Вагітність не настає: франківська акушер-гінекологиня Олена Бажан розповідає, що робити (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

17 Тра, 2024 11:05

Поділитись публікацією
Вагітність не настає: франківська акушер-гінекологиня Олена Бажан розповідає, що робити (ФОТО)

Коли пари у своєму подружньому житті починають планувати вагітність, деякі з них можуть стикатися з відчуттям розчарування та невдачі, коли спроби зачаття не призводять до очікуваного результату. Неуспішні спроби завагітніти можуть викликати стрес і невпевненість, проте важливо знати, що існують різні фактори, які можуть впливати на цей процес, і багато з них можна вирішити або покращити.

Читайте також: Захист від грипу: про важливість вакцинації дітей розповідає франківський педіатр Сергій Гаврилюк

Що може бути причиною ненастання вагітності, та як діяти в такій ситуації, читачам “Галки” розповіла акушер-гінекологиня лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” Олена Бажан.

– Коли парі потрібно почати перейматися через ненастання вагітності? 

– Загалом неплідність – це той стан, коли пара не може зачати дитину протягом року регулярного статевого життя без вживання/застосування будь-яких контрацептивів. Якщо жінка віком старша за 35 років, то ми даємо їй менше часу – шість місяців для зачаття дитини. Якщо протягом цього часу та регулярного статевого життя не настає вагітність, то потрібно звернутися до лікаря.

На даний час, ненастання вагітності – це досить розповсюджена проблема. І на кожному прийомі є звернення пацієнток щодо цього.

– А що мається на увазі під регулярним статевим життям?

– Це дуже важливе питання, адже часто причина того, що жінка не вагітна, є те, що пара просто не попадає, як ми кажемо, у потрібні дні. Жінка має чітко розуміти, коли в неї відбувається овуляція. 

Якщо говорити про правильний цикл, який триває від 28 до 33 днів по 4-5 днів, то в середньому овуляція припадає на 14-16 день циклу. Відповідно, жінка має мати статеве життя принаймні раз в 2-3 дні у цей час, тобто у свої активні плідні дні. Бо буває таке, що пара займається сексом одразу після місячних, або перед, але не у ті дні, коли потрібно.

– Що може бути причиною ненастання вагітності? 

– Перша причина – відкладення материнства. Це “пандемія” нашого сучасного світу, адже більшість жінок планують вагітність після 30 років. І ця західна тенденція дуже активно поширюється у нас. Війна внесла свої корективи. Більшість жінок бояться планувати вагітність, бо не знають, що їх очікує у майбутньому.

Зі збільшенням віку, збільшується і кількість захворювань, які можуть уразити жінку. Це різноманітні запальні процеси, патології яєчників, кисти, патології ендометрію. Тобто все, що негативно впливає на організм жінки.

Також ваговим фактором є чоловіче безпліддя, яке зазвичай не беруть так активно до уваги. Тому, коли до нас звертається пара, на першому візиті ми рекомендуємо дообстежити чоловіка. Якщо ми бачимо, що у нього все гаразд, то починаємо працювати з жінкою. 

Наступне – стрес. На фоні стресу порушується гормональний фон жінки. Відповідно, немає правильних гормональних циклів, порушується менструальна функція, і як результат – маємо безпліддя.

Порушена гігієна статевого життя. Тобто інфекційні захворювання, які дуже часто уражають жінку, є причиною безплідності. Через вплив інфекцій розвиваються патології ендометрію, порушується прохідність маткових труб.

Ще один фактор – активне куріння, яке порушує певні процеси в організмі жінки. Зокрема секрецію слизу цервікального каналу, його проникність, і це стає на перешкоді нормальному заплідненню.

– А які зовнішні фактори на це впливають?

– Ми вже говорили про стрес – це зовнішній фактор. Мова про її мікросередовище, де працює жінка, де вона живе. Дуже часто з’ясовується, що дівчина працює у нічну зміну, зокрема мова йде про працівниць IT-сфери чи жінок, які працюють у логістичних компаніях. Вони мають порушений гормональний фон через порушення природного біоритму. Чергування сну та безсоння. Жінкам особливо важливо спати після десятої години вечора, адже тоді виробляється мелатонін. Цей гормон забезпечує нормальний баланс інших гормонів в організмі жінки. Тому, коли жінка має порушений біоритм, порушується і цикл, і інші процеси в організмі, що сприяє безпліддю.

– Як емоційний стан жінки впливає на вагітність? 

– Емоційний стан дуже виражено впливає на організм жінки, адже під час стресу порушується рівень кортизолу. Кортизол – гормон стресу, який також впливає на синтез та процеси обміну естрогенів і прогестерону. І це порушує цикл жінки. 

На рівні збільшення кортизолу підвищується рівень пролактину. Цей гормон блокує овуляцію і жінка стає неплідна на фоні даного процесу.

Це два пояснення, чому саме стрес є причиною високого рівня безпліддя.

– До яких фахівців найперше має звернутися пара? 

– Жінка має звернутися до гінеколога, а чоловік – до уролога. Чоловік йде до уролога, щоб зробити аналіз – спермограму. Якщо там все гаразд, то чоловік здатен до запліднення. 

Коли жінка звертається до гінеколога, тоді оцінюємо, чи потрібна консультація суміжного спеціаліста. Наприклад, консультація ендокринолога. До репродуктолога – якщо потрібні сучасні технології запліднення.

 

– На які обстеження скеровує жінок акушер-гінеколог? 

– На консультації я пояснюю жінці, що мають бути такі базові речі для успішної вагітності: нормальна функція яєчників (часта овуляція), прохідність маткових труб та сумісність з чоловіком. 

Обстеження ми виконуємо поетапно. На першій консультації – гормональне обстеження: гормональна панель жінки у певні дні циклу, де обстежуються відповідні гормони. Проводимо фолікулометрію, перевіряємо, чи у жінки є овуляція. 

Проводимо перевірку прохідності маткових труб, що називається гістеросальпінгографією, або виконуємо гістероскопію, під час якої ми бачимо, чи прохідні маткові труби. Обовʼязково оцінюємо стан ендометрію, аби виключити стан хронічного ендометриту, який все частіше називають причиною безпліддя.

Також за допомогою гістероскопії або пайпінг-біопсії ми робимо тест на сумісність з чоловіком. Це дуже важливий текст, адже велика кількість пар є безплідними саме через цю причину. Буває, що у жінки можуть формуватися антиспермальні антитіла, тобто клітини, які будуть руйнувати сперматозоїди в організмі жінки.

Ми пропонуємо жінці найпростіший тест, який називається посткоїтальним. Під час овуляції, коли в жінки є достатня кількість слизу, має відбутися статевий акт, через дві години після цього вона приходить до нас. Ми беремо забір слизу з цервікального каналу на скельце і далі під мікроскопом вивчаємо, чи є ці сперматозоїди рухомі у середовищі жінки. Якщо ми виявимо понад 10 рухомих сперматозоїдів, значить все гаразд. 

Також можемо ще виконати аналіз на наявність антиспермальних антитіл в організмі жінки. Якщо це причина безпліддя, у такому випадку рекомендовано проводити інсемінацію, коли сперма чоловіка вводиться безпосередньо у матку за допомогою зонда. 

– Які сучасні методи діагностування доступні в “Мед-Атланті”? 

– У “Мед-Атланті” є повний спектр потрібних обстежень. Важливо, що ми можемо зробити якісну фолікулометрію. Наступне – у нас наявна повністю вся лабораторна діагностика.  

У нас є можливість проведення гістероскопії. Це так звана офісна гістероскопія, яка є малоінвазивною, безболісною та не потребує знеболення. Під час цієї процедури ми можемо дослідити, чи немає патологій шийки матки та цервікального каналу, вивчити стан ендометрію, провести біопсію ендометрію чи видалити патологічні утвори з порожнини матки. Провести візуалізацію прохідності маткових труб.

Також можемо провести гістерорезектоскопію, якщо виявлено більш серйозні патології шийки матки. Діагностуємо непрохідність маткових труб, діагностовані кисти, ендометріоз, міоми, які теж є перешкодами для вагітності. У “Мед-Атлант” ми на сучасному обладнанні ефективно проводимо лапароскопію – операцію, яка є малоінвазивною.

Якщо жінка не потребує застосування репродуктивних технологій, якщо у неї збережені маткові труби, яєчники добре працюють, тіло матки без виражених уражень, то вона може завагітніти після проведених нами маніпуляцій та лікувальних практик.

– У вашій практиці, через який найшвидший термін жінці вдалося завагітніти після консультації/лікування?

– Є дуже багато цікавих випадків. Я люблю наводити їх пацієнткам, які вже геть зневірилися. У мене була жінка, яка мала тривале безпліддя – 8-10 років, і після двох-трьох консультацій їй вдалося завагітніти. Ми успішно проводили їй стимуляції овуляції, щоб підготувати до вагітності.

Бувало, вагітніли протягом року пацієнтки, які мали оперативні втручання. Це доволі швидкий термін після виконання надскладних операцій.

Дуже часто буває, що завагітніти заважає психологічний фактор. Жінка сама собі ставить перешкоди, і тоді достатньо однієї розмови, щоб настала вагітність.

 

– Які прості правила можуть допомогти парі зачати дитину? 

– Надзвичайно важливою є прегравідарна підготовка. Тобто, коли пара вирішила, що вона вже готова до батьківства, рекомендовано звернутися на консультацію до лікаря. Він порадить, які потрібні дообстеження, дасть рекомендації, щоб надалі дитина розвивалася здорово і все було добре.

Зокрема, ми рекомендуємо жінці прийти скринінг на TORCH-інфекції, щоб виключити їх, тому що їхнє носійство може бути безсимптомним. Провести обстеження на гепатит та ВІЛ. Оцінити, чи цикл є регулярний та правильний, зробити УЗД органів малого тазу, щоб оцінити, чи немає якихось патологій.

Те ж саме рекомендуємо провести чоловіку, а також спермограму та виключити TORCH-інфекції.

Рекомендуємо приймати фолієву кислоту за 2-3 місяці до зачаття дитини, якщо у жінки не виявлено жодних патологічних відхилень. А якщо виявлені будь-які відхилення, тоді провести лікування всіх хронічних станів – тоді можна сміливо планувати дитину.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі: 

https://med-atlant.if.ua/

https://www.facebook.com/medatlantif

https://www.instagram.com/med_atlant.if/

https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

Реклама