“Дехто каже, що мій спів – сатанізм”: франківець Сидір Юрський про екстремальний вокал (ФОТО)
11 Лис, 2023 18:31
Викладач екстремального вокалу, яким є музикант та вокаліст Сидір Юрський, розкрив нам таємниці вивчення цієї техніки. Цей вид мистецтва, який містить скримінг, гроулінг та інші екстремальні техніки, в останні роки популярний серед молоді і не тільки.
За словами Юри, екстремальний вокал – це більше, ніж просто крик і гуркіт. Це мистецтво, яке вимагає вивчення та практики. Юра розповів Галці про свою власну пригоду у світі екстрем вокалу, а також поділився порадами для початківців, які бажають освоїти цю незвичайну мистецьку форму.
– Що таке екстремальний вокал і з чим його їдять?
– Це просто одна з багатьох технік співу, які вокаліст має у своєму інструментарії. Так чи інакше він ним послуговується. Для звичайних людей екстремальний вокал це завжди по звучанню просто крик. По факту це так і є, але з ускладненнями в плані техніки. Тобто це все-таки спів, бо просто крик шкодить голосовим зв’язкам.
Своїм учням я це пояснюю дуже просто – це ніби надбудова на звичайний твій вокал. Екстрем вокал – це техніка, яка надбудовується на те, що ти знаєш про свій спів. Тобто ти маєш поставити голос, дихання, щоб в тебе голосовий апарат працював правильно, і тоді вже на це тобі легше поставити цю техніку.
– В які стилі музики, на твою думку, найбільш вигідно використовувати саме екстремальний вокал?
– Багато хто думає, що екстремальний вокал, крики – це все про тяжкий метал. Тільки насправді це взагалі не правда. Різновиди екстремальних технік використовуються абсолютно у всій музиці. Починаючи від легшої, наприклад блюз, джаз, рок. Крім класичної, напевно, бо там іде академічне виконання. Якщо вже казати саме про екстремальний вокал, як готовий конструкт, то кажуть, якщо взяти трішки слабші крики, або просто домішувати ці всі хрипи й різні “приколи” у свій вокал, то це все елементи екстрем вокалу, просто вони подані трішки легше.
Тому я вважаю, що екстремальний вокал не має свого стилю. Тобто ти можеш, як я власне, знімати свої тіктоки. Брати якусь легеньку музику, мінус і під нього співати в такому стилі. Мені тоді хтось писав: “Ой, тут не вистачає гітар, тут не вистачає якоїсь металічної музики…” Так в цьому і був задум, що ти можеш цю техніку куди завгодно “запхати” і вона буде звучати, якщо ти її гарно оформив. Творчість і полягає в тому, щоб поєднувати непоєднуване.
@jurskyj PES PATRON X MUDVAYNE❗️@kartasvitu #песпатрон #картасвіту #mudvayne #ukraine #україна #українськийтікток #метал #вокал #музика #рек #fyp #юрський ♬ PES PATRON X MUDVAYNE – СИДІР ЮРСЬКИЙ
– Розкажи, як ти дійшов до екстремального вокалу?
– В дитинстві я не слухав таку тяжку музику. Десь в 11-12 років мій однокласник вперше дав мені предметніше послухати гурт АС/DC. До цього я їх десь чув, але думав, що це щось не моє. Тоді їхнє звучання мені дуже сподобалося й з того часу почалась моя любов до року, хеві-металу, металу і так далі.
У 15 або 16 років ми з однокласниками й ще з кількома людьми вирішили зробити свій гурт. Я став у ньому вокалістом, бо мені найбільше хотілося співати і я себе бачу в цій ролі. Відповідно, я почав кричати. Саме кричати. З кожної репетиції я виходив із зірваним голосом, десь півдня проходило, поки він відновлювався. І як мені пізніше вже сказала моя викладачка з вокалу, мені дуже пощастило мати міцні зв’язки, бо тоді я міг просто втратити голос.
Коли мені набридло зривати голос після кожної репетиції, я почав розбирати техніки й професійно займатися вокалом, а не просто приходити, кричати, після чого іти на когось хрипіти.
– Як ти використовуєш таку техніку у своїй музиці?
– Екстремальний вокал, як і будь-яка техніка у музиці – це засіб виразності. Мені подобаються всі техніки вокалу, абсолютно всі. Тому що кожна з них має своє місце. Якщо правильно її підібрати, вона буде звучати. І вона буде додавати виразності. Конкретно я використовую її там, де це актуально. Я не з тих виконавців, які повністю всю свою локальну лінію “вивозять” саме екстремальними техніками. Я комбіную таке виконання з тяжчими, чистішими партіями, щоб зробити звучання цікавішим. Я використовую весь доступний мені спектр технік, якими володію.
Тому, коли в пісні іде якась дуже емоційна частина і її треба якось виділити, я використовую крик. Він додає відчуттів, які слухають і вже від тебе переймають. Тоді слухач краще розуміє, що ти цим хотів сказати. Тому, якщо хочеться на щось акцентувати й звернути увагу – дуже хороший спосіб це крик.
Зміст і характер пісні інколи вимагає від мене екстремальних технік. Свого часу я співав у церковному хорі й там абсолютно інший підхід, тобі там цих технік просто не треба, бо в тебе інша музика. Екстремальні техніки вимагають відповідного підходу, відповідного рівня і навичок. Щоб такий спів якісно і добре звучав.
– Які труднощі ти зустрічав в процесі опановування техніки?
– Основна трудність не тільки в вокалі, а й у будь-якій справі – це систематичний підхід. Потрібно постійно цим займатися, проте не завжди вистачає часу. Ще одна – тотальна нестача досвіду та тотальна нестача джерел, з яких можна щось почерпнути.
Коли я підійшов до вивчення технік, в мене був весь інтернет і я почав просто досліджувати кожен сайт, кожну статтю, кожне відео на Ютубі. На жаль, в той час було мало саме україномовних людей, які б займалися просвітництвом в цьому напрямку. Тому тепер я дуже радію, що сам викладаю вокал і в мене є навіть онлайн учні. Я дуже пишаюсь тим, що можу докластись до розвитку такого напрямку саме на наших теренах.
Щоб навчитися правильно кричати, перш за все треба поставити свій власний голос. Перед тим, як переходити до якихось екстремальних технік, треба вивчити звичайну. Тобто ми спочатку вчимося ходити, а потім – бігати, стрибати, робити сальто.
Екстрем вокал – це ходити на руках у світі музики. Це доволі складно і в якомусь сенсі навіть викривлює сприйняття свого голосу, бо це зовсім новий ракурс погляду на те, що ти можеш з себе “витиснути”.
Якщо ми говоримо про наш дихальний апарат, то він працює в помірному режимі. Коли ми співаємо – він трішки більше напружується, бо нам треба витискати з себе повітря. Відповідно, коли ми займаємося більш екстремальними техніками, ми маємо кричати правильно. Відповідно це ще сильніший тиск і зв’язки це дуже не люблять, вони дуже сушаться від цього і болять, бо їм незвично. Це як після першого тренування в тебе крепатура. Якщо ти займаєшся систематично – такого немає. Тобто, щоб зв’язки були в формі, ти все сильніше і сильніше їх навантажуєш, а вже тоді звучиш так, як тобі хочеться.
Коли людина починає займатися, головна проблема полягає не в голосі, не в зв’язках, а в якихось психічних зажимах. З себе треба видавити крик, а люди це бояться робити, бо думають, що в них голос зірветься, зламається, вони будуть якось некрасиво звучати, а це хтось почує, а потім будуть ходити тикати пальцями. Ось всі ці моральні зажими знімає просто, як рукою. І людина себе відчуває впевненіше, починає себе якось реалізовувати.
– Розкажи, як ти вирішуєш баланс між таким вокальним виконанням і збереженням свого здоров’я?
– Якщо ти займаєшся правильно і систематично, то ти собі не нашкодиш. Якщо ти знаєш, що ти робиш, до цього можна підійти так, що тобі це навпаки дає свої плюси. Відколи я почав займатися вокалом, а тим більше екстремальними техніками, в мене голос став набагато кращий, об’ємніший, я відчув набагато більше контролю у ньому. Бо якщо ти вмієш кричати, то ти набагато краще будеш просто говорити. Навіть в повсякденному житті ти відчуваєш, як в тебе голос стає “на своє місце” і для тебе відкриваються такі речі й звуки, про які раніше ти й подумати не міг.
Все збереження здоров’я впирається в правильність виконання і в постійність цього. Наприклад я стараюся займатися через день, можна займатися щодня, а деякі займаються раз на тиждень і думають, що їм це допоможе. Я навіть знаю людей, які не займаються, а просто кричать в мікрофон. І вони можуть кричати годину, півтори і їм нормально. Я не знаю що відбувається з їх горлом, і чи вони усвідомлюють взагалі, що вони роблять.
Якщо вам “пощастить” зірвати свій голос, тоді вам доведеться ходити до фуніатора, лікаря, який займається зв’язками і їх відновленням. І не факт, що ви зможете відновити їх повністю. Тут не вийде, як на гітарі – просто замінити струни і продовжити грати.
Є таке поняття, як гігієна голосу, за нею треба слідкувати. Наприклад, не перемерзати, не перенавантажувати зв’язки, повністю усвідомлено підходити з технічної сторони. Я раджу всім починаючим вокалістам знайти когось, хто вам пояснить ази.
– Чи можеш ти сказати, що екстремальний вокал є частиною твоєї музичної ідентичності?
– Абсолютно. Десь рік назад я відкрив для себе TikTok, який мені до цього здавався доволі дитячою платформою. Але звісно тут як і у всьому, важливий твій підхід. Тобто якщо ти знімаєш звичайні танцювальні відосики, то ти на цьому рівні й лишишся. Але як засіб для просування там своєї творчості, своїх ідей, мені TikTok дуже сподобався.
Власне, чим я і почав займатися. Я екстремальними техніками переспівував якісь українські класичні твори, типу червоної рути, Степана Гіги, пса Патрона і так далі. Вони стали досить популярними: по кількасот тисяч переглядів. Мене дуже гріло те, що людям це подобається. Тоді цей “мем” переріс в те, що я почав в деяких людей асоціюватися з цим гарчанням. І я спробував використовувати цю техніку у своїх відеозверненнях, історіях у Ютубі, Інстаграмі. Замість того, щоб щось сказати? Я почав це ричати, кричати й люди на це дуже позитивно відреагували.
Це вже стало частиною мене, тому в майбутньому я обов’язково продовжу цим займатися і буду тільки більше і більше відкривати на це очі людей. Навіть для того, щоб люди розуміли, що це просто техніка і в ній немає нічого поганого – це просто один з можливих варіантів звучання голосу.
– Консервативні люди часто вважають, що екстремальний вокал – це щось про агресію. Що скажеш стосовно цього?
– Нічого поганого в екстремальному вокалі немає. У мене були знайомі, які мені казали, що те, що я роблю – якийсь сатанізм, це від диявола, що адекватна людина не може грати таку музику і так далі. Ну що я можу сказати цим людям… Я їм бажаю успіху в житті з таким підходом.
Якщо розуміти, що екстремальні техніки – це просто різновид співу, то тим більше в ньому нічого поганого немає. Це лише засіб виразності і він використовується в більшості стилів всієї музики, яку ми звідусіль чуємо. У цій техніці навпаки є дуже багато плюсів: це величезний плюс для голосу, для зв’язок, для їх витривалості.
От я би порадив людям, які багато говорять, співати екстремальними техніками, і тоді вони зможуть говорити ще більше.
– Чи варто займатися такими техніками дітям?
– Якщо ви послухаєте, як ревуть, плачуть і кричать діти – ви почуєте найчистіше в світі екстримальне виконання.
Всім вокалістам слід брати приклад саме з немовлят, з того, як вони кричать, бо в них немає зажимів, вони не соромляться це робити, в них відкриті голосові зв’язки, правильна опора.
Що дуже дивно, адже вони тільки народилися і в них вже, можна сказати, правильно поставлена техніка крику. Вже потім, коли дитина росте і їй кажуть: “Тихенько, там сусіди тебе чують…” морально вона зажимається. І вже коли в свідомому віці хочеться кричати, вона розуміє, що не може, бо вже занадто багато оцих зажимів і техніка втрачена.
Я вважаю, що займатися екстримальним вокалом – це повертатися до того, що в тобі заклала природа.
– Які поради ти можеш дати для початківців, які хочуть оволодіти екстремальним вокалом?
– По-перше, як я вже казав, знайти людину, яка все пояснить. По-друге – слухайте, як звучать інші вокалісти, ті, в кого це виходить. В тебе завжди має бути якіийсь кумир, якась ціль, до якої ти йдеш. Треба записувати себе, чути з боку, контролювати себе і ти будеш чути, як твій голос з часом стає все більше і більше схожим на бажане.
Обов’язково варто навіть самому вивчати джерела, дивитись відео, читати статті, слухати себе, звертати увагу на свій голос, як він працює, ну і займатися цим постійно. Тобто не забивати, і не думати, що якщо ти десь там раз рік тому покричав нормально, то в тебе зараз вийде це зробити. Ось такі от дуже прості поради.
@galka.if Є така порада від @СИДІР ЮРСЬКИЙ Саме на Галці вийшов детальний і крутий матеріал про екстремальний вокал у поясненні від франківського вокаліста та викладача! #франик #франківськ #іванофранківськ #івано_франківськ #рекомендації ♬ оригінальний звук – GALKA.IF.UA
Розмовляла Соня Грейда
Фото Юрія Валька