Кращі продукти для профілактики геморою: чим варто доповнити свій раціон

30 Вер, 2024 09:32

Поділитись публікацією
Кращі продукти для профілактики геморою: чим варто доповнити свій раціон

Геморой може виникнути з різних причин, але в більшості випадків він пов’язаний з хронічними запорами. Дієта є важливою частиною лікування геморою та профілактики його рецидивів [1]. Які продукти найбільш рекомендовані, а які шкідливі в дієті при геморої? Профілактика геморою розпочинається з правильного харчування.

Найкращі продукти для дієти при геморої

Важливою частиною дієти при геморої є клітковина, що міститься в овочах, фруктах, бобових і цільнозернових продуктах, наприклад, пластівцях, крупах, хлібі з борошна грубого помелу і коричневих макаронах [2]. Ці групи продуктів не повинні бути відсутніми в раціоні людини з гемороєм, а овочі повинні бути на першому місці. Однак не варто перебільшувати кількість клітковини, оскільки в надлишку вона матиме протилежний ефект і посилить закрепи. При великій кількості клітковини необхідна вода – не менше 2-2,5 літрів на день – яка розбухає клітковину і полегшує дефекацію [3].

Іншими важливими компонентами дієти при геморої є:

  • темні фрукти – ягоди, чорниця, ожина, червоний виноград та інші фрукти з інтенсивним кольором є джерелом флавоноїдів і вітаміну С, які зміцнюють кровоносні судини;
  • чорнослив – окрім клітковини, містить природний проносний засіб дигідрофенілізатин та сорбіт;
  • ананас, ківі та папайя – містять ферменти, що перетравлюють білки, полегшуючи таким чином випорожнення кишечника;
  • буряк – містить багато клітковини та інгредієнтів, які допомагають зміцнити кровоносні судини, і багато людей відчувають полегшення від закрепів;
  • корисні жири – оливкова олія, лляна олія, кокосова олія та авокадо є поживними джерелами жирів, які також допомагають проходженню калу по кишечнику;
  • насіння льону, чіа, псиліуму – це насіння містить багато клітковини, яка в травному тракті набухає, утворюючи гелі, і таким чином запобігає закрепам [1].

Найгірші продукти при геморої

Оскільки геморой зазвичай виникає внаслідок хронічних запорів, слід виключити з раціону високооброблені зернові продукти з низьким вмістом клітковини, щоб уникнути погіршення стану. До них відносяться білий хліб, пончики, дріжджові та інші кондитерські вироби, білі макарони, білий рис, сухі сніданки та магазинні солодощі. Фаст-фуд і готові страви також містять мало клітковини [3].

При геморої краще обмежити молочні продукти. Хоча кисломолочні продукти забезпечують молочнокислі бактерії, які корисні для стану кишечника, молочні продукти (особливо молоко і сир) у багатьох людей викликають закрепи. Це може бути пов’язано з великою кількістю білка, кальцію або з непереносимістю лактози чи казеїну [2].

У разі хворобливого геморою не рекомендується вживати гострі спеції. Навіть при здоровій товстій кишці дефекація після вживання дуже гострої їжі викликає дискомфорт, а при геморої це може значно посилити біль і подразнити уражені ділянки. Гостра їжа може викликати діарею і спазми кишечника, що болісно при кровоточивих гемороїдальних вузлах.

До інших продуктів, які не рекомендуються в раціоні людей з гемороєм, оскільки вони посилюють кровотечу і біль, відносяться: алкоголь, кава, сіль, смажені у фритюрі продукти [1].

Література

1. Zheng T, Ellinghaus D, Juzenas S, et alGenome-wide analysis of 944 133 individuals provides insights into the etiology of haemorrhoidal diseaseGut 2021;70:1538-1549

2. Lohsiriwat V. Hemorrhoids: from basic pathophysiology to clinical management. World J Gastroenterol. 2012 May 7;18(17):2009-17. doi: 10.3748/wjg.v18.i17.2009. PMID: 22563187; PMCID: PMC3342598.

3. Thomas WH., McCormack R. The drug release characteristics of various rectal suppositories as determined by specific ion electrodes. J Pharm Pharmacol. 1971 Jul;23(7):490-4

Реклама

самолікування