Свободу лапам! Де в Івано-Франківську можна вигулювати собак (ВІДЕО)

Автор: Соня Грейда

28 Чер, 2023 19:08

Поділитись публікацією
Свободу лапам! Де в Івано-Франківську можна вигулювати собак (ВІДЕО)

Де у Франківську можна вигулювати собак з комфортом для хвостатих і їх власників? Аби без зайвих очей, простором для тварин і мінімумом контактів (а отже потенційних конфліктів з випадковими перехожими)?

Про це Галка дізнавалася у влади, активістів, кінологів та господарів чотирилапих.

 

@galka.if Чи комфортний Франківськ для вигулу тварин? @Софійка⭐ #галка #ivanofrankivsk #франик #франківськ #іванофранківськ #івано_франківськ #опитування ♬ Makeba

ЩО КАЖЕ ВЛАДА

Перш за все з питанням “де можна вигулювати собак у Франківську” звернулися до Михайла Смушака, директора Департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики міської ради. Той розповів, що у Франківську існують правила утримання домашніх тварин, які є частиною Правил благоустрою від 2018 року, відповідний документ опублікований на офіційному сайті міської ради. З них зрозуміло, що певні норми вигулу існують, проте вони досить “розмиті”. Ось перелік:

– Забороняється супроводжувати тварин особам у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння;

– Особа, яка супроводжує тварину, зобов’язана забезпечити безпеку супроводжуваної тварини, оточуючих людей і тварин, а також майна від заподіяння шкоди супроводжуваною твариною;

– Забороняється супровід потенційно небезпечних собак особам, яким не виповнилося 16 років, психічно хворим або фізично неспроможним керувати твариною. Супровід інших тварин дозволяється особам, яким виповнилося 14 років.

– Дозволяється виводити собак лише на повідку з прикріпленим до нашийника особистим номерним знаком, а потенційно небезпечних собак обов’язково на короткому повідку (не більше 1,2 м) і в наморднику.

– Не дозволяється приводити тварин (крім собак-поводирів) у приміщення магазинів і кафе (крім спеціалізованих магазинів для тварин), об’єктів громадського харчування, адмінприміщення, установ охорони здоров’я, освіти та культури, на територію дитячих та спортивних майданчиків.

– Власник зобов’язаний здійснювати вигул собак без повідка лише в місцях для вигулу тварин, які позначені відповідними знаками та прибирати екскременти за своїми тваринами. 

– Також, власники собаки, яку визнано небезпечною, не мають права вигулювати цих собак без повідка та намордника на території місць або зон для вигулу тварин.

За словами Руслани Василюк, директорки у комунальному підприємстві “Центр розвитку міста та рекреації”, вигулювати собак в місті можна будь-де, але важливо дотримуватися правил, вказаних вище.

“Вигул собак усіх порід поза місцем їх утримання повинен здійснюватися виключно на повідку, а потенційно небезпечних – ще й у наморднику. Крім того, власники зобов’язані прибирати екскременти за своїми улюбленцями. Фраза: “не бійтеся, він не кусається” – тут не аргумент”,- каже Василюк.

Також директорка розповіла, що на території їхнього КП є один майданчик для вигулу, який знаходиться в парку по вулиці Молодіжній. Проте, за її словами, він майже завжди порожній:

“Більшість власників гуляють на території самого парку, часто не дотримуючись встановлених правил. Тому тут прояв свідомого ставлення самих власників собак, аніж наявність чи відсутність спеціально відведених місць”, – переконана директорка КП.

 

В ОЧІКУВАННЯХ НОВОГО МІСЦЯ ДЛЯ ВИГУЛУ СОБАК: КРОК ПЕРШИЙ ПРОЙДЕНИЙ 

Завдяки конкурсу “Бюджет участі” Івано-Франківськ отримає новий майданчик для вигулу собак. Його авторка – кінологиня і дресирувальниця Оксана Матчак. Незабаром на території парку Шевченка, яка межує зі стадіоном “Хет-трик Арена”, з’явиться така територія.

Кінологиня розповіла Галці, що у Франківську досі немає належних зон для вигулу і тренувань собак (окрім місця на Молодіжній). Оксана додає – в Європі схожі майданчики великі та зоновані. Але той, що спроєктувала вона, поки буде загальним – і для вигулу великих собак або менших, і для їх тренувань.

Матчак сподівається, що загальний майданчик буде комфортним для всіх. Бо бували випадки, коли і більші, і менші породи нападали на людей, чи інших собак. Тут роль грає свідомість власників. 

“Якщо я знаю, що, скажімо, моя собака не контактує з іншими і її це “напрягає”, йти на майданчик і спускати її я не буду. Все залежить від виховання. Навіть такса може спровокувати конфлікт. Навіть йорк це може зробити. При чому збоку може сидіти алабай і ні на що не реагувати. Власник має знати свою собаку”, – додає Оксана.

Про майданчик на Молодіжній кінологиня відкликається фразою “добре, що є”. Але каже, що там багато чого треба змінити:

“Один нещасний вигульний майданчик… По розміру він замалий, щоб задовільнити собак, які живуть тільки на тому районі. Я вже не кажу, що зі всього міста туда везти собак. Туди заходять п’ять собак і це вже “кіпіш”.”

де можна вигулювати собак у Франківську

На її думку правила вигулу тварин не досконалі. Кінологиня погоджується, що у громадських місцях собаки обов’язково мають бути на повідку. Чи у вас спокійна, чи не спокійна собака. Це має бути правило. Проте, на її думку, у франківську його майже не дотримуються.

“Скажу білше, на озері я свою собаку відпускаю з повідка. Але у мене 14,5 років хаскі. І так я з нею гуляю лише останні 3-4 роки. Коли вона стала максимально контрольована, коли вона мене слухає “,- ділиться Оксана.

Однак кінологиня категорична противниця намордників. 

“Я вважаю, що ми не маємо права так карати собаку, ще до того, як вона щось зробила. Намордник – це дуже сильне покарання. Собака не може ні дихати нормально, ні харчуватися, ні захищатися. З часом, собаки, які ходять в наморднику, стають дуже агресивні.”

Жінка каже, що в Франківську треба розвивати культуру кінології та собаківництва. Та на жаль, на її думку, в Україні ця тема важко йде в маси. 

“В цивілізованому світі, собаки – це члени сім’ї. Їм треба забезпечити так, як дітям, місця для вигулу, для розвитку, для занять спортом. Навіть не так для собак…Собаці все одно чи є майданчик, чи нема. Це в першу чергу для людей”,- розповідає Оксана. 

А от Голова правління Івано-Франківської обласної організації Кінологічної спілки України (КСУ), Оксани Плахта теж за дотримання правила “повідець + намордник”.

Вона додає – собак не можна вигулювати в школах, дитячих садочках або в місцях, де гуляє багато людей, наприклад, в парку позаду готелю “Надія”. Тож визнає – місць для вигулу тварин категорично не вистачає:

“Є одна площадка недоглянута на Молодіжній. Малий майданчик, а собак багато. В інших місцях вигульних майданчиків у нас немає, і це проблема”, – каже Плахта.

Пані Оксана вважає, що в перспективі на нові вигульні майданчики не варто й розраховувати:

“Майданчиків не буде виділено, бо немає місця. Якщо якесь місце є в місті, то воно коштує купу грошей і там зразу будують будинки. Навіть шкіл не вистачає, садків не вистачає в місті, про які вигульні майданчики можна говорити”, – додає голова Кінологічної спілки. 

Для прикладу, голова КСУ розповідає про правила вигулу у розвинених країнах. Там з собаками можна бути всюди, окрім шкіл, дитячих садочків, і місць, де є пісок. Зокрема важливо, щоб собаки не справляли нужду в пісок, де граються діти. Звісно, обов’язок, щоб власники прибирали за собаками.

Плахта переконана, що замість мільйонів на майданчики з бюджету, по місту варто встановити більше спеціальних урн з пакетами.

“Я проти того, щоб для собак робили “гетто” і “відмивали” на цьому бабло, ще й під час війни. Краще зробити урни на районах і встановити правила, і люди гулятимуть собі кожен біля свого будинку”,- впевнена голова Івано-Франківської КСУ.

Підсумовуючи, розуміємо – можна вигулювати собак у Франківську фактично будь де, головне, аби ті були на повідку. А от потенційно небезпечні собаки – на короткому повідку та з намордником. Натомість не можна вигулювати улюбленців в установах охорони здоров’я, освіти та культури, на територіях дитячих та спортивних майданчиків.


До слова, про перелік таких тварин теж визначений у міських правилах: Акіта-іну, Американський бульдог, американський стафордширський тер’єр, англійський мастиф, аргентинський дог, бельгійська вівчарка, бернський зенненхунд, бордоський дог, бразильська філа, бульмастиф, бультер’єр, доберман, кавказька вівчарка, кане корсо, мастіно неаполетано, московська сторожова, німецька вівчарка, німецький дог, перо преса канаріо, південноруська вівчарка, пітбультер’єр, різеншнауцер, родезійський ріджбек, ротвейлер, середньоазіатська вівчарка, тосаіну, чорний тер’єр, німецький боксер, фокстер’єр, ягтер’єр німецький, африканський бур-буль.

де можна вигулювати собак у Франківську

 

 

Читайте також: На міському озері Франківська проведуть чемпіонат України з плавання. Купатися там заборонено (ОНОВЛЕНО)