ФЕЙК ТИЖНЯ: Україна потопає у смітті, щурах й епідеміях, бо масово мобілізують комунальників (ДОПОВНЕНО)

Автор: Застава Максим

14 Бер, 2024 10:01

Поділитись публікацією
ФЕЙК ТИЖНЯ: Україна потопає у смітті, щурах й епідеміях, бо масово мобілізують комунальників (ДОПОВНЕНО)

В Україні через масову мобілізацію робітників з благоустрою міста тонуть у смітті. Відтак вулиці населених пунктів переповнені щурами, а в частині регіонів зріс ризик пандемії лептоспірозу й туляремії. Така інформація шириться російськими соцмережами.

Читайте також: Понад 6000 постанов про штрафи за неналежне паркування склали інспектори франківської мерії у 2024 році

Задля підкріплення інформації росіяни поширюють фото, де під сміттям ледь видніються контейнери. А також цитують інформацію з українських медіа про поширення смертельних вірусів, викликаних гризунами.

Міста у смітті?

Фото, опубліковане у російських спільнотах, зроблене у Львові й начебто є свіжим. Втім за декілька кліків у сервісі Google Lens стає зрозуміло, що фотографії не менш як сім років.

Світлина відсилає до так званої сміттєвої кризи у Львові, яка бере початок з літа 2016 року. Йдеться про серію інцидентів, викликаних тривалим ігноруванням проблем зі зберіганням та переробленням сміття у місті. А також пожежею на Грибовицькому сміттєзвалищі — третім за розміром в Європі.

Кризу подолали 21 квітня 2017 року, коли голова Львівської ОДА, голова обласної ради та очільники 20 міських рад Львівщини підписали меморандум. Згідно з документом протягом двох років сміття зі Львова приймали полігони 20 міст області. Натомість містам-підписантам виділили 207 з половиною мільйонів гривень з міського й обласного бюджетів.

Хто прибирає Івано-Франківськ?

КП належать до стратегічних підприємств, вони забезпечують життєдіяльність населених пунктів. Відтак згідно з чинним законодавством є можливість забронювати 50% військовозобов’язаних працівників, пояснює “Галці” директор департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики Івано-Франківської міської ради Михайло Смушак.

“Звичайно, що серед наших працівників комунальних підприємств є мобілізовані. Йдеться про 180-200 осіб з усіх КП, які є на території міста. Відсотково це до 10% працівників“, – ділиться Смушак.

За словами посадовця, це не сильно позначилося на життєдіяльності міста. А комунальні підприємства у період з 24 лютого 2022 року й по сьогодні жодного дня не припиняли роботу.

“Звісно б хотілося більше працівників, більше молоді. А також інвестицій у техніку, адже ручне прибирання ніколи не зрівняється з механізованим. Але виходимо з того ресурсу, який маємо й намагаємося підтримувати місто у належному стані”, – резюмує Смушак.

А що з епідеміями?

У рф, посилаючись на скриншот публікації локального волинського медіа із затертою датою, переконані, що північ України охоплена полчищами гризунів. Відтак містами шириться лептоспіроз й туляремія — інфекційних хвороб, які можуть спричинити смерть. На думку росіян, інформація є актуальною на березень 2024 року.

Втім свіжою стаття була на жовтень 2018 року. Стосувалася вона не цілої півночі країни, а більшості районів Волинської області.

Галка” попросила прокоментувати повідомлення головного державного санітарного лікаря Івано-Франківської області Руслана Савчука.

Туляремія, нагадує санітарний лікар, це гостра інфекційна хвороба, яка може вражати як людей, так тварин. Вона насамперед вражає лімфатичну систему, шкіру, селезінку, характеризується утворенням множинних гранулематозно-некротичних вогнищ у різних органах, лихоманкою і загальною інтоксикацією.

Ця хвороба є дуже рідкісною і в нас області такі випадки не зафіксовано.

За інформацією Центру громадського здоров’я МОЗ, протягом 2022-2023 років в Україні зафіксували три випадки туляремії. Цьогоріч, станом на березень, жодного.

Водночас, зауважує Руслан Савчук, випадків лептоспірозу за минулий рік стало більше.

“Упродовж минулого року зафіксовано 32 випадки захворювання на лептоспіроз. Цей показник справді збільшився у порівнянні з попередніми роками. Проте говорити про критичність такого збільшення не варто. Механізм передачі збудника контактний, шляхи передачі — водний, аліментарний, рановий. Насправді заразитися цією хворобою можна багато де”.

Знизити ризики можна шляхом збільшення уваги органів місцевого самоврядування до проведення ветеринарно-санітарних і дератизаційних заходів.

Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб тримає на постійному контролі санітарно-епідемічну ситуацію, у тому числі щодо названих вами захворювань, а також проводить інформаційно-розʼяснювальну роботу з населенням, у взаємодії з органами влади забезпечує реалізацію практичних заходів для недопущення неконтрольованого поширення інфекційних хвороб.

Головне зображення створене штучним інтелектом