“Бізнесмени вивозять яйця за кордон”: думки і настрої на франківському ринку (ФОТОРЕПОРТАЖ)
19 Лис, 2024 11:05
“Галка” завітала на Івано-Франківський центральний продуктовий ринок, аби дізнатися, з яким настроєм торгують продавці, та з якими пакунками і витратами йдуть звідси покупці.
Навідалися на базар у один з холодних листопадових днів. Не всі працівники бажали спілкуватися і ділитися своїми думками. Але були й ті, хто з радістю відповідав на запитання. Одна з таких людей – Віра Василівна з Івано-Франківська. Жінка працює на ринку вже два роки і поділилася своїми спостереженнями та враженнями:
“Люди не мають зараз грошей. І торги не йдуть, як то було до війни. Пенсіонери з малими пенсіями, в бідному стані, люди виживають”, – каже пані Віра.
Жінка розповідає, що за час її роботи все виросло в ціні. Зокрема ціни на мандарини зараз, якими вона торгує: 100, 120, 90 гривень, як вона зауважила – це залежить від асортименту.
Натомість продавці молочної продукції кажуть, що товар люди купляють, а ціни останнім часом майже не змінилися.
Та продавчиня Леся, яка приїжджає з Чортківського району Тернопільської області й продає молочну продукцію, яйця та м’ясо птиці розповіла, що продукцію зараз виробляти важко.
“Якщо брати спочатку: оранку, кокешення, вивіз, доїзд, паркування. Це все не так легко, тому люди і не хочуть працювати на селі”, – зазначає жінка.
Також розповіла, що в порівнянні з попереднім роком продукції на ринку стало значно менше, через те, що люди виїзджають за кордон.
Вона не вважає, що порівнюючи з минулим роком ціни суттєво підросли. Просто ціни на молочну продукцію пішли вгорі через осінь. Жінка згадує, що минулого року сметана коштувала – 100-110 гривень. Але ось яйця, на її думку, виросли в ціні.
Розказала також про ціни на домашні продукти на її прилавку:
- Сметана – 120 гривень за 1 літр;
- Сир – 120 гривень за кілограм;
- Яйця фермерські – 9 гривень;
- Домашні яйця – 12 гривень;
- За півтори літри молока – 60 гривень;
- Домашня птиця – 220 гривень за кілограм;
- Фасолі 80,90 та 100 гривень.
Відвідувачка ринку Ярослава з Івано-Франківська каже, що зазвичай, коли приходить на ринок, то купує саме молочні продукти та зелень. Ціни непомітно, потрошки, але зростають.
А ось продавчиня Марта розповідає, що свою продукцію вирощує в теплиці. Її треба опалювати, тому не дивно, що ціни ростуть.
“Якщо порівнювати з літом, та і з минулим роком, ціни виросли. Теплиця – це штучні умови, які відповідно підвищують продукцію в ціні. Щоб виростити зелень, потрібен місяць часу, як мінімум 2-3 тижні. Якщо казати, що скільки коштує, то: пучок цибулі, кропу, петрушки – 10 гривень, салати – 10 гривень за 100 грамів, пекінська капуста 55 гривень за кілограм, редиска 30-35 гривень, залежно від величини пучка”, – ділиться жінка.
Йдемо далі. До пана Ореста, який працює на ринку ще з 1989 року. У нього ціни на яйця різні – є по 8 та по 7 гривень. Продукцію привозять з Києва, Тернополя, Косова. Кожного тижня, помітив продавець, нова ціна, і рухається у бік збільшення: плюс 30, 40, 50 копійок, гривня. Чоловік стверджує, що на це є дві причини:
“На даний час наші бізнесмени почули, що в Європі немає яєць і починають відправляти їх туди, бо туди дорожче продати можна, тому і у нас ціни ростуть. Або інша причина – кури перестають нестися через холод”.
Анна, ще одна відвідувачка ринку, яка приїхала з Павлівки, каже, що вона сюди приходить часто, і для неї, як для пенсіонерки – ціни дуже високі.
“З пенсії вистачає лише заплатити за комунальні послуги і залишається десь гривень 500 на їжу і на ліки. Купляю щось не надто дороге: хліб, інколи якийсь шматок ковбаси, овочі”, – каже жінка.
Наймана працівниця Світлана каже, що в останні тижні на ринку людей небагато, і суттєвого попиту в овочах зараз немає.
“Продукцію на продаж привозять з Запоріжжя та Закарпаття, доставляти важко, але у нас бос – сильна жінка, вона може і за кермом сама їхати”, – каже Світлана, натякаючи, що здаватися у бізнесі наміру не мають.
Ціни на овочі різняться. Якщо у Світлани огірки за ціною 115 гривень, то, якщо трохи пройтися, у продавчині Люби вони 130-140 гривень. Натомість помідори у Люби дешевші 80-75 гривень, в той час, як у Світлани 85 гривень за кілограм.
Пані Люба детально розповіла асортимент своєї продукції та поділилася спостереженнями про те, як вона змінилися у ціні:
“Морква – 35 гривень, тепер подорожчала, огірок – 130-140 гривень за кілограм, перець від 60 до 100 гривень, цвітна капуста – 100, помідори – 80-75 гривень, пекінська капуста – 50 гривень за кілограм, капуста – 55, буряк подорожчав, зараз – 25 гривень, цибуля не подорожчала – 20 гривень за кілограм. Картопля – 30 гривень, дорожчає і ще буде рости в ціні, бо цьогоріч її вродило мало. Якщо купляти картоплю оптом, то за 1 кілограм ціна буде 28-25 гривень і менше. Оптом дешевше.
На зиму все дорожчає, бо вирощується в теплицях. Якщо літом перець коштував 50-40 гривень, то зараз ціна на нього виросла”.
Жінка додає, що городину отримує із Заліщиків Тернопільської області та Тлумача.
Підсумовуючи – гості ринку, зокрема пенсійного віку, скаржаться на те, що грошей не на все вистачає через високі ціни. Продавці не заперечують – вартість продуктів підросла. І буде продовжувати зростати. Причина – здорожчення собівартості, фактор сезонності та війна в країні. Водночас ніхто з продавців не має наміру припиняти свою діяльність.