«Не кожна родимка стане меланомою, проте кожна меланома була колись родимкою» – здавалось би, цією фразою можна відповісти на всі питання. Але ми з лікарем дерматологом медичного центру Оксфорд Медікал Галиною Прокопій хочемо дещо детальніше прояснити особливості переродження родимки в меланому, які родимки варто видаляти, а які спостерігати і як виявити перші ознаки злоякісної трансформації.
Читайте також: Патологія у кожного другого: про онкологію кишківника і важливість оглядів розповів Ярослав Жидан з “Оксфорд Медікал” (ВІДЕО)
Що таке родимка?
Родимка, перчик, родима пляма – цими словами часто називають доброякісне новоутворення «невус». Невус – це скупчення меланоцитів (пігментних клітин), 99% невусів виникають на шкірі, але в деяких пацієнтів скупчення меланоцитів можуть бути й на сітківці, і навіть на слизових оболонках.
Виникнення невусів обумовлено спадковими чинниками (утворення на тих ділянках шкіри, що і в близького родича), а також закріплюватися впливом ультрафіолету та станом імунної системи. Невуси можуть відрізнятися за інтенсивністю забарвлення, розмірами, формою, випуклістю. Невуси бувають типовими та атиповими (диспластичними).
Чим небезпечна меланома?
Меланома – це злоякісне новоутворення шкіри, що походить із меланоцитарних клітин. Найчастіше меланома виникає на тлі невусів, які піддавалися травматизації та/або дії прямих сонячних променів.
Меланома вважається одним із найбільш грізних онкологічних захворювань, оскільки вона схильна до стрімкого розповсюдження у вигляді віддалених метастазів. При відсутності професійного лікування, меланома за лічені місяці перетворюється з злоякісної клітини на множинне метастатичне ураження печінки та головного мозку.
Найбільша підступність меланоми у тому, що первинні зміни не видимі неозброєним оком і не супроводжуються суб’єктивними відчуттями з боку пацієнта.
З огляду на вищеописане, пацієнти запитують: «щоб запобігти меланомі, варто видалити всі родимки?»
Чи варто видаляти родимки?
Видалити всі скупчення меланоцитів, якщо не складно, то майже неможливо. Щоб видалення родимки було ефективним, варто висікти утвір на таку глибину, щоб переконатися у повному видаленні пігментних клітин. Інколи це може потребувати більшої післяопераційної рани з накладанням швів (при великих утвореннях). А наявність післяопераційної рани завжди залишає за собою хоч і невеликі, але ризики ускладнень.
Тому, лікарі не вимагають висічення усіх утворень. В більшості, за родимками достатньо спостерігати. Показаннями до видалення родимки є:
- місце розташування утвору – якщо родимка постійно травмується одягом чи засобами епіляції (бритва, лазер, віск), звісно ж ми радимо її видаляти, оскільки травматизація сприяє злоякісному переродженню;
- вплив ультрафіолету – якщо родимка розташована на відкритих ділянках тіла, вона постійно піддається впливу прямих сонячних променів, що підвищує шанси на розвиток меланоми;
- еволюція – один із головних показників, якщо ви помітили різкі зміни з боку родимки, варто негайно звернутися до лікаря і видалити утворення.
Ознаки злоякісного переродження родимки
При діагностиці меланоми, лікарі керуються протоколом ABCDE:
- A – асиметрія (неправильна форма);
- B – краї (розмиті, нерівні);
- C – колір (блакитний відтінок, посилений судинний малюнок, нерівномірне забарвлення родимки);
- D – діаметр 6 мм і більше;
- E – еволюція, тобто поява змін (з виразкування поверхні родимки, запальні зімни шкіри навколо родимки, збільшення родимки, зміна забарвлення родимки, поява чорних цяток (мікросателітів) навколо родимки).
Кожен з цих показників може стати чітким показанням для видалення родимки.
Як діяти?
В першу чергу, варто бути уважними до себе. Уникайте засмаги, соляріїв, закривайте родимки за можливості одягом. Завжди оглядайте родимки на предмет травмування.
Раз у пів року – професійна діагностика родимок. Лікар дерматолог огляне кожне підозріле утворення дерматоскопом і надасть рекомендації.
При травмуванні чи при появі змін – позапланово найближчим часом зверніться до лікаря. Ми проведемо професійне безпечне видалення із подальшим гістологічним аналізом утворення.
І наостанок – чи можна самостійно видаляти родимки ножицями, чистотілом, гарячим металом тощо?
Ми щиро не рекомендуємо цього робити. Адже наслідки у вигляді опіку, неповного видалення утвору з провокуванням злоякісного процесу, відсутність будь-якого контролю над подальшою долею утворення буде забезпечено.
В межах медичного центру Оксфорд Медікал ми гарантуємо:
- професійне видалення родимки радіохвильовим або хірургічним методом;
- безпеку та стерильність;
- подальший гістологічний аналіз, який дозволить визначити, чи доброякісне утворення.
Бережіть себе і не забувайте нагадати близьким про небезпечність меланоми! Перевіряйте родимки!
Лікарі медичного центру Оксфорд Медікал працюють без вихідних, щоб кожен з наших пацієнтів мав змогу отримати якісну медичну допомогу!
0673777299, 0503777299 м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності 93а
*реклама