“Жоден з хлопців не скаржиться на життя, командира, ситуацію чи війну”: фотовиставку “Сталеві духом” відкрили у Франківську (ФОТО)
26 Жов, 2023 17:48
26 жовтня в інноваційному центрі “Промприлад.Реновація” відкрили фотовиставку “Сталеві духом”. На ній – 30 портретів поранених захисників, які проходять лікування в Івано-Франківській обласній лікарні. Світлини зробив військовий фотограф Костянтин Сова.
Читайте також: Військові з рідними у Франківську розписували писанки (ФОТО)
Про це пише “Галка” з місця події.
Мета проєкту – привернути увагу суспільства до наслідків війни, до непростих травм, з якими повертаються українські Захисники з фронту.
“Коли ми записували історії наших військових, спілкувалися з ними в лікарні, то багато чули про фантомний біль. Його переживають вояки, які втратили кінцівки. І сьогодні в Україні, на жаль, немає єдиної правильної клінічної методики, щоб полегшити цей біль”, – розповіла комунікаційниця Івано-Франківської обласної клінічної лікарні Надія Шегда.
Вона зазначає, що іноді фантомний біль провокує рішення про самогубство, настільки він нестерпний.
“Він може змінювати психічну свідомість. Тому ми подумали, що нам треба рухатися в той бік, аби через мистецтво привертати увагу до цієї проблематики”.
Паралельно з фотовиставкою оголосили благодійний збір. Його реквізити можна знайти на сайті проєкту. Організатори просять всіх долучатися до збору, щоб за допомогою препаратів допомогти військовим перемогти фантомний біль.
«Препарати, які зменшують фантомний біль, уже були запропоновані нашим 5 військовим. Один з них є героєм виставки. Після двох тижнів застосування препарату є свідчення, що фантомний біль значно знизився і чоловік почувається набагато краще. Ми сподіваємося, що з допомогою небайдужих, хлопці, які мають ампутацію, будуть приймати своє тіло з меншим болем, ніж є зараз»,- додає Шегда.
На виставці представлено 30 фото поранених воїнів. Всі вони – жертви війни, втратили кінцівки та отримали тяжкі поранення, захищаючи Україну.
«Загалом ми зробили десь 35 фотографій. На жаль, гарної галереї такого масштабу, щоб розмістити всі фотографії, в Івано-Франківську немає. Ми приїхали до шпиталю, і хто був не проти – сфотографувався. Все це організувала медсестра, яка працює в шпиталі, – розповідає фотограф Костянтин Сова – Мені сподобалося, що жоден з цих хлопців не скаржиться на життя, на свого командира, на ситуацію, на війну. Це дуже круто. Бо цивільні люди постійно скаржаться, а хлопці – справжні воїни».
Проєкт реалізували обласна клінічна лікарня спільно з Київською школою фотографії за підтримки громадського ресторану Urban Space 100.