Простір для соціально-психологічного відновлення: як у Лисці працює релокований шелтер Святої Ольги (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

29 Жов, 2024 16:11

Поділитись публікацією
Простір для соціально-психологічного відновлення: як у Лисці працює релокований шелтер Святої Ольги (ФОТО)

На території Лисецької громади функціонує шелтер Святої Ольги, який релокував з Краматорську. Це місце, де знаходять тимчасовий дім внутрішньо переміщені особи та люди, що постраждали від домашнього насильства.

Про це пише Галка з шелтера.

Тут люди отримують не лише дах над головою, але й комплексну підтримку для відновлення та побудови нового життя.

“Шелтер – це не просто місце тимчасового перебування, а простір для соціально-психологічного відновлення. У нас діють програми соціальної допомоги, відновлення та реабілітації, психологічне консультування дітей і жінок”, – розповідає керівник прихистку, священник ПЦУ Микола Горгула, який сам є переселенцем з Краматорська.

Історія створення закладу бере початок ще у Краматорську.

“На початковому етапі в храмі, де я служив, планувалося відкрити кризову кімнату для постраждалих від домашнього насильства. Після того, як почалася війна, проєкт вирішили перенести на більш безпечну територію”, – пояснює священник.

Хоча заклад розрахований лише на 15 місць, за два роки роботи через нього пройшло понад 120 людей.

“Зараз в шелтері перебуває 11 людей – п’ять жінок та шестеро дітей. Приблизно порівну є тих, хто постраждав від домашнього насильства, і внутрішньо переміщених осіб”, – розповідає керівник.

У шелтері діє чітка система підтримки мешканців.

“Сам принцип роботи шелтера полягає в тому, щоб тут можна було безкоштовно жити. По прибуттю кожному клієнту виділяється набір харчових продуктів, надаються контакти для комунікації з організаціями, які можуть бути корисними. Складається індивідуальний план роботи, акт потреб”, – пояснює священник.

Важливо, аби люди будували нові плани на майбутнє:

“Важливо, щоб люди не відчували, що приїхали до санаторію, де просто можна жити без планів на майбутнє. Ми прагнемо, щоб вони намагалися змінювати своє життя, адже реабілітація складається саме з конструктивних змін”, – наголошує Микола Горгула.

У закладі діють чіткі правила проживання.

“При поступленні до шелтера відкривається особова справа, підписується договір про обслуговування і правила перебування. Вони побудовані на людській адекватності”, – розповідає керівник.

Серед мешканців шелтеру – Віра з Луганської області, яка виїхала звідти на початку повномасштабного вторгнення.

“На окупованій території дуже тяжко. Там знущаються над народом, ціни в магазинах захмарні, людям не вистачає коштів. Я вдячна шелтеру за те, що нас приймають”, – ділиться жінка своєю історією.

Микола Горгула розповідає, що кожен з мешканців продовжив свою нову історію:

“Деякі з наших мешканців виїжджають за кордон, деякі знаходять місце в цьому регіоні. На жаль, дехто змушений повертатися додому”, – розповідає керівник шелтеру.

Заклад надає прихисток та підтримку тим, хто цього найбільше потребує, демонструючи, що навіть у найскладніших обставинах є місце для надії та нового початку.