Від роботи кишківника залежить здоров’я не лише травної системи, але й усього організму. Саме в цій частині шлунково-кишкового тракту відбувається всмоктування вітамінів, мінералів та інших поживних речовин, необхідних для роботи внутрішніх органів і систем, а також виведення незасвоєних решток їжі. Ключову роль у цих процесах відіграє перистальтика або моторика кишківника. Без неї нормальне травлення неможливе. Варто детальніше розібратися, що таке перистальтика кишечника та як її налагодити у разі порушення.
Що це таке?
Перистальтика кишечника – це процес скорочення гладкої мускулатури цього органу. Коли пережована їжа потрапляє до кишки, вона розтягує її м’язи, а ті у відповідь скорочуються. В результаті скорочень кишківника його вміст змішується з травними соками. Це призводить до подальшої переробки їжі, всмоктування поживних компонентів та виведення решток назовні.
Перистальтика кишечника не підвладна людині, цей процес периферична нервова система. Проте на роботу ШКТ впливають режим харчування, фізична активність, психоемоційний стан та інші зовнішні фактори. Порушення моторики часто вдається скорегувати раціоном харчування. Існують також препарати для покращення перистальтики кишечника, які може призначати лікар. Як і будь-які інші ліки, вони мають протипоказання, тому перед їх прийомом слід проконсультуватися з фахівцем.
Причини порушення перистальтики кишечника
Розлад моторики кишківника призводить до появи закрепів чи діареї. Симптоми залежать від того, сповільнилась чи прискорилась моторика. Сповільнена перистальтика кишечника найчастіше викликана такими факторами:
- недостатнє споживання клітковини;
- мала кількість рідини;
- сидячий спосіб життя, що призводить до зниження тонусу м’язів;
- стрес та інші прояви негативного психоемоційного стану;
- деякі хронічні захворювання;
- прийом деяких лікарських засобів.
Прискорена моторика, і відповідно діарея, може бути викликана інфекціями, алергічними реакціями, хронічним стресом, змінами в харчуванні та прийомом деяких препаратів.
Як нормалізувати перистальтику кишківника?
Якщо відчуваєте, що порушена перистальтика кишечника, цей стан супроводжується закрепами чи діареєю, болями в животі та іншими симптомами, не варто займатися самолікуванням. Необхідно звернутися до лікаря, який визначить причину розладу, підбере препарати та допоможе скорегувати харчування.
Як прискорити моторику при закрепі?
Якщо перистальтика кишечника сповільнилась і турбують закрепи (стілець 1 раз у 2-3 дні), рекомендується вживати їжу малими порціями 5-6 разів на день. Крім того, до раціону рекомендується включати такі продукти:
- багаті клітковиною (фрукти, овочі тощо);
- кисломолочні продукти;
- солодощі з простими вуглеводами;
- солоні продукти (маринади, соління тощо).
Також перед їжею слід пити газовану мінеральну воду для покращення моторики кишківника. Не менш важлива фізична активність, навіть прогулянки на свіжому повітрі здатні покращити роботу травної системи.
Як уповільнити перистальтику при діареї?
При надмірній моториці кишківника виникає частий стілець. Щоб нормалізувати роботу ШКТ, слід дотримуватися простих рекомендацій:
- Необхідно вживати перетерту їжу, яка не подразнює кишківник. Це можуть бути парові котлети, суфле, рідкі каші, пюре тощо.
- Слід виключити з раціону продукти, які викликають бродіння в кишківнику (випічку з дріжджами, капусту, бобові).
- Потрібно відмовитися від цибулі, редиски та інших продуктів з ефірними оліями.
- Необхідно вживати їжу та напої в теплому вигляді.
- Слід включити в раціон продукти з високим вмістом таніну (яблука, хурму, грецькі горіхи тощо), оскільки він чинить в’яжучу дію.
Якщо порушена перистальтика кишечника, будь-які препарати слід приймати лише за призначенням лікаря. Самолікування може призвести до появи ускладнень.
ПРОМО