Аутоімунний тиреоїдит: що це таке і як лікувати пояснює ендокринолог з «Мед-Атлант» Лідія Орел

03 Тра, 2023 15:14

Поділитись публікацією
Аутоімунний тиреоїдит: що це таке і як лікувати пояснює ендокринолог з «Мед-Атлант» Лідія Орел

Хоч назва хвороби й звучить моторошно, страшною здебільшого вона не є. Медики навіть жартома бажають пацієнтам, аби аутоімунний тиреоїдит був їхнім найстрашнішим захворюванням у житті. Адже на ранніх стадіях воно практично не впливає на здоров’я, а надалі тримається під контролем завдяки консервативному лікуванню.

Що ж означає це страшне словосполучення і як виявити й лікувати недуг – розповідає спеціалістка лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант», ендокринолог з 19-річним стажем Лідія Орел.

Читайте також: Найстаршому пацієнту 81 рік: розмова про пластичні операції з франківським хірургом Андрієм Петрашем

 

– Що таке аутоімунний тиреоїдит?

– Аутоімунний тиреоїдит – це захворювання щитоподібної залози, при якому антитіла імунної системи атакують “щитовидку”. Відповідно знижуються функції щитоподібної залози, зменшується кількість гормонів та розвивається гіпотиреоз.

Це збій в організмі, внаслідок якого імунна система починає виробляти речовини – імуноглобуліни – які виробляються в нормі на боротьбу з якимись чужорідними тілами: вірусами, бактеріями, неправильними клітинами власного організму. Тут, внаслідок збою, клітини імунної системи починають розпізнавати власну щитоподібну залозу як чужорідне тіло.

На перших етапах це не є серйозною проблемою для організму, тому що резерв клітин в щитоподібній залозі дуже великий. Але коли настає та межа, що ці антитіла “з’їдають” щитоподібну залозу, тоді вже “щитовидка” не має стільки клітин, щоб виробити достатню кількість гормонів і тоді вже починається власне захворювання.

Понижена її функція, яка називається гіпотиреоз – це коли “щитовидка” не може виробити достатню кількість гормону і тоді ми призначаємо із замісною метою гормони ззовні у вигляді таблеточок.

– Є декілька видів тиреоїдиту?

– Їх є три.

Гострий – бактеріальне запалення щитоподібної залози. Це дуже складне захворювання, яке може призвести до запалення середостіння, що може закінчитися летальним випадком. Це трапляється дуже рідко і за свою багаторічну практику стикалася з таким один раз.

Почастішали випадки підгострого тиреоїдиту. Це також запалення щитоподібної залози, але вірусне. Почастішали напевно тому, що стали досвідченішими сімейні лікарі.

І хронічний або «хвороба Хашимото» – аутоімунне запалення, коли власна імунна система сприймає “щитовидку”, як чужорідне тіло.

– Патологія зустрічається як серед чоловіків, так і серед жінок?

– Так, однозначно. Але статистично набагато більше ця проблема зустрічається серед жінок. 

“Це проблема більше жіноча і вона часто пов’язана з періодом вагітності й пологів. Це одним з факторів ризику розвитку аутоімунного тиреоїдиту, тому що імунна система ослаблена”.

Серед чоловіків же це захворювання зустрічається не так часто ймовірно через те, що вони рідше обстежуються.

– Як правило, яку вікову категорію вражає?

– З мого досвіду, практично немає конкретного вікового діапазону.

Збій в імунній системі має мати певний час розвитку, мають бути фактори ризику розвитку аутоімунного тиреоїдиту. Вони мають накладатися й для цього однозначно потрібен час.

Здебільшого це середня вікова група. У старших він також є, але ми не знаємо, коли він почався, бо випадково його виявляємо.

По віковому критерію не можна судити.

– Аутоімунний тиреоїдит у вагітних – що потрібно знати?

– Єдиний стан, при якому це захворювання може бути небезпечним – це вагітність. Тому що здорова щитоподібна залоза вона має у резерві дуже багато гормонів. А у жінок, які мають аутоімунний тиреоїдит, ця “щитовидка” трохи «надкушена». І ми не знаємо, чи має щитоподібна залоза резерв на два організми, чи немає. Тому є певні нюанси при підготовці до вагітності і її ведення за аутоімунного тиреоїдиту – потрібно частіше обстежуватися.

У цьому випадку головне, аби жінки не вірили інтернету, бо там пишуть багато дурниць, що при аутоімунному тиреоїдиті і безпліддя, і мертвонародження, і вади плодів. Це було до того, як ми навчилися це діагностувати й лікувати.

 

– Якими є провокуючі фактори захворювання?

– Вони досить банальні. Це і зміни екології, і неправильний спосіб життя, який впливає на імунну систему й роботу щитоподібної залози, спадкова схильність, особливо по жіночій лінії. Список дуже широкий.

– Які симптоми?

– Для початку ми маємо розділити аутоімунний тиреоїдит на етапи. Перший етап – коли антитіла є, вони нападають на щитоподібну залозу, але вона має резерв гормонів і працює як абсолютно здорова. За першого етапу хіба може бути дискомфорт, тому що щитоподібна залоза ущільнюється: можу бути відчуття стороннього тіла в шиї, горлі.

Коли ж резерв “щитовидки” закінчується і починається гіпотиреоз – то симптоми дуже індивідуальні. Бо гормони щитоподібної залози впливають на обмін речовин у кожній клітині нашого організму. Який орган є найпроблемнішим – з нього й почнеться: у когось може випадати волосся, у когось – набір ваги тощо.

Тому дуже важливо періодично здавати аналізи на гормони щитоподібної залози.

– Розкажіть, будь ласка, про діагностику захворювання.

– Для жінок – це щорічний скринінг, який включає дослідження “щитовидки”, грудей і малого таза.

“Якщо ви себе нормально почуваєте, відсутні скарги, достатньо перевіряти “щитовидку” раз на рік (УЗД і аналіз на ТТГ (тиреотропний гормон, який показує правильність роботи “щитовидки” – ред.).

Бажано перевірятися у зимовий період, тому що гормонів щитоподібної залози наш організм вимагає більше взимку, бо частина з них йде на обігрів. І ми на максимальному навантаженні “щитовидки” взимку можемо перевірити, чи вистачає гормонів”.

– Аутоімунний тиреоїдит лікується консервативно чи хірургічно? Які покази для кожного методу?

Зазвичай аутоімунний тиреоїдит класифікують за розмірами: він є гіпотрофічний, коли є дуже маленькі розміри щитоподібної залози й гіпертрофічний, коли розмір “щитовидки” дуже великий – але це рідкість. В останньому випадку пацієнту може бути важко ковтати, дихати тощо і це єдиний показ до хірургічного втручання.

Всі решта форми лікуються консервативним методом.

Це не прописано у міжнародних протоколах, але є маса клінічних досліджень, які підтверджують, що мікроелемент Селен у певних дозах знижує агресивність імунної системи до щитоподібної залози і його можна використати у профілактичних цілях.

“Я завжди кажу пацієнтам, що Селен – це прекрасний антиоксидант, який допомагає не лише “щитовидці”, а й іншим органам”.

Друге, що ми обов’язково призначаємо, це вітамін D, який впливає на роботу цілого організму.

Коли вже є порушення функції щитоподібної залози – то це вже хвороба і ми її лікуємо. У цьому випадку призначається гормон.

Часто люди бояться, що їх «підсаджують» на гормони. Але це лише замісна гормональна терапія.

“Є здорова щитоподібна залоза, але її шматочок «з’їли» – і цей шматочок ми додаємо у вигляді таблеточки ззовні”.

Як можна зменшити ймовірність захворіти на аутоімунний тиреоїдит?

Вчасна діагностика. Краще не очікувати, що у вас щось заболить, а раз на рік зробити скринінг щитоподібної залози: УЗД і аналіз на ТТГ.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі: 

https://med-atlant.if.ua/

https://www.facebook.com/medatlantif

https://www.instagram.com/med_atlant.if/

https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

*партнерська публікація