Загострення акне восени. Про причини та лікування розповідає франківська дерматологиня Світлана Черепʼюк (ФОТО)

08 Вер, 2023 12:07

Поділитись публікацією
Загострення акне восени. Про причини та лікування розповідає франківська дерматологиня Світлана Черепʼюк (ФОТО)

Світлана Черепʼюк – дерматологиня, косметологиня та трихологиня лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” в Івано-Франківську ділиться про акне. Входить до Української асоціації лікарів дерматовенерологів-косметологів.

Для читачів “Галки” лікарка розповіла про актуальну проблему, з якою стикаються чоловіки та жінки восени – загострення акне. Зʼясовуємо, які причини збільшення висипань у цю пору року, чи можна цьому запобігти та чому не варто лікуватися тільки доглядовою косметикою.

акне

– Розʼясніть для наших читачів, що таке акне.

– Прищі, вугрі, вугрева хвороба, акне – це все назва одного захворювання. Захворювання сальної залози. Сальна залоза  – це такий мікроорган, який знаходиться в шкірі, тобто в епідермісі, дермі та навіть трохи заходить в гіподерму. І коли з нею (ред. сальною залозою) все добре, то ми про цей мікроорган в принципі і не знаємо, і не турбуємося. 

Проте там можуть відбуватися несприятливі для шкіри процеси: відтоки шкірного сала, закупорка сальної залози, запалення, утворення гною, розмноження пропіонобактерії акне. Тоді ми вже звертаємо нашу увагу на цей мікроорган та починаємо шукати методи покращення стану шкіри.

Де взагалі виникають акне? На обличчі, на грудях та на спині. Тобто там, де найбільше сальних залоз. 

Підсумую, що це захворювання зазвичай хронічне, хронічно-рецидивуюче захворювання сальної залози.

 

– Чому його загострення починається саме наприкінці літа та восени?

– Це така тенденція, яка характерна для всіх хронічних захворювань. Влітку залоза під впливом сонця була дуже активна, і потова, і сальна. Назбирується цей ефект. Також восени і навесні в нас завжди знижується імунітет, йде адаптація до змін пір року.

Оскільки акне характерний для молодих людей, то тут ще грає роль фактор стресу. Всі йдуть вчитися, йдуть на роботу, в когось нове навчання, а в когось нова робота. Оскільки сальна залоза – гормонально залежний орган, і загалом наша шкіра це найбільший орган імунної системи, то стрес стає однією з причин загострення акне.

Змінюється температурний режим, і хоча шкірне сало мало б менше виділятися, але стається парадокс. Структура шкіри змінюється, на осінь шкіра переважно стає сухою і треба змінювати свій щоденний догляд за нею. Дехто забуває переходити з легших літніх засобів (кремів, лосьйонів), тому шкіра стає засухою. Рецептори зверху “зчитують”, що шкіра суха і у відповідь продукують ще більше шкірного сала. Тобто шкіра може блищати, але водночас бути сухою, і вона не “наживлена” так, як потрібно.

 

– Чи можна цьому запобігти?

– Звичайно, що можна! На щастя, ми вже живемо у такий час, коли у нас є дуже-дуже багато методів лікування акне. 

Осінь дуже добрий період для лікування акне. Тобто тоді, коли у нас не дуже активне сонце. Адже більшість препаратів мають подразнюючу та підсушуючу дію для того, щоб краще проникати у шкіру. Більшість препаратів для лікування акне мають “фотосенсибілізуючий” ефект – коли ми ними користуємося, наша шкіра стає більш чутливою до сонця. Швидше виникає сонячний опік та гіперпігментація. Саме тому осінь та зима – це дуже хороший період для застосування таких препаратів, бо ми можемо призначити всю потрібну групу. 

Світлана Черепʼюк

– Назвіть три типові помилки у догляді за шкірою, які тільки погіршують ситуацію з акне.

– Як на мене, помилка №1 – дуже часто акне лікують доглядом. Тобто люди думають, що догляд “дорівнює” лікування. У деяких доглядах справді є групи препаратів, які працюють. Але більшість доглядової косметики має підсушуючу дію, чи зволожуючу, чи проти пігментації, але нема основного – лікування. Тобто немає групи препарату, які діють на роботу сальних залоз, на гіперпродукцію шкірного сала та на зменшення кількості бактерій.

Друге: дуже часто пацієнти, старші 20 років, продовжують користуватися доглядовою косметикою для проблемної та комбінованої шкіри. У цьому віці залози вже не такі активні, як у підлітковому, а ці препарати продовжують підсушувати шкіру. Залоза реагує на те, що шкіра суха, а тому продукує ще більше шкірного сала. І людина приходить до мене з пересушеною шкірою, почервоніннями та висипами. Ось цим постійним використанням засобів для проблемної шкіри, шкіру з акне переводять у чутливу шкіру, ще й собі формують еритематозну форму розацеа (почервоніння та набряклість шкіри).

