Рослинна олія холодного віджиму зберігає найбільшу кількість поживних речовин. Його виробляють методом пресування без нагріву та обвалення насіння. Віджимання і фільтрація проходять при температурі 30-40 °С. Ефективність такого віджиму нижча, але якість готового продукту вища. Після віджиму масло проходить 2 послідовні стадії фільтрування з використанням фільтрів ВНП або ГНП https://tan.com.ua/equipment/filtr-gorizontalniy-gnp/, які виробляє ТОВ «ТАН».
Фільтрація сирого масла необхідна для видалення твердих механічних частинок, що залишилися, які все ще присутні після пресування. Перед відправкою на подальшу переробку рекомендується фільтрація за допомогою вертикального напірного фільтра. Олія холодного віджиму фільтрується за допомогою сучасних пластинчастих фільтрів.
Основна фільтрація
Це крок застосовують, щоб видалити більшу частину твердих домішок. У олії можуть залишитися лише невеликі частинки, що видаляються на другій стадії процесу. Технологія працює безперервно чи періодично залежно та умовами виробництва. Устаткування може працювати вручному або автоматичному режимі. Сучасний напірний фільтр — це герметична ємність з вертикально встановленим усередині фільтрувальних пластин. Герметичність забезпечується байонетним затвором (для фільтрів ГНП) — кільце притискає кришку за допомогою 2 гідроциліндрів або батерфляйним затвором і кришкою на гвинтах (для фільтрів ВНП).
Пластини є кілька шарів сітки з нержавіючої сталі. Це довговічний матеріал, що не псується при контакті з олією. Пристрій характеризується тим, що власне фільтрація здійснюється на шарі завислих речовин — так званому намивному шарі.
Основна фільтрація на фільтрі намивання видаляє зі складу нежирові домішки. Якщо в сировині, що надходить після віджиму, міститься близько 3-5% таких домішок, то після фільтрації їх вміст падає до 0.02%. Досягти такого високого результату очищення можна за умови встановлення фузоловушки перед фільтром ВНП або ГНП. В іншому випадку високий вміст домішок може призвести до пошкодження обладнання.
Олія з домішками циркулює через сітку, таким чином забезпечуючи фільтрацію через намивний шар. У стандартних умовах для процесу не потрібні фільтрувальні добавки.
Зростання товщини намивного шару сприяє зростанню тиску та гідравлічного опору у фільтрі. Коли гранично допустиме значення буде досягнуто, починається процес сушіння та скидання осаду. Після видалення олії на пластинах залишається осад, який висушується і його легко зтрусити з фільтрувальної сітки.
На швидкість очищення впливають декілька параметрів:
- температура олії;
- тип твердих домішок;
- структура намивного шару.
Наявність фузоловушки, контроль швидкості та тиску намиву дозволяють досягти оптимальних умов очищення.
Полірувальна фільтрація
Полірувальна фільтрація дозволяє видалити з олії найдрібніші тверді домішки розміром понад 1 мікрон. Для цього можуть використовуватись різні фільтри:
- картриджні;
- тарілчасті;
- поліцейські мішкові.
Поліцейські фільтри мішків універсальні, а витратні матеріали до них доступні. Модулі тарілчастих фільтрів та картриджі для картриджних моделей коштують дорожче, а їхня утилізація складніша.
Перед полірувальною фільтрацією олія проходить через додатковий поліцейський фільтр. Це необхідно, щоб продовжити термін експлуатації фільтрувального обладнання та підвищити економічну ефективність всього процесу виробництва олії. Додатковий поліцейський фільтр підчищає залишки домішок при збоях первинної фільтрації.
Поліцейський фільтр — це сталева ємність, усередині якої знаходиться мішок із пропускною здатністю від 1 мікрона. Для олії холодного віджиму підходять кручені фільтрувальні мішки з бавовни або поліпропілену.
Рослинна олія холодного віджиму не піддається додатковому обробленню, тому фільтрація вкрай важлива для отримання чистого продукту без твердих домішок.
ПРОМО