимир та Вероніка вирішили покинути рідний край, аби вберегти від небезпеки. Куди переїхати довго не думали – обрали Івано-Франківськ. Адже, за їхніми словами, місто дуже комфортне та активно розвивається, пише Галка.
«Ми багато були на заході України ще до війни. Кожного року декілька разів їздили з Харкова через всю Україну у Карпати. Тож, коли обирали місто, то найголовнішим критерієм було те, щоб воно було близько до гір. Франківськ виявився найкращим у цьому плані. Адже тут все збалансовано. І ще й багато років місто посідає топ-місця різноманітних рейтингів», – розповідає Вероніка.
Володимир додає, що йому у Франківську сподобалась доступність та комфортність.
«Місто прикольне, невелике, усе можна обійти пішки. Про автівку можна забути. У Харкові все розкидане, а тут все сконцентроване. Приміром у Харкові до магазину треба йти 15-20 хвилин. А тут вийшов з будинку і все потрібне під руками. А ще помітно, що місто активно розвивається», – ділиться Володимир.
Володимир у Харкові працював у сфері логістики, Вероніка – дизайнеркою. Але коли пара переїхала у Франківськ, то одразу задумалися над власною справою.
Спочатку Володимир планував відкрити пивний бізнес. Але коли побачив скільки у місті «пивнух», одразу передумав. Тож він задумався, що робити далі. І вирішив перетворити власне хобі в бізнес.
«Ще коли жив у Харкові, побачив на YouTube ролик про користь мікрозелені. Ну, подумав та вирішив спробувати вирощувати вдома. Замовив бокс на десять врожаїв, облаштував невеликий стелаж на кухні. Але то було хобі, вирощував для себе, – розповідає Володимир. – Уже коли переїхали у Франківськ, побачили, що ця тема тут розвинута. Тож це плюс, значить люди вже знайомі з цим. Добре подумали та вирішили таки серйозно зайнятися мікрогріном».
Не зволікаючи, вони одразу взялися до справи. Почали шукати приміщення, яке б підходило для ферми. Адже її не облаштуєш будь-де. Потрібно створити спеціальні умови – має бути вентиляція, певні розміри та певна потужність підведеної електрики. Через деякий час пошуки закінчилися успіхом – знайшли потрібне приміщення на вулиці Стуса, 40.
А далі розпочалася важка робота з облаштування приміщення та стелажів, де вирощують зелень. Володимир каже, що місяць практично жив на фермі.
«Роботи було багато. Але мені допомагав мій друг Діма, який також переїхав у Франківськ. За місяць ми зробили стелажі. Їхня фішка в тому, що усе автономне. Є автополив та автоматичне освітлення. Також на кожному стелажі є датчики температури й вологості. І всім цим керується через додаток. Тож не буде такого моменту, що щось «провтикаємо»», – каже Володимир.
Садять насіння у лотках. Під кожний – спеціальний килимок, їх є декілька варіантів – з чистого льону, кокосу та тканинного полотна. Вони відрізняються між собою тим, як тримають вологу. Саме на них висівають майбутню зелень.
Насіння проростає через 3-4 дні, а за тиждень паросток досягає свого піку. Коли на рослинці виростає два листочки – тоді вона найкорисніша. Саме у цей час потрібно її їсти.
Зараз приміщення потопає у зелені. У боксах на стелажах ростуть паростки з кількома листочками. Володимир з Веронікою запевняють, що це справжня вітамінна бомба.
«У цих паростках найбільша концентрація вітамінів та мікроелементів. Тож люди, які цікавляться здоровою їжею, дуже цінять цей продукт, – розповідає Вероніка – ми вирощуємо редис, цибулю, горох, сонях, кінзу та багато іншого. Культур багато, але акцент робимо на п’яти позиціях. Усе це має свій неповторний смак. Також вирощуємо їстівні квіти, але це для кондитерських виробів».
Зараз на фермі декілька сотень лотків, де на різних стадіях підростає мікрозелень. У догляді вона невибаглива та не потребує великих зусиль. Втім, є деякі моменти. Потрібне насіння має бути екологічно чисте. Тобто, воно має бути необроблене. Таке беруть у провірених постачальників. Що найіронічніше – найкращий постачальник знаходиться у Харкові.
За словами Володимира, багато людей вже цікавляться їхньою продукцією. Втім, він поки не може торгувати, бо ще возиться з паперами для оформлення бізнесу. Але впевнений, що невдовзі про їхню продукцію буде знати все місто. А у майбутньому планує розвиватися та вийти в інші області. Адже все можливо, коли тебе підтримують близькі.