Ефективні моделі навчання під час війни та у майбутньому: як у Франківську бізнес, влада і освіта розвивають IT-сферу (ФОТО)

Автор: Костинюк Олександр

26 Вер, 2022 14:12

Поділитись публікацією
Ефективні моделі навчання під час війни та у майбутньому: як у Франківську бізнес, влада і освіта розвивають IT-сферу (ФОТО)

22 вересня з нагоди відкриття в Івано-Франківську нового офісу, найбільша українська ІТ-компанія “EPAM Україна” спільно з Асоціацією “IT Ukraine” організували Education Talks (розмови про освіту) про інноваційний розвиток міста через синергію бізнеса, влади та освіти.

Читайте також: Безпечно, екологічно, сучасно: у Франківську відкрили приватну гімназію "Крила" (ФОТО)

У рамках дискусійної панелі йшлося про освіту у час війни, баланс між очним та онлайн навчанням для якісної підготовки студентів, найбільш ефективні моделі навчання, пише “Галка”. Спікери згуртувалися навколо теми IT-індустрії, яка була важливою до війни, у воєнний час, і також буде важливою під час відбудови країни.

Виконавчий директор Асоціації “IT Ukraine” Костянтин Васюк каже, що до і під час війни IT-сфера продовжує працювати у взаємодії влада-студенти-бізнес.

«Освіта – це базис. Без такої синергії не було б зростання кількості спеціалістів на ринку. Але в нових умовах війни ця взаємодія потребує покращення. І сьогодні ми будемо це обговорювати. IT-сфера підняла економіку та сильно підтримує її у час війни. Є дуже колосальні надходження, бо галузь працює потужно. Ми зберегли працездатність майже на довоєнному рівні. Стратегія, яка закладалася колись, вдало реалізується нині. Зараз дуже важливо, щоб компанії, які перебудувалися під гібридну модель роботи, могли поділитися досвідом. Серед студентів попит на айті сильно збільшився, проте, окрім університетів, є ще і приватні курси, тому абітурієнти завжди обирають найконкурентніші програми, які дадуть можливість якнайшвидше почати працювати».

Керівник західноукраїнської локації EPAM Україна Андрій Трофімов розповів про ситуацію на IT-ринку України з настанням війни: 

“Компанія EPAM є найбільшою IT-компанією України, і ми були рівномірно розподілені по Україні. Але з початком війни близько п’яти тисяч наших колег релокувалися. В Україні налічується приблизно 300 тисяч айтівців. До війни ми як індустрія показували досить великі темпи росту. Щороку зростали на 30-35 тисяч спеціалістів. Все було досить безхмарно, і Україна як IT-бренд була вже відома в усьому світі. З війною ми почали мобілізувати власні ресурси, щоб вирішити кілька першочергових питань. Перше – це допомога у переїзді нашим колегам у безпечні місця. Ми співпрацювали і з владою на місцях, але і мали свій ресурс. Також ми розуміли, що маємо допомагати, вирішувати питання включно із забезпеченням засобами гігієни, їжею ВПО, адже деякі люди змушені були переїхати майже ні з чим. Крім того ми допомогли університетам продовжувати їхню роботу. Після вирішення питань безпеки і підтримки наших клієнтів, уже в квітні ми відновили наші навчальні програми. Є десятки тисяч людей, яким зараз потрібно допомогти знайти місце праці, тому ми оголосили полегшений курс IT Fundamentals, щоб не айтівцям легше було ввійти в цю сферу. На цей курс подали заявки 18 тисяч людей”.

Також Андрій Трофімов зазначає, що для того, аби ринок ріс, щоб з’являлися нові спеціалісти, треба інвестувати в самоосвіту.

“Приблизно половину з них нам дають університети. Інша половина – «світчери», які хочуть спробувати себе в новій професії. Ми не робимо різницю між одними й іншими. Повний цикл навчання займає від 6 до 9 місяців. Спочату – три місяці навчання на базі університетів партнерів. Далі – три місяці internship, де їм викладають більш практичний матеріал. Ця частина закінчується певним проєктом. І ще приблизно до трьох місяців людина числиться за якимось проєктом, робить уже роботу на рівні з іншими, колеги їй допомагають. Звісно, завжди важко пристосовуватися до чогось нового. Але ми вміємо гарно навчати тих, хто хоче навчатися. А з набуттям професії усі отримують доступ до глобального ринку. Минулого року ми взяли на роботу близько 2700 студентів, підготували – майже 4 тисячі”.

Костянтин Васюк зауважив, що і в мирний час в IT-сфері вже була гібридна форма роботи: хтось обирав роботу вдома, хтось працював в офісі. Тому, на його думку, така модель буде продовжуватися, і в освіті зокрема.

Проректор з навчальної роботи Університету Короля Данила Михайло Косьмій каже – щоб підготувати фахівця зараз, потрібна змішана форма освіти.

“Чогось можна навчитися дистанціно, а чогось – не можна. Це все виклики, і вони будуть постійно зростати. Але позитив у тому, що люди не зупинилися, а почали активно розвиватися. Айті зараз є у всіх галузях. Ні у кого не викликає сумнівів, що ця сфера буде розвиватися. Ми відчули що айтівці, найперше, хочуть спілкування, хочуть розвиватися. Навчання цих дітей саме в соціумі з професіоналами дуже важливе. Освіта, однозначно, буде іншою. Ми мусимо забезпечувати змішану форму, таке онлайн-офлайн навчання. І насправді вже бачимо, що це підходить студентам. Вони не хочуть переходити на якусь іншу модель”, – зауважив Михайло Косьмій.

 

За словами заступниці міського голови Вікторії Дротянко, з приходом “ковіду” Івано-Франківськ навчився викладати і вчити онлайн. Це було не завжди просто, але за ці два роки опановано багато нових можливостей.

“Освіта не буде більше такою, якою була колись. Майбутнє – за змішаною формою навчання. Можна навчатися очно, онлайн або використовувати сімейну модель. Думки батьків наших учнів зараз дуже часто змінюються: одного тижня їх відправляють до школи, іншого – вони вже “на дистанційці”. Освіта точно буде залежати від бажання дитини і батьків. А ми маємо бути готові до всього”.

Вікторія Дротянко додала, що з початком війни бізнес і IT-сфера дуже активно відгукнулися співпрацювати з містом, допомагати. Це були постійні комунікації, які давали можливість Франківську “не впасти”.

“Окрім виклику з внутрішньо переміщеними особами, був виклик з релокованим бізнесом. Заходження у Франківськ IT-сфери було для нас дуже важливим. Велика подяка компанії EPAM також за те, що проводилися різні освітні курси для дітей, і що допомога компанії продовжується. Звісно, що будуть люди, які залишаться у Франківську, і будуть ті, які повернуться до рідних міст. Ми маємо забезпечити всі умови, щоб бізнеси залишилися у Франківську і після закінчення війни”.

 

На думку Андрія Трофімова, зараз є змога ефективно перейти на гібридний формат навчання.

“Якісь речі ефективніше робити в реальності, якісь – можна і онлайн. Людина – соціальна істота, тому важливою є і очна складова навчання. Проте деякі школярі знаходяться поза межами країни, тому змушені навчатися дистанційно. Головне правильно зміксувати ці два режими. Врешті-решт, мета будь-якої освіти – підготувати молоду людину до реальних задач. Як на мене, це ще й гібрид формальних і неформальних методів навчання. Тобто, йдеться ще і про те, коли бізнес допомагає зрозуміти, що саме потрібно ринку”. 

Директорка Івано-Франківського приватного ліцею “АСТОР” Світлана Клімковська теж вважає – майбутнє саме за змішаною формою навчання:

“Хтось захищає, хтось займається волонтерством, а ми маємо забезпечувати якісну освіту. Ми за те, щоб навчання було гібридним”.

Усі учасники дискусійної панелі впевнені, що Івано-Франківськ стане інноваційним, коли бізнес, освітня система та влада будуть ефективно співпрацювати.

На завершення Андрій Трофімов підкреслив – важливо, щоб освітній процес не зупинявся та щоб у Франківську зростав IT-ринок. Потрібно, щоб місто залишалося конкурентним, а людям тут подобалося.