У Франківську презентували книгу-дослідження про міфи та стереотипи щодо Донбасу і війни (ФОТО)
11 Лис, 2024 13:10
11 листопада в Івано-Франківську презентували книгу «Примарна ясність: міфи і стереотипи навколо Донбасу і війни». Під час презентації також провели дискусію, де обговорили міфи про війну, які зустрічаються й досі.
Про це пише Галка з Центру «ЯМаріуполь».
Презентація книги та відкрита дискусія пройшли 11 листопада у Центрі «ЯМаріуполь» у Франківську. Під час обговорення учасники ділилися власним досвідом та обговорювали нові виклики, що постали перед суспільством.
“Примарна ясність” – це результат дослідження, що включає інтерв’ю з постраждалими, проведення фокус-груп та аналіз відкритих джерел. Робота над виданням розпочалася ще до повномасштабного вторгнення та була доповнена актуальним контекстом подій 2022 року.
«Працюючи з темою війни понад сім років, опитуючи жертв воєнних злочинів та колишніх полонених, я усвідомила – механізми окупації території можна повторити в будь-якому місті України», – розповідає Надія Нестеренко, представниця Східноукраїнського центру громадських ініціатив та співредакторка книги.
За її словами, все починається від маргінального прошарку, який може взяти до рук зброю, та людей, яким байдуже, на кого працювати. Головним рушієм усіх цих процесів є російський вплив.
Книга розвінчує міф про “громадянський конфлікт”, розкриває правду про примусову паспортизацію на окупованих територіях та спростовує стереотипні уявлення про утиски російськомовного населення. У збірці також проаналізували та спростували хибні уявлення про жителів Донбасу і початок війни у 2014 році, причини, з яких люди лишаються в окупації та тамтешні реалії, про полон та проблеми цивільних полонених. Розглянули ще й питання компенсацій для постраждалих з боку української держави.
«На жаль, досі існує стереотип, що схід привів росію на Донбас. Я особисто стикаюся з такими випадками. Нещодавно почула фразу, що “Краматорськ – це проросійське місто”, хоча насправді Краматорськ зараз приймає величезну кількість військових», – ділиться Тетяна Пігурська, співавторка книги від ГО “Молода просвіта Прикарпаття”.
Важливе місце у дослідженні займає тема державної допомоги постраждалим.
«Існує стереотип, що за все має заплатити виключно росія. Але це дуже довгий процес, якого чекати можна роками. Багато хто з цих людей не доживе до цього. Ми вже зараз, щоб бути спроможним, активним суспільством, маємо підтримувати своїх співгромадян», – наголошує Надія Нестеренко.
Над книгою працювали юристи, правозахисники та журналісти з різних громадських організацій: Східноукраїнського центру громадських ініціатив, Молодої просвіти Прикарпаття, Сіверського Кризового Медіацентру та Громадського комітету захисту конституційних прав і свобод громадян.
«Спочатку повномасштабного вторгнення, коли була хвиля єдності та взаємопідтримки, нам здавалося, що всі ці міфи вже розвіяні. Але згодом, спілкуючись з людьми з новоокупованих територій, ми зрозуміли – багато стереотипів просто перекинулися на жителів цих регіонів», – пояснює співредакторка актуальність.
Читайте також: На Прикарпатті стартував мандрівний кінофестиваль Docudays UA: фільми покажуть в шести громадах (ФОТО)