У центрі Франківська влаштували одноденну вуличну фотовиставку та пропонували містянам написати листи політв’язням

Автор: Соня Грейда

17 Сер, 2024 08:11

Поділитись публікацією
У центрі Франківська влаштували одноденну вуличну фотовиставку та пропонували містянам написати листи політв’язням

16 серпня у центрі Івано-Франківська правозахисники влаштували одноденну вуличну фотовиставку та пропонували містянам написати листи політв’язням.

Про це Галку повідомили організатори.

Фотовиставка «Крим очима громадянських журналістів: 10 років у неволі» – це 48 світлин та інформаційних площин, які виклали у Франківську на Вічевому майдані у формі кримськотатарського герба – тамги. У експозиції – фотографії, зроблені громадянськими журналістами, які ризикуючи своїм життям, фіксували арешти, обшуки, судові розправи та інші злочини російських окупантів щодо кримськотатарського народу з початку окупації Криму.

За десять років окупації півострова Росія майже повністю знищила свободу слова і незалежну журналістику. Велика кількість кримських видань припинила свою діяльність ще у 2014 році, а багато професійних журналістів вимушені були покинути півострів. Ці події сприяли виникненню у Криму такого явища як громадянська журналістика.

«Метою фотовиставки є привернення уваги громадськості до ситуації з правами людини в окупованому Криму, становища політичних в’язнів, яких утримує російська влада. На світлинах фотовиставки зображені незаконні арешти кримських татар, обшуки в їхніх будинках та судилища за сфабрикованими кримінальними справами. Це майже 150 квадратних метрів фотодоказів знущань російських окупантів над кримськотатарським народом», – зазначила Вікторія Нестеренко, менеджерка проєктів Центру прав людини ZMINA.

За десять років окупації Криму незаконних ув’язнень зазнали щонайменше 21 журналіст і сотні зазнали різного роду переслідувань. Протягом 2022-2023 років Центр прав людини ZMINA зафіксували 162 випадки атак проти професійних ЗМІ та громадянських журналістів. Найпоширенішими методами атак на журналістів в окупації є погрози, обшуки, затримання, адміністративні та кримінальні провадження.

Під час проведення фотовиставки на Вічевому майдані працював інформаційний намет, у якому іванофранківці та гості міста могли отримати інформацію про подію, а також написати листи політв’язням у межах акції «Листи до вільного Криму». Правозахисники пропонували обрати поштову листівку з видами Криму і звернутись зі словами підтримки до політв’язнів. Надалі ці листи передадуть у місця несвободи, де перебувають незаконно ув’язнені кримські активісти та журналісти.