Прикарпатець у підвалі будинку знайшов написи в’язнів комуністичного терору (ФОТО, ВІДЕО)
11 Лис, 2022 13:14
Страшну знахідку виявили у підвалі двоповерхового житлового будинку у Рогатині. Будівлю раніше використовували НКВС, тож сумнівів щодо їхнього походження у істориків немає.
Мешканець будинку пан Богдан нещодавно взявся облаштовувати підвал. Знімаючи тинькування на одній зі стін, чоловік виявив видряпані написи, інформує кореспондентка Бліц-Інфо.
«Спершу я побачив на стіні тризуб, а потім прізвища людей та роки. То, можливо, не так насторожило б це, якби я не знав історію цього будинку, адже тут колись було НКВС. Відповідно й могли бути камери. Написи є тільки на одній стіні, в інших приміщеннях підвалу нічого такого не було”,- розповідає рогатинець
Деякі написи вдалось розшифрувати. Так, на стіні цілком прочитуються прізвища, імена та роки.
Колишній працівник Рогатинського історико-краєзнавчого музею, а зараз держслужбовець Василь Сердюк розповідає, що будівля споруджена за проєктом місцевого архітектора у 1936 році. А орієнтовно наприкінці 1944 року, після виселення попередніх власників, НКВС використало її для власних потреб.
“Логістику вони придумали надзвичайно добре, бо напроти у будівлі жив керівник НКВС. Не можливо сказати точно скільки людей пройшло через неї, але виходить, що не один чи два, бо написи залишають тільки в крайньому разі. Безпосередньо по репресіях – проблема. Бо станом на сьогодні в нас достатньо цей період недосліджений. І він на пряму пов’язаний з тим, що частіше згадують діяльність Романа Шухевича, 1944-1947 роки. Це було місце його безпосереднього базування. Але враховуючи, що постійно шукали Шухевича, зв’язкових, ми можемо припускати, що через цю будівлю, як мінімум з 1944 по 1948 рік пройшли сотні людей, а можливо й тисячі”,- ділиться Сердюк.
За справу візьмуться дослідники – вони спробують встановити, хто залишив написи. Керівник комунального підприємства “Пам’ять” Василь Тимків каже, що завдяки цьому вдасться відкрити сторінку в життя тої чи іншої людини, доля якої досі буда невідома.
“З приходом радянської окупації в 1945 році Івано-Франківська область була розділена на 36 районів. І кожен районний центр був центром терору. Наше комунальне підприємство цікавлять такі об’єкти. Працівники радянських спецслужб обирали як правило найдобротніші будівлі, з великими підвалами для зручності утримання в’язнів та проведення допитів. Тут, у Рогатині, у підвальних приміщеннях вдалось виявити читабельні прізвища й імена. В одному випадку навіть чітко вказано звідки людина. Тому не складно дати запит в архів чи СБУ. Тоді можливо знайти архівно-кримінальну справу і з’ясувати долю людини, яка опинилась в цих підвалах”,- пояснює історик.
Тимків додає, що дослідникам цікава також навколишня територія цього будинку, оскільки своїх жертв енкаведисти як правило закопували досить недалеко, можливо, й в околицях цього будинку.
“Бувають прикрі випадки, коли вбиральня могла бути постелена буквально на місці поховань. Це навіть робили дещо спеціально, щоб у такий страшний спосіб поглумитись над загиблими. Також саме на такі місця привозили й загиблих підпільників вже з навколишньої території для впізнання. Тоді особливо не переймались, щоб кудись відвозити. У будь-якому випадку – це є меморіальне місце і важливо, що місцеві жителі не проігнорували написи та дали знати іншим”,- наголосив Тимків.