Що таке седація та чому її не варто боятися? Розповідає франківський анестезіолог Тарас Гладкий (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

02 Лют, 2024 11:03

Поділитись публікацією
Що таке седація та чому її не варто боятися? Розповідає франківський анестезіолог Тарас Гладкий (ФОТО)

Седація забезпечує зручність та максимальний комфорт для пацієнтів під час різних медичних обстежень. Цей метод знеболювання дозволяє лікарям виконувати дослідження з високою точністю, при цьому зменшуючи ступінь стресу для пацієнта.

Читайте також: Артроскопія при розриві хрестоподібної зв’язки: пояснює франківський ортопед-травматолог Валентин Романюк

Для читачів “Галки” анестезіолог Тарас Гладкий з лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” розповів, як седація під час ендоскопії та колоноскопії сприяє покращенню якості лікування та зручності для кожного пацієнта.

– Роз’ясніть для наших читачів, що таке седація? 

– Це глибокий медикаментозний сон, при якому пацієнт не відчуває зовсім ніяких неприємних відчуттів. Коли пацієнт перебуває під седацією, ми не обмежені в часі при проведенні обстеження – це дозволяє нам виконати всі необхідні маніпуляції і роздивитися всі наявні проблеми, що неодмінно є перевагою як для пацієнта, так і для нас.

– Яка різниця між седацією та наркозом?

– При седації пацієнт дихає самостійно. Це основна різниця між седацією та наркозом, що для седації не потрібен апарат штучної вентиляції легень. А от наркоз вимагає підключення апарату ШВЛ і протекції дихальних шляхів.

– Що може бути показанням для процедури седації саме під час ендоскопії та колоноскопії?

– Люди часто переживають, вони бояться цих обстежень через неприємні відчуття і біль. Седація дозволяє побороти цей страх. У пацієнта не залишається взагалі ніяких неприємних спогадів. Окрім того, бувають випадки, коли потрібно взяти матеріал для гістологічного дослідження, або видалити поліпи, це безпечніше і зручніше зробити, коли пацієнт перебуває під медикаментозним сном. Загалом для пацієнта проведення ендоскопії та колоноскопії з седацією є набагато комфортнішим і безпечнішим.

– Який вид седації використовують у “Мед-Атлант”? 

– Ми використовуємо внутрішньовенну седацію. Ставимо венозний катетер, вводимо анестетик перед початком обстеження. Пацієнт засинає і прокидається вже після самого обстеження. Загалом для нього це проходить як одна мить.

 

– Як пацієнту підготуватися до седації? 

– Найголовніше, щоб пацієнт не їв та не пив за чотири години до проведення процедури з седацією. Тому що під час неї дихальні шляхи незахищені, тому, щоб усунути всі ризики, потрібно дотримуватися рекомендацій лікарів.

– Як проводиться дана процедура? 

– Пацієнт приходить на саме обстеження. Спілкується з лікарем-анестезіологом, який збирає анамнез і пояснює, як саме відбувається ця процедура. Важливо озвучити всі свої дії, щоб пацієнт розумів як все відбувається.

Як ми вже згадували, спочатку встановлюється венозний катетер. Лікар-анестезіолог вводить анестетик, людина засинає і прокидається вже після обстеження. При гастроскопії седація триває близько 10 хвилин, а якщо це колоноскопія – в середньому 30 хвилин.

– Що відчуває людина під час седації та чи варто боятися цієї процедури?

– Людина не відчуває нічого – у цьому і перевага седації. У пацієнта не залишається взагалі ніяких спогадів про обстеження, тільки відчуття гарного і здорового сну. У нас є все необхідне обладнання для контролю стану пацієнта, спостерігаємо ряд важливих показників, таких як тиск, пульс та сатурація, за допомогою яких лікар-анестезіолог контролює стан пацієнта. Тому седації абсолютно не варто боятися. 

Кожен пацієнт індивідуально відновлюється після неї, комусь потрібно 5-10 хвилин, а комусь 30. Після проведення обстеження, ми просимо пацієнта залишитись у палаті відпочинку, аби він побув під наглядом медичного персоналу і відпочив стільки – скільки буде йому потрібно.

– Чи є протипоказання? Які саме? 

– Так, протипоказання є. Зазвичай це вагітність, важкі серцево-судинні захворювання або алергії на анестетики, які ми використовуємо. Також є ряд важливих лабораторних показників на які ми орієнтуємося.

 

– Чи проводять седацію для дітей та за яких умов? 

– Так, у “Мед-Атланті” проводять седацію для дітей від 10 років. Умови: попередній запис на процедуру і попередження, що пацієнтом буде дитина. Після цього батьки повинні підписати згоду. Седація відбувається ідентично, як і для дорослих пацієнтів. Проте діти мають обовʼязково бути у супроводі батьків.

– Чому пацієнтам варто обрати саме «Мед-Атлант», якщо їм потрібне ендоскопічне/кольпоскопічне обстеження під седацією?

– Всі наші лікарі – професіонали, кожен з яких знає, як вміло виконувати свою роботу. Ми вже дуже багато років використовуємо седацію під час обстежень і знаємо, як це правильно робити. Завжди стараємося зробити все якнайкраще для наших пацієнтів. Тому й отримуємо хороші відгуки.

З мого досвіду, десь 90-95% наших пацієнтів обирають проведення обстеження зі седацією.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі: 

https://med-atlant.if.ua/

https://www.facebook.com/medatlantif

https://www.instagram.com/med_atlant.if/

https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

партнерський матеріал