Міцелій у Франківську: як підприємиця створює новий екологічний матеріал (ФОТО)

Автор: Соня Грейда

26 Чер, 2023 14:49

Поділитись публікацією
Міцелій у Франківську: як підприємиця створює новий екологічний матеріал (ФОТО)

Марта Кондрин – співзасновниця біотехнологічного стартапу. Вона вивчає, досліджує та працює з грибним міцелієм з метою створення екологічного матеріалу. Дівчина прагне вплинути на індустрію моди та використовувати матеріал, який не шкодить навколишньому середовищу та людям, які його створюють. 

Про це йдеться на сайті проєкту Нова економіка Івано-Франківська, інформує Галка.

Команда Марти працює над тим, щоб замінити міцелієм шкіру, тому що грибний міцелій по його структурі, інтенсивності росту та еластичності дуже нагадує цей матеріал. Також, вони розглядають можливість створення нового матеріалу з міцелію. Для цього команда використовує максимальну кількість відходів агровиробництва, деревообробки та ін. З них, в лабораторних умовах, створюють поживне середовище, де і вирощують міцелій. 

Дівчина розповідає, що як тільки вони почали вивчати міцелій, то зрозуміли, що він надзвичайно “потужний”. Вирощення міцелію досить недорогий та простий процес, з точки зору ресурсів, які для цього потрібні. Міцелій має структуру волокон, що робить його дуже схожим на шкіру і за будовою, і на дотик. 

Така ідея прийшла дівчині, через цікаве знайомство, зізнається Марта:

“Коли я жила закордоном, то познайомилася з засновниками компанії, що займається вирощенням грибів та матеріалу з них. Вони і познайомили мене з цією сферою. Я захопилась ідеєю, і той факт, що я вже мала підприємство, де ми виготовляємо матеріали зі шкіри, підштовхнув далі вивчати це питання, тому що ми хочемо робити вироби не лише зі шкіри, але й з більш екологічних матеріалів.”

Дівчина розповідає, що технологія роботи з міцелієм доволі закрита сфера. У вільному доступі дуже мало інформації, тому команда рухається практично з нуля. Також грає роль відсутність кваліфікованих спеціалістів, їх практично немає. Каже, що результат швидко не приходить, потрібно багато працювати. 

“Для мене важливо вивести міцелій з статусу матеріалу для виставок, щоб він не здавався недоступним та таким, що використовується лише в лабораторіях”,- ділиться Марта. 

Дівчина розповідає, що під час виробництва залишається багато відходів, які вони також використовують. В майбутньому, команда хотіла б мати роль структури, яка створює та постачає матеріал іншим організаціям, які роблять з нього продукти.

“Також ми розуміємо, що міцелій доволі непередбачуваний матеріал, який не росте за формулою. Ми вже змінили одну формулу вирощення на іншу, більш придатну для нашого клімату, тому відкритість та гнучкість наші головні принципи у роботі”,- каже дівчина.

Цьогоріч, команда Марти отримала кілька грантів: від Київської школи економіки, від Міжнародної Організації Міграції (МОМ), від Дія.Бізнес єРобота. Ця допомога дала можливість працевлаштувати людей, закупити розхідні матеріали, отримати обладнання, компенсувати транспортування. 

Міцелій – це вегетативне тіло грибів, простіше кажучи, грибні спори, за допомогою яких гриби розмножуються. Досить часто міцелій називають грибницею.