І третє, зараз дуже гарно продаються баночки з написом “з активами”. Там вже є і ретинол, і вітамін С та інші агресивні компоненти. Деколи шкірі і близько не потрібен такий догляд. Людина думає, що використовуючи весь цей догляд, вона зробить краще, але дуже часто відбувається зворотний процес. Тут важливий баланс.

І ще одне – дуже важливим є дообстеження. Особливо у віці 12-18 років. Є акне, пацієнт більше немає ніяких скарг, інколи навіть немає зайвої ваги. Але при дообстеженні ми виявляємо, що є порушення толерантності до глюкози. Тобто є певна інсулінорезистентність. Згодом це може перейти у цукровий діабет або інші гормональні розлади. 

Часто люди думають, що вся причина йде з середини. “Якщо я перестану щось їсти, то все зразу стане краще”. Частково так і є. Або думають, що у них хворий шлунок і тільки його лікують. Стан шкіри може трохи і покращиться, але потрібне й інше лікування.

 

– Якщо говорити саме про осіннє загострення, що варто робити чи не робити у його час?

 

– Найголовніше – самому нічого не лікувати, не давити, не скуповувати мільйон засобів в аптеці чи мас-маркеті. Деколи зі всіх тих баночок, людині насправді потрібен тільки один зволожуючий крем та лікування. І за місяць ми маємо чудову шкіру.

Якщо людина не обстежувалась, то найперше варто звернутися до дерматолога, розібратися яка у вас форма акне. Від того відштовхнутись та дообстежитися.

Мед-Атлант

– Які методи лікування акне доступні у лікувально-діагностичному центрі “Мед-Атлант”?

– У нас доступні всі нові методи, які йдуть у міжнародних протоколах, і всі процедурні методи, які можуть бути. Спочатку ми забираємо акне, а потім вже можна працювати з постакне та якістю шкіри. У нас доступна косметологія та інші процедури, які добре допомагають.

Шкіра та акне можуть сигналізувати людині про інше захворювання. Тоді потрібно звернутися до гінеколога, ендокринолога, дієтолога чи іншого спеціаліста. У “Мед-Атланті” з цим зручно, бо є широкий вибір спеціалістів, не треба йти до іншого медзакладу. Все в одному місці! Ми співпрацюємо між собою, можемо перечитати заключення один одного, подивитися які вже обстеження робили. 

Тобто у нас доступний весь спектр послуг – від обстеження до роботи з якістю шкіри.

 

– Які косметичні процедури ви б рекомендували робити на початку осені?

– Як ми вже говорили, осінь це чудовий період для всіх косметичних процедур. Добре робити пілінги. Думки вчених розділилися, хтось каже, що пілінги можна робити весь рік, хтось, що тільки восени. Якщо ви схильні до гіперпігментації, то краще (ред. робити пілінг) тільки восени та взимку.

Восени люди входять у більш звичний ритм життям, менше кудись їздять, більше зосереджені на роботі чи навчанні. Відповідно можуть краще спланувати проведення курсу косметологічних процедур.

 

– Чи мали у своїй практиці нетипові чи вражаючі клінічні випадки акне?

– Часто є важкі форми, які потребують системного лікування. Особливо ці важкі форми можуть бути у підлітків. Відповідно потрібно працювати з дитиною та її мамою. Для мене це цікава група пацієнтів. Там завжди є два варіанти. Коли дитині нічого не заважає, а мама хоче прибрати акне, тоді складно працювати. І коли навпаки – дитина б все робила, бо їй некомфортно, а от у батьків є страх і вони не хочуть нічого робити. Тоді потрібно пропонувати якісь альтернативні методи лікування, які також будуть давати результат. 

Акне може виникати у пацієнтів після 25-30 років. Коли все життя не було проблем зі шкірою, а тут вони зʼявилися. Часто це через гормональний збій або інші захворювання, які знизили імунітет. 

Інший нетиповий випадок, коли акне провокують засоби контрацепції. Хоча зазвичай прийнято вважати, що гормональні спіралі чи таблетовані контрацептиви мають покращувати стан шкіри. Проте можна зустріти випадки, коли вони дають зворотній ефект. Тоді потрібно шукати компроміс з жінкою, підбирати лікування. Звичайно ж найпростіше було б відмовитися від контрацепції, але є випадки, коли жінка не може цього зробити.

Ще нетиповий випадок – хлопці-бодібілдери. Для росту м’язової маси вони застосовують синтетичні стероїди. Тобто вони штучно та тренуваннями підіймають у своєму організмі тестостерон. У них була схильність до акне неважкої форми, але ось цими стероїдами та синтетичним спортивним харчуванням, вони провокують акне, переводять його у важку форму. І цей спосіб життя вони залишати не хочуть, бо їм це потрібно для змагань. Але і акне лікувати хочуть. Тобто тут теж потрібно продумувати лікування, пропонувати місцеві системні методи лікування. 

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі:

https://med-atlant.if.ua/
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

*партнерська публікація

Читайте також: Геморой у вагітних: про методи лікування та профілактики розповідає франківський проктолог Іван Попович