УЗД-обстеження органів малого тазу зі використанням 3D-датчика. Розповідає франківська акушерка-гінекологиня Дарʼя Кузнєцова (ФОТО)
30 Сер, 2023 09:15
Дарʼя Кузнєцова – акушерка-гінекологиня лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” в Івано-Франківську. Має 22-річний стаж роботи.
Читайте також: Геморой у вагітних: про методи лікування та профілактики розповідає франківський проктолог Іван Попович
Для читачів “Галки” лікарка детальніше розповіла про УЗД-обстеження органів малого тазу з використанням 3D-датчика. Зʼясовуємо, чому дане обстеження вважають більш інформативним, при яких обставинах жінці можуть призначити трансвагінальне УЗД зі 3D та як підготуватися до обстеження.
– Тож що таке трансвагінальне УЗД?
– УЗД органів малого тазу (матки, яєчників) відбувається за допомогою двох акустичних доступів. Перший – трансабдомінальний. Другий – трансвагінальний. Трансабдомінальний доступ загалом використовується для тих жінок, які ще не живуть статевим життям. Жінки, які живуть статевим життям, доцільніше мати огляди з використанням саме вагінального датчика.
– Це обстеження вважається одним з найбільш інформативних?
– Датчик трансвагінального УЗД розташовується безпосередньо впритул до жіночих статевих органів. І це дає змогу отримати більш детальне зображення. Тому завжди віддається перевага йому під час обстежень, якщо жінка живе статевим життям.
– Як проходить дане обстеження?
– Для того, щоб зробити цю процедуру, використовуються спеціальні презервативи для УЗД-дослідження. Вагінальний датчик повільно вводиться у піхву і потім оцінюється зображення, яке ти бачиш на екрані.
– Що може показати трансвагінальне УЗД з використанням 3D-датчика?
– Датчик дає можливість об’ємної реконструкції порожнини матки, тобто 3D-зображення порожнини. Використовуються при підозрі на якусь патологію: поліпи ендометрію, синехії, підозра на аномалію будови матки (дворога матка або однорога матка). Або навпаки, щоб виключити певну патологію. Наприклад, була підозра на поліп у порожнині матки, а виявляється, що його немає.
– За яких обставин жінці можуть порекомендувати зробити 3D УЗД?
– За тих обставин, які ми перерахували вище. Коли є необхідність більш детальної візуалізації порожнини матки.
– Чи потрібна спеціальна підготовка перед даним обстеженням?
– Якщо це плановий огляд, то дослідження всіх органів жіночої статевої системи краще проводити в першій фазі менструального циклу (одразу після місячних). Якщо ж жінку щось турбує, то проводимо у будь-яку фазу циклу.
Перед УЗД потрібно спорожнити сечовий міхур, аби була краща деталізація порожнини матки.
– Як часто потрібно чи можна робити 3D УЗД?
– УЗД – це загалом нешкідливий метод дослідження. З метою профогляду ми рекомендуємо проведення УЗД органів малого тазу один раз на рік. А за індивідуальними показами ми можемо робити його частіше.
– Поділіться цікавим клінічним випадком з вашої роботи.
– На фото можна побачити, коли ми за допомогою трансвагінального УЗД з використанням 3D-датчика виявляємо, що у жінки дворога (або однорога) матка. Така особливість може впливати на можливість жінки завагітніти. Тому дане обстеження дозволяє жінці зрозуміти ймовірну причину ненастання вагітності, без витрачання часу та грошей на інші обстеження. Це за умови, що під час перевірки сперми були хороші результати.
Або ж що внутрішньоматкова спіраль змінила своє розташування, тобто відбулася її транслокація. Наявність та відсутність поліпів у порожнині матки.
– Розкажіть про УЗД-апарат, на якому Ви працюєте в “Мед-Атланті”. Які його переваги?
– Ми працюємо на УЗД-апараті експертного класу – американському Voluson. Його використовують у різних сферах – гінекологія, урологія, дослідження м’яких тканин. Він має відмінну якість зображення. Тобто зараз це найкращий УЗД-апарат для скринінгів під час вагітності.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Офіційний сайт і соцмережі:
https://med-atlant.if.ua/
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA
*партнерська публікація