6 червня – День журналіста України. Варто згадати, які труднощі долали українські представники ЗМІ хоча б за минулий місяць: напади на офіси місцевих ЗМІ, напади на журналістів, та відключення українських телеканалів на Сході.
День журналіста встановлено 25 травня 1994 року Указом Президента України Леоніда Кравчука на підтримку ініціативи делегатів I Всеукраїнського з’їзду редакторів газет і журналів. За дату святкування визначено 6 червня — день прийняття 1992 року Спілки журналістів України до Міжнародної федерації журналістів.
Попри те, що на державному рівні вшановують цю професію, в дійсності у нашій країні представники ЗМІ не завжди можуть повноцінно виконувати свою роботу через складні обставини.
У травні основними викликами для свободи слова в Україні стали напади на офіси місцевих ЗМІ, напади на журналістів, та відключення українських телеканалів на Сході. Такими є дані щомісячного моніторингу Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».
У травні уперше в Україні загинув співробітник іноземних ЗМІ, що висвітлював події на сході країни. Італійський журналіст Андреа Рокеллі та його перекладач Андрій Миронов потрапили під обстріл мінометів під Словянськом.
Крім того, у травні експерти ІМІ зафіксували 38 випадків цензури, (у квітні – 21 випадок). В основному, цензура була пов’язана із відключеннями українських телеканалів на Сході. В три з половиною рази зросла кількість перешкоджань законній професійній діяльності журналістів (у квітні – 6, у травні – 22 випадки). Експерти ІМІ також зафіксували 18 побиттів та нападів на журналістів (у квітні – 22 випадки), 13 викрадень журналістів (у квітні – 20 випадків).
У травні також сталося 7 випадків незаконних арештів журналістів, з них п’ять відбулося в Криму. Зокрема, у Сімферополі були арештовані журналіст Осман Пашаєв і його турецький оператор Дженгіз Кизгин, їх побили та відібрали усю техніку, після чого журналісти були змушені залишити Крим.
Ще однією тенденцією травня 2014го року стали брутальні напади на офіси місцевих ЗМІ на Сході України – 14 випадків. Так, у Торезі Донецької області невідомі з битами розгромили офіс газети «Горняк» через те, що головний редактор видання не погодився співпрацювати з ДНР. У Луганську представники так званої Луганської народної республіки припинили діяльність телекомпанії ІРТА».
Також цього місяця зафіксовано 7 внутрішніх біженців серед журналістів: 6 осіб зі сходу України і один – із Криму.
З початку року ІМІ зафіксував 2 випадки убивства, 236 випадків побиття та нападів на журналістів, 91 випадок перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та 85 випадків цензури.