Сергій Токарєв про можливості AI та ризики, які з’являються з його стрімкою глобалізацією

22 Лип, 2023 16:16

Поділитись публікацією
Сергій Токарєв про можливості AI та ризики, які з’являються з його стрімкою глобалізацією

Співзасновник технологічної компанії Roosh Сергій Токарєв: «ШІ – корисний інструмент, а не загроза»

У 2023 році українці познайомились з ChatGPT — чат-ботом від компанії OpenAI, створений на базі штучного інтелекту. Сервіс в Україні у відкритому доступі (за винятком територій, які тимчасово окуповані російською федерацією) і вже давно активно використовується для написання кодів, копірайтингу, перекладу текстів, обробки зображень, пошуку інформації. А поки ми ознайомлюємося з новими можливостями інструменту, на глобальному рівні виникають палкі суперечки на тему того, наскільки безпечні технології штучного інтелекту.

Iнвестор і засновник IT-компанії Roosh Сергій Токарєв оцінив перспективи та подальший розвиток штучного інтелекту й обговорив етичну та правову сторони цього аспекту.

AI: конкурент чи помічник людині

ШІ займає перші місця у світі для дискусій уже протягом багатьох десятиліть. Якщо раніше побоювання брали свій початок у фантастичній площині — що алгоритм досягне сингулярності та повстане проти людства, то сьогодні страх більш приземлений та реалістичний. Спочатку AI створювався як неживий помічник, здатний виконувати складні математичні задачі або важку фізичну роботу. Згодом штучний інтелект навчився створювати креатив: унікальні тексти, музику, презентації та картини. Не дивно, що такий прогрес викликав багато побоювань зі сторони представників різних професій, зокрема творчих, адже вони почали розуміти, що AI загрожує їхній майбутній кар’єрі.

«Потужний ШІ-прорив, який ми спостерігаємо сьогодні, стався дуже швидко. І це лише початок — адже технології продовжують розвиватися. Зараз штучний інтелект вирішує прості завдання, але за кілька років він покаже справді вражаючі результати», — міркує підприємець Сергій Токарєв.

При цьому український інвестор упевнений, що побоюватися ChatGPT та інших подібних сервісів не варто. Це сучасне нововведення, на його думку, слід сприймати не як загрозу, а як ще один додатковий інструмент в арсеналі для успішної роботи. Основна його особливість — швидкість. Кожного дня в роботі ми змушені мати справу з таким обсягом інформації, що наш мозок просто не в змозі її опрацювати швидко та ще й якісно. Але ШІ це вміє — завдяки йому інформація може бути проаналізована і систематизована за декілька секунд.

Складність адаптації до штучного інтелекту полягає в тому, що людям потрібен час щоб звикнути до цих технологій у плані професії, пояснює підприємець. Переможцем на ринку праці залишиться той спеціаліст, який якомога швидше зможе розібратися в тонкощах роботи АІ і навчиться ефективно використовувати його для виконання своїх завдань. Наприклад, у тому ж ChatGPT якість згенерованої відповіді залежить від того, як було складено промпт (prompt) — запит, у якому міститься таке собі технічне завдання. Грамотність побудови запиту, чіткість, деталізація — це те, що напряму впливає на інформативний та бажаний результат від алгоритму ШІ. Саме тому правильне складання промптів можна вважати однією з основних професійних навичок майбутнього.

Корисність АІ у різних сферах

Перелік сфер, у яких ШІ може стати цінним помічником, величезний:

  • Зокрема, Сергій Токарєв виділяє Data Analysis — завдяки здатності алгоритму швидко збирати та аналізувати інформацію можна досягти колосального прогресу в сфері передачі та аналізу даних.

  • Підвищити ефективність роботи зможуть митці і веб-дизайнери, яким більше не треба витрачати час на відтворення скетчів. Штучний інтелект може згенерувати їх за лічені хвилини, а юзеру залишиться лише обрати бажаний матеріал, з яким машина працюватиме далі.

  • Машина частково може замінити особистих помічників та операторів служби підтримки. Як ви могли помітити, це вже поступово автоматизується у різних сферах життя. Останнім часом ми все частіше спілкуємося з ботами, коли пишемо або дзвонимо в клініку, магазин або службу підтримки. Смартфони та ноутбуки дають змогу запам’ятовувати інформацію і сповіщають нас про важливі нагадування. А головне — такий софт позбавлений людських емоцій і може адаптуватись під конкретного користувача з різними запитами.

  • Кардинальні зміни очікуються і у сфері пошуку, прогнозує Сергій Токарєв. Сьогодні пошуковій системі Google варто напружитися, адже АІ — це реальний конкурент. Штучний інтелект може знайти продукт, виходячи із запиту користувача і з урахуванням реальних відгуків та експертних думок.

Перешкоди на шляху революції штучного інтелекту

Хоча вирішальний крок у розвитку ШІ відбувся, та на його шляху впровадження у різні сфери життя з’являється багато перешкод. Головна проблема — юридична система, яка поки що не може регулювати роботу машини.

Перше і найпростіше запитання: кого звинувачувати, якщо ШІ призведе до травм або смерті? Творця алгоритму, користувача або сам алгоритм? Чия юрисдикція оцінюватиме збитки, враховуючи розбіжності в законодавствах держав?

Окрім того, юридичні аспекти переплітаються з етичними. Чи дозволяти AI використовувати публічно викладені фотографії? Кому має пред’являти претензії людина, чиї зображення були оброблені штучним інтелектом?

Хай там як, але ставати луддитами 21 століття і відмовлятися від інновацій, які можуть бути корисними, не можна, вважає Сергій Токарєв. Сам він бачить у штучному інтелекті величезний потенціал — особливо для IT-сфери. 

Читайте також: Юна франківка розробила проєкт екологічної велостанції (ФОТО)