Як захистити землю від рейдерів та корупції: поради з форуму з земельних питань у Франківську

Автор: Іра Блаженко

28 Лис, 2024 16:11

Поділитись публікацією
Як захистити землю від рейдерів та корупції: поради з форуму з земельних питань у Франківську

28 листопада в Івано-Франківську відбувся форум, присвячений ключовим питанням земельних відносин, корупційних ризиків та захисту від рейдерських посягань. Його мета — підвищення рівня правової культури та обізнаності аграріїв, землевласників і землекористувачів щодо захисту від корупційних схем і рейдерських дій.

“Галка” тезисно підготувала про що йшлося на форуму.

Керівниця Західноукраїнського MORIS Оксана Кобрин презентувала результати щорічного Всеукраїнського дослідження “Прояви корупції в земельних відносинах”, яке виявило зниження рівня корупції в земельних питаннях: із 24% у 2021 році до 16% у 2023 році.

“У 2024 році респонденти найчастіше стикалися з корупцією під час звернення щодо оренди земельної ділянки державної або комунальної власності (38%) та звернення щодо приватизації земельної ділянки (35%)”.

Найбільш корумпованими у земельній сфері опитані вважають органи місцевого самоврядування, на другому місці – Держгеокадастр і його підрозділи на місцях.

“Люди не повідомляють про корупцію через недовіру до органів влади, зневіру, що це буде мати якийсь результат. Є випадки, коли ми не говоримо про це, коли це вигідно для обох сторін. Якщо обидві сторони вважають, що вони виграли від цієї ситуації, вони не будуть про неї заявляти. Але це є дуже оманливо. Тому ми хочемо донести, ідею, що в будь-якому випадку не треба толерувати корупцію”, – каже Оксана Кобрин.

Чому належним чином оформлене право на землю запобігає рейдерству

Юристка MORIS, адвокатка Віта Сторожук каже, що найкращою профілактикою від аграрного рейдерства залишається правильне оформлення документів на землю.

Належним чином оформлена земельна ділянка – це ділянка, відомості про яку наявні у двох реєстрах:

  • Державному земельному кадастрі;
  • Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

“Найбільш вразливими до рейдерства є земельні ділянки, права на які не зареєстровані належним чином. Старий акт, не внесений до реєстру, створює ризик, що зловмисники підроблять документи або використають корупційні схеми, щоб зареєструвати землю на себе”, – каже Віта Сторожук.

Можна також зробити наступні профілактичні заходи від рейдерства:

  • Оригінали усіх правовстановлюючих документів зберігати у захищеному місці з обмеженим доступом;
  • Володіти актуальною інформацією про банк землі (які з них перебувають у власності, а які у користуванні, у якому масиві знаходяться, який відсоток державних чи комунальних земель, чим засаджені). Забезпечувати конфіденційність такої інформації;
  • Відстежувати чи не припинилися чинні договори оренди на землю, та чи не потребують вони оновлення.

Спікерка виокремила кілька типів рейдерства:

  • Реєстрацію права власності чи користування на підставі підроблених документів. Наприклад, рейдери підробляють акти та реєструють землю на себе;
  • Використання земельної ділянки без згоди власника або документів, що встановлюють право;
  • Рейдерство врожаю, коли сторонні особи збирають чужий врожай без дозволу.

Ще одна проблема стосується ділянок, дані про які втрачені через відсутність належної архівної документації. У таких випадках нові власники, отримуючи землю, стають добросовісними набувачами, а попереднім власникам доводиться роками відстоювати свої права в судах. Окремо розглянули випадки рейдерства, пов’язані з орендою. Якщо аграрій орендує землю у осіб, які не зареєстрували свої паї, конкуренти можуть запропонувати кращі умови оренди та переманити власників ділянок, створюючи конфлікти.

 

Проєкт реалізовується Юридичною компанією MORIS в межах проєкту “Земля без корупції”, що здійснюється за підтримки Програми USAID АГРО