Про важливість скринінгу молочних залоз розповідає франківська лікарка-УЗД Ірина Ковальчук
21 Чер, 2024 13:40
За даними статистики, в Україні щогодини в однієї жінки діагностується рак грудної залози й щогодини одна жінка помирає від цього захворювання. Тому усім жінкам важливо і потрібно щорічно проходити скринінг молочної залози.
Читайте також: Замісна гормональна терапія – правда та міфи: розповідає франківська гінекологиня Надія Дибяк
Про це “Галці” розповіла Ірина Ковальчук – лікарка УЗД лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант”. З фахівчинею говоримо про важливість щорічного скринінгу молочних залоз, у яких випадках потрібно робити УЗД грудей чоловікам та які доброякісні новоутворення можна виявити під час обстеження.
– Що таке скринінг молочних залоз?
– Скринінг – це обстеження жінок, які не мають скарг, і проходити його потрібно, наголошую, щороку.
До скринінгових методів відноситься УЗД та мамографія. З 18 до 40 років жінка обстежується за допомогою УЗД, а після 40 років – мамографія плюс УЗД.
Жінки здебільшого переконані, що достатнім є самообстеження і регулярний огляд своїх грудей. Це звичайно потрібно робити, проте відчути на дотик пухлину менше одного сантиметра – практично неможливо. І якщо говорити про рак, то він ніяк себе не проявляє, жінка добре себе почуває, а захворювання розвивається.
Для цього й існує ефективний та інформативний скринінг.
УЗД діагностика – є абсолютно безпечним методом, який не має обмежень по кількості та тривалості обстежень. Якщо ми говоримо про онкологічний процес, то в наш час важливо, щоб захворювання було діагностовано на ранній стадії, адже це запорука одужання у 95% випадків і вище. За даними Інституту раку США, 98% жінок одужують, якщо рак грудних залоз у них виявлено на початковій стадії.
– Які симптоми мають насторожити жінку і свідчать про те, що потрібно терміново зробити УЗД молочних залоз?
– Симптоми, які може відмічати у себе жінка:
- почервоніння соска
- зміна форми, розміру грудей
- впадини при піднятті рук
- відчуття ущільнень, новоутворень
- втягнення соска
- зміни на шкірі (поява «лимонної кірки»)
- кров’янисті чи гнійні виділення
- збільшення лімфатичних вузлів в пахвовій ділянці
Це перелік тих ознак, відчувши або побачивши які, жінка повинна терміново з’явитися на обстеження, навіть якщо вона зовсім нещодавно проходила огляд та діагностику.
Ще хочу наголосити на факторах, які збільшують ризики виникнення раку грудної залози. Йдеться про хімічні канцерогени, куріння, зловживання алкоголем, надлишкове вживання тваринних жирів, надлишкова вага, гормональні збої, генетичні мутації, спадковість та інші.
– А які доброякісні новоутворення дозволяє виявити УЗД?
– До доброякісних новоутворень відносяться:
- кісти (пухлина з фіброзною капсулою з рідиною всередині)
- фіброаденоми (складається зі сполучної та залізистої тканин)
- галактоцелє (кіста, що містить молоко або молокоподібну речовину)
- лактаційний та нелактаційний мастит (запальний процес у молочних залозах)
- внутрішньопротокові папіломи (утворення в протоці молочної залози)
- ліпоми (новоутворення з жирової тканини)
Рання діагностика новоутворень сприяє їхньому правильному та вчасному лікуванню, або ж спостереженню – за рекомендацією лікаря-мамолога.
– Окрім щорічного скринінгу грудних залоз, для яких ще обстежень застосовують УЗД?
– Ультразвукову діагностику також проводять жінкам перед та після мамопластики (встановлення імплантів), а також перед початком та після тривалої гормонотерапії.
УЗД є невід’ємним методом при виконанні тонкоголкових пункційних біопсій, а також трепан біопсій (під контролем УЗД). Це коли потрібно взяти зразок тканин з патологічними ділянками для обстеження.
– Чи потрібно робити УЗД грудних залоз чоловікам?
– За даними канцер-реєстру, де фіксують відомості про випадки раку, у 2020 році в Україні зареєстровано 12 824 випадків раку грудної залози (12736 жінки та 88 випадків чоловіки)
Тобто можна говорити, що рак грудної залози не є поширеним серед чоловіків, проте значно частіше при УЗД у чоловіків можна діагностувати гінекомастію. Ця проблема зазвичай виникає в результаті гормональних порушень та супроводжується такими симптомами:
- поява помітних ущільнень та збільшення розміру залоз
- виділення з сосків
- неприємні, болісні відчуття в грудях
- зміна форми грудей
Якщо чоловік помічає у себе ці симптоми – потрібно звернутися до УЗД-спеціаліста та пройти обстеження. Існує дві форми гінекомастії, які чітко можна розрізнити за допомогою УЗД:
- істинна (справжня)
- псевдогінекомастія (виникає в результаті надмірної калорійності раціону та переїдання)
Лікування гінекомастії відбувається двома способами: гормональна терапія або хірургічне лікування.
– Коли жінці найкраще проходити УЗД молочних залоз?
– Рекомендовано проходити УЗД в першу фазу менструального циклу – це 7-12-й день. Тривалість обстеження приблизно 20 хвилин, проте кожен випадок індивідуальний. Результат свого обстеження пацієнтка отримує зразу після обстеження.
– Які переваги діагностики у лікувально-діагностичному центрі «Мед-Атлант»?
– Ми працюємо на апаратах експертного класу з високочастотними датчиками, що дає змогу якісної та вчасної візуалізації пухлин малих розмірів.
Підбиваючи підсумки, можна зробити висновок, що саме скринінг грудної залози може забезпечити вчасне та ефективне лікування пацієнта. Саме тому кожна жінка раз на рік з 18-річного віку має проходити обстеження у мамолога та ультразвукове обстеження молочних залоз, після 40 років – це мамографія та УЗД.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Офіційний сайт і соцмережі:
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA
Реклама