Європейська рада вирішила розпочати переговори про вступ до ЄС України: що це означає
14 Гру, 2023 21:28
Лідери Європейського Союзу на саміті в Брюсселі схвалили рекомендацію Європейської комісії про відкриття переговорів про вступ із Україною та Молдовою.
Про це оголосив голова Європейської ради Шарль Мішель, повідомляє “Європейська правда”.
“Європейська рада вирішила розпочати переговори про вступ до ЄС з Україною та Молдовою”, – написав Мішель у Twitter (X).
Рішення лідерів ЄС означає, що Європейська комісія без подальшого відтермінування починає готувати технічні аспекти переговорів з Україною про членство (так звану переговорну рамку). Її можуть затвердити на наступному саміті ЄС навесні 2024 року, якщо буде визнано, що Україна виконала всі попередні критерії Єврокомісії.
Як це коментує ЄС та Україна?
Президент Європейської ради Шарль Мішель вважає нинішній крок “історичним моментом”.
“Цього вечора ми на боці українського народу. Ми багато працювали, щоб підготуватись до цього саміту, багато помилок не було допущено”, – зазначив Мішель.
За його словами, лідери ЄС продовжують роботу щодо переговорної рамки і дискусії є складними.
“Сильний знак підтримки та перспективи для України: на саміті ЄС ми щойно вирішили розпочати переговори про вступ з Україною та Молдовою. Зрозуміло одне: ці країни належать до європейської родини”, – заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
“Перемога України. Перемога всієї Європи. Перемога, яка мотивує, надихає та зміцнює”, – прокоментував голосування президент України Володимир Зеленський.
Прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо додав, що цей “історичний момент” є “важливим посланням надії для цих країн та їхніх громадян”.
Його шведський колега Ульф Крістерссон сказав, що це рішення також є “чітким сигналом, що ваше майбутнє – в ЄС”.
“Історичний момент для всіх нас – ЄС, України та Латвії! На Європейській Раді ми вирішили розпочати переговори про вступ до ЄС з Україною та Молдовою. Ці країни є частиною нашої спільної європейської родини!”, – написала прем’єрка Латвії Евіка Сіліня.
“Я вітаю сьогоднішнє рішення ЄС розпочати переговори про вступ до Євросоюзу з нашими країнами-членами Україною та Молдовою, а також надати статус кандидата нашій країні-члену Грузії.
Рада Європи готова і надалі підтримувати ці країни на їхньому шляху до ЄС”, – відреагувала генсек Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич.
“Щойно Європейська Рада вирішила розпочати переговори про вступ до ЄС з Україною та Молдовою. Це чудова новина для Молдови і, звичайно, для Володимира Зеленського і всіх хоробрих українців, які борються за свою країну і свою безпеку. А також за нашу безпеку та цінності як голландців та європейців”, – написав прем’єр Нідерландів Марк Рютте.
А що Угорщина та Орбан?
Рішення про початок переговорів з Україною та Молдовою лідери ЄС ухвалили за відсутності угорського прем’єра Віктора Орбана, що дозволило уникнути вето.
Орбан свідомо залишив зустріч на час голосування за рішення стосовно України.
“Головне, що ніхто не виступив проти цього рішення. Таким чином, Євросоюз погодив рішення про початок переговорів з Україною і Молдовою та про надання Грузії статусу кандидата”, – пояснив один зі співрозмовників зі структур ЄС.
“Юридично це абсолютно у відповідності до правил. Так, ми ухвалили рішення без присутності Орбана, але не за його спиною. Він знав, що буде голосуватися це рішення, і вийшов із кімнати”, – зауважив представник команди президента Євроради Шарля Мішеля.
Всі інші держави віддали голос за початок переговорів з Україною, таким чином, були 26 голосів “за” та один “утримався”.
Згодом угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан підтвердив, що утримався під час голосування за початок переговорів про вступ України до Європейського Союзу, а свого ставлення до цього не змінив.
Таке Орбан заявив в опублікованому у Facebook відео після оголошення рішень Європейської ради щодо розширення.
Угорський прем’єр укотре повторив позицію Будапешта про те, що “Україна не готова до того, щоб ми почали з нею переговори про членство в ЄС”.
“Рішення починати переговори з Україною за цих обставин – абсолютно безглузде, нераціональне і неправильне”, – додав він.
Що чекає Україну далі?
Україна має продовжувати впроваджувати реформи та очікувати так званої “переговорної рамки” від ЄС – це “домашнє завдання”, яке потрібно запровадити для вступу, і порядок переговорів сторін. Цю рамку можуть ухвалити уже наступної весни. А самі переговори про вступ можуть тривати не один рік. До прикладу, з Туреччиною вони тривають з 2005 року. Чорногорія перебуває в переговорному процесі з 2012 року, Сербія — з 2014.
До слова, востаннє Європейський Союз розширювався ще в 2013 році – тоді вступила Хорватія